Zátěžový test dřevěného okenního profi lu s membránovou úpravou

Nová membránová úprava zlepšuje odolnost dřevěných oken i vchodových dveří

Přemýšlíte o vhodném materiálu pro okenní rámy a vchodové dveře vašeho domu a obáváte se, že když se rozhodnete pro dřevo, produkt se bude hůře udržovat a bude mít kratší životnost? Přesto vás dřevěná okna a dveře lákají? Pak je tento článek určen právě vám. Prezentuje totiž řešení v podobě inovativní technologie, kterou letos uvedla na trh společnost Window Holding a.s. Ta svá okna a vchodové dveře značky VEKRA ošetřuje jedinečnou membránovou úpravou, jež chrání rám před vniknutím vlhkosti z interiéru, a dokonce napomáhá jejímu odvodu z oken ven.

Standardně se dřevěná okna ošetřují třemi vrstvami povrchové úpravy. Na surové dřevo se jako první nanáší bezbarvá chemická impregnace, která dřevo hloubkově chrání nejen před účinky vlhkosti, ale i před případným dřevokazným bujením. Impregnované dřevo je poté ošetřeno základovou barvou, po které přichází na řadu finální barevná lazura. Díky pigmentům a UV stabilizátorům v této lazuře jsou okna odolná proti UV záření a dalším, například povětrnostním vlivům,” prozrazuje Jiří Chromý, ředitel výroby dřevěných oken značky VEKRA. Správně provedená třístupňová povrchová úprava tvořená chemickou impregnací, barevným základem a vrchní lazurou výborně chrání okna před vnějšími povětrnostními vlivy.

Nanášení membránové úpravy pomocí hydraulického robota

Obvyklá třístupňová úprava většinou nestačí

Zkušenosti ale ukazují, že velkou škodu i na takto ošetřených oknech může napáchat interiérová vlhkost. Ta je problémem především v zimním období, kdy je výrazný rozdíl vnějších a vnitřních teplot. Díky nízké venkovní teplotě a běžné domovní vlhkosti ve vytápěném prostoru mohou být okna významně zatížena vlhkostí, protože teplotní spád v rámu může dosáhnout rosného bodu, nebo se mu přiblížit. Z exteriérové strany pak vznikají puchýřky, které následně vlivem slunečního záření praskají a povrch poškozují.

Vše odborně vysvětluje Jiří Chromý, ředitel výroby dřevěných oken značky VEKRA: „Zvláště v místnostech, jako jsou například koupelna, ložnice nebo kuchyně, se tvoří velké množství vlhkosti, která může kondenzovat uvnitř okenních rámů, kde se nachází rosný bod. Okna tak mohou být zásadně poškozena. Samostatnou kapitolou jsou novostavby, ve kterých je díky stavebním procesům vlhkost abnormální, a v případě nedostatečného větrání dochází k poškození, a někdy i zničení oken. Abychom tomuto jevu zabránili a okna před veškerou nežádoucí vlhkostí co nejvíce ochránili, začali jsme používat novou membránovou úpravu našich oken. Tu bychom mohli zjednodušeně přirovnat ke speciálním funkčním membránám u sportovního oblečení,” a dodává: „Pronikání interiérové vlhkosti do oken není z fyzikálního hlediska samozřejmě možné zabránit stoprocentně. A proto je důležité, aby vlhkost, která se do okna dostane, mohla co nejjednodušeji pronikat ven.

Ukázka jednotlivých vrstev nanášených na dřevěná okna

Nutné je však dodržovat i správný technologický postup

Membránová úprava může správně plnit svůj účel jenom tehdy, je-li venkovní a vnitřní strana okna ošetřena rozdílnou technologií vrstev a nástřiků, a požadovaného výsledku lze dosáhnout jen za předpokladu použití špičkové výrobní technologie.

Pokud okna ošetříme stejnou technologií nástřiků z interiéru i exteriéru, vlhkost vznikající v místnostech nemůže správně unikat ven. V podstatě bychom ji tedy uvěznili uvnitř oken, která by se jejím působením poškodila,” vysvětluje Jiří Chromý a dále upřesňuje: „Pro správné nanášení rozdílné technologie nástřiků z interiérové a exteriérové části okna je nezbytné, aby byly povrchové vrstvy na okna nanášeny stříkáním za pomoci počítačem řízeného hydraulického robota. Při klasickém máčení a stříkání, které je jednodušším, a proto i levnějším způsobem povrchové úpravy, by správné membránové úpravy oken nebylo možné docílit.

Balkonová sestava oken VEKRA Natura, lazura třešeň

A jak to je se záruční dobou a životností oken?

Minimální záruční doba na dřevěná okna VEKRA je 5 let. Může však být rozšířena i na 7 let. A to v případě, že je o povrchovou úpravu řádně pečováno podle návodu výrobce a venkovní špaleta má minimálně 10 cm atd. Pokud se povrchové úpravě oken dostává pravidelné péče, pak je zásadnější údržba povrchu nutná nejdříve po 10 až 15 letech. To se samozřejmě odvíjí také od prostředí, kde okna slouží; na horách, při vystavení dešti, slunci a větru to může být dříve. Opravu povrchové úpravy dřevěných oken pak musí zajistit servis VEKRA, případně alespoň truhlář, který s tím má zkušenosti – ovšem s použitím přípravků, které může firma dodat. Okna je pak nutné lehce přebrousit a ošetřit odpovídajícími přípravky. O ty si zákazník může napsat na výrobní závod a podle čísla smlouvy mu budou zaslány kromě balzámu na dřevo i přípravky v odpovídající barevnosti, pokud je potřebuje. Zkrátka, když se okna dobře staráme, potom je životnost kvalitně vyrobených a správně udržovaných dřevěných oken až 100 i více let. Více na stránkách www.vekra.cz.o

Související články

Autor: Mgr. Helena Hejhálková 1)
Foto: archiv VEKRA

1) zpracováno na základě podkladů firmy Vekra