Nová konstrukce vstupních dveří. Řemeslo + vývoj + pokroková technologie = nejlepší užitek pro zákazníka.

Vstupní dveře jsou vizitkou domu. Je to první místo, kde si příchozí návštěvník začne vytvářet celkový obraz o domě, do kterého vchází, a dojem o lidech, kteří v něm žijí. Pro obyvatele domu jsou vstupní dveře bránou domova a první hmatatelnou věcí svého vlastního království, v němž prožívají šťastné chvíle se svými blízkými. Dřevěné vstupní dveře mají svoje kouzlo. Vyzařuje z nich teplo domova a pocit pohody.


    Z konstrukčního hlediska má dřevo svoje nesporné výhody. Především umožňuje sestavovat poměrně tuhé a pevné konstrukce s velkou tvarovou stabilitou a rozměrovou stálostí.

    Důmyslné rohové spoje jsou při použití kvalitních lepidel naprosto spolehlivé. Na rozdíl od jiných materiálů, hlavně plastu a hliníku, má několikanásobně menší tepelnou roztažnost. To přináší jednu obrovskou výhodu - při použití odpovídajícího kování lze rámy i křídla přesně dimenzovat a velmi jemně seřídit jejich chod. Není třeba ponechávat velkou vůli s ohledem na tepelnou roztažnost. To může u větších (hraničních) rozměrů, např. plastových dveří s tmavým dekorem, způsobovat nemalé potíže a potřebu neustálého seřizování v závislosti na teplotních výkyvech. Dřevěné vstupní dveře vyspělé konstrukce jakéhokoliv rozměru, který umožňují normy, jsou po provedení kvalitní montáže velmi stabilní.

    A co je to ta vyspělá konstrukce? Dobré dřevěné vstupní dveře by měly mít takové provedení, aby nejen momentálně, ale dlouhodobě plnily svoji funkci a zachovaly si pěkný vzhled. Při stavbě nového domu se v evropských podmínkách předpokládá, že vstupní dveře (ale i okna) budou sloužit po celou dobu životnosti stavby, resp. do generální rekonstrukce spojené se změnou dispozičního řešení domu. Ta se předpokládá cca za sto let.
   Dřevo je živý materiál. Po vytěžení musí být správně ošetřováno a vysoušeno. Ještě několik roků až desítek roků může pracovat a citlivě reaguje především na změnu vlhkosti. To má svoje výhody i nevýhody. Výhody se dají využít, nevýhody je potřeba co nejvíce eliminovat.

    Vývoj nových technologií si v průběhu minulého století vyžádal trh, měnící se výrobní základna a přirozeně pokračující technická inovace. Do jisté míry si velké změny vynutil vývoj společnosti, především přeměna od soukromého řemeslného uspořádání k průmyslové produkci. Motorem k tomu byla snaha po zvyšování produktivity práce a velice nepříjemným doprovodným jevem bylo snižování materiálových zásob v důsledku nedostatku kapitálu, který pohltily stavby a technologické vybavení nových výrobních kapacit. Tradiční truhlář, který provozoval řemeslo v první polovině minulého století, měl na skladě zásobu vyzrálého použitelného dřeva pro svojí potřebu a připravil ji i pro svého pokračovatele.

    Dnes je situace taková, že jsou k dispozici velké zásoby těžitelného dřeva, ale ve fázi opracování jsou to jen množství potřebná pro plynulý provoz truhlářských výrob. Velká pozornost je soustředěná na důmyslné konstrukce a technologie zpracování dřeva. Dá se říci, že používání masivního dřeva je značně rizikové jak pro uživatele, tak i pro výrobce.
   Z pokročilých technologií se na scéně objevil nejdříve tzv. eurohranol. Ve většině případů třívrstevná lepená lamela (vlys), kde jsou dřevní léta uspořádána tak, aby přirozeně působící síly ve dřevě směřovaly proti sobě. Tím se dosahuje vysoké tvarové stability - nekroutí se. Zároveň jsou léta na povrchu vlysu uspořádána radiálně - co nejvíc kolmo k povrchu, zvláště namáhaným hranám. Tehdy má povrch dřeva největší odolnost vůči působení především mechanických vlivů. Z tohoto hranolu se běžně vyrábějí eurookna i vstupní dveře. Více jak deset let byla konstrukce vstupních dveří z eurohranolu tím nejlepším, co bylo k dispozici, a svým způsobem to bylo řešení pokrokové. Pro rámy dveří, které jsou při montáži fixovány do zdiva, je třívrstvý eurohranol naprosto postačující.

    V případě extrémně rozměrných konstrukcí, jakými jsou vstupní dveře, se někdy stávalo, že se dveřní křídlo prohnulo. Stalo se tak vlivem většího provlhnutí třívrstevného hranolu (ať už zdroj vlhkosti byl zvenčí, nebo častěji zevnitř) při současném ne úplně ideálním složení třívrstevné lamely. Někdy se při skladbě lamely více přihlíželo k estetice povrchu, než ke směru let v jednotlivých vrstvách. Za normálních okolností k deformacím nedocházelo, ale po odfrézování polodrážky se mohla tvarová stabilita snížit a při následném provlhnutí po zabudování projevit na hotovém výrobku.

    Opravdu převratné řešení konstrukce vstupních dveří přináší nový profil dveří EUROLEX®, jehož konstrukčním základem je nový typ 68 mm hranolu zvaný EURODECK®. Jádro hranolu je možné sestavit co možná nejlépe z hlediska pevnosti a tvarové stability bez jakéhokoliv omezení estetického. Tuto roli přebírají 6 mm tenké lamely na pohledových stranách hranolu. Navíc jsou k jádru přilepeny speciálním lepidlem, které nepropouští difundující vzdušnou vlhkost. Jádro je tedy oboustranně chráněno. Přitom může být věnovaná maximální pozornost výběru povrchového dřeva, uspořádání let s ohledem na odolnost, dlouhodobou životnost povrchové úpravy – lazury, pro kterou je 100% radiální dřevo ideálním, pevným podkladem. V neposlední řadě může být věnována větší pozornost výběru dekoru a zbarvení, což umocňuje celkový výsledný dojem.

    Konstrukce vlastních dveří EUROLEX® se potom týmu techniků společnosti Lexikon, která je jejich výrobcem, podařilo vylepšit v několika důležitých detailech. Nejpodstatnější je změna falcování – profilace polodrážky a osazení dvou těsnění tak, že po obvodu je větší část profilu ukrytá v prostoru mezi těsněními a není tak v přímém kontaktu s působením vnější, nebo vnitřní vlhkosti. Odvodnění a odvětrání vlastní spáry dveří a zasklívací drážky je řešeno soustavou propojených vzdušnic. Dveře jsou osazovány buď izolačními skly, nebo výplněmi, jejichž základem je vždy vícevrstvá sendvičová konstrukce s tepelně izolační vrstvou PUR pěny. V zásadě nejsou používány výplně z masivního dřeva, které dnes v mnoha parametrech nevyhovují. Standardně jsou vstupní dveře vybavovány tříbodovým bezpečnostním kováním a je možné je doplnit přídavným zámkem.

    Veškeré konstrukční spoje, všechny vlastnosti a funkce byly podrobeny náročným zkouškám v akreditovaných zkušebnách a výsledkem je udělení certifikátu jakosti, který potvrzuje shodu vlastností výrobku s požadavky nejnovějších předpisů včetně bezpečnostních požadavků. V tomto ohledu byl vstupním dveřím EUROLEX® už ve standardním provedení udělen certifikát vyššího stupně bezpečnosti – třída 2, což znamená, že podle klasifikace Národního bezpečnostního úřadu mohou být použity na budovy s požadovaným stupněm bezpečnosti a utajení »Důvěrné«.

    Nový profil a nové konstrukční řešení vstupních dveří přináší jistotu, užitek a spokojenost zákazníkovi. Každý si může vybrat z více jak stovky standardních modelů, nebo si může nechat vyrobit dveře dle individuálního zadání. A věřte nevěřte, vstupní dveře nové konstrukce jsou v porovnání s předchozí dokonce o něco levnější. 

Autor: Dr. Vladimír Zeman
Foto: Archiv firmy