Nová norma zpřísnila požadavky na otvorové výplně

Přichází revidovaná tepelně-technická norma ČSN 73 0540. Její požadavky na prostup tepla výplněmi otvorů je podstatně přísnější než dosud a neměl by tak dovolit nabízet na trhu podprůměrné výrobky. Norma však především s ohledem na kondenzaci vodní páry na povrchu konstrukcí včetně oken a dveří stanoví velmi přísné podmínky, které jsou s to splnit jen ty nejdokonalejší konstrukce na trhu. Jednou z velmi mála takových jsou okna z profilového systému TROCAL INNONOVA 70.

Rok se sešel s rokem a nad Zemí opět převzala vládu paní Zima. Již tradičně v tomto období hodnotí všichni ti, kteří v průběhu minulých let investovali do výměny oken a dveří, kvalitu své investice. Je to právě ten čas, kdy se projevuje dosah učiněných kompromisů, »fundovaných rad« odborníků z řad známých, sousedů či obchodních zástupců té či oné firmy vyrábějící okna a dveře. Zároveň se jako každým rokem projevuje, i přes nečetný počet publikovaných populárních i odborných článků, fatální neznalost soužití nových majitelů s moderními otvorovými výplněmi.

Revidovaná norma ČSN 73 0540, která vstoupila v platnost na sklonku minulého roku, by tento tristní stav mohla postupně překonat, alespoň pokud jde, řečeno sportovní terminologií, o pravidla hry. Zároveň je jisté, že ve hře s novými pravidly se prosadí jiní hráči.

Jedním z velmi mála takových jsou okna z profilového systému TROCAL INNONOVA 70. Tato sofistikovaná pětikomorová konstrukce vybavená izolačním dvojsklem s hodnotou prostupu tepla Ug= 1,1 W/(m2K) s plastovým distančním rámečkem je schopna plně dostát i těm nejpřísnějším požadavkům nové normy včetně povrchové kondenzace. Tato konstrukce vybavená ideálním utěsněním funkční spáry středovým těsněním, včetně možnosti použití tepelně-izolačního těsnění, které vytváří na trhu jedinečnou pětikomorovou konstrukci i v oblasti funkční spáry, je optimální i pro použití několika různě citlivých inteligentních systémů větrání při zavřeném křídle. Systém TROCAL INNONOVA je navíc vybaven i velmi lákavými povrchovými úpravami. Klasickou bílou je možné nahradit atraktivními dekory dřeva, barevným povrchem provedeným technologií koextruzí PMMA či opláštěním hliníkem. Posledně jmenovaná úprava nabízí nepřeberné množství barevných odstínů včetně eloxů. Kvalita povrchu a celkový dojem okna je touto úpravou posunut do zcela jiné estetické i užitné kategorie. Po zhodnocení všech technických a estetických parametrů je možné zcela bez nadsázky tvrdit, že tento systém nemá na trhu srovnatelnou alternativu a tím ani konkurenci.

S deklarováním požadavků na kvalitu oken a dveří však nová norma i definuje parametry vnitřního prostředí, za kterých mají okna a dveře spolehlivě fungovat. Je to 50% relativní vlhkosti a 21 0C. V mnoha případech se však v bytech vyskytuje relativní vlhkost vzduchu významně vyšší než 60 % spojená s teplotami (ložnice v noci) okolo 18°C. Důsledkem jsou povrchové kondenzace nejen na oknech samotných, ale i na konstrukci obvodového pláště budovy. Z uvedeného je zřejmé, že s požadavkem na tepelně-technické vlastnosti výplní otvorů jde ruku v ruce i jasný požadavek na zajištění nejvýše hraničních hodnot relativní vlhkosti vnitřního vzduchu, které norma připouští. Vysoká relativní vlhkost vzduchu zvyšuje riziko kondenzace vodní páry na chladnějších plochách, včetně okenních výplní. Riziko ještě vzrůstá při kolísání teplot, byť drobném. Střídání kondenzace a odpařování je energeticky velmi neúsporný režim. Navíc při stejné pokojové teplotě vnímá lidský organismus u vlhkého vzduchu mnohem intenzivněji pocity chladu.

Optimální relativní vlhkost vzduchu v interiéru se pohybuje mezi 30 a 40 %. Důsledkem popsaných skutečností je nutnost dát důraz při navrhování či pořizování nových výplní otvorů na přítomnost inteligentního systému větrání interiéru při zavřeném křídle. Inteligentní systémy na základě tlaku větru dokáží regulovat množství procházejícího vzduchu totiž na rozdíl od pasivních řešení spočívajících na pouhém zprůchodnění funkční spáry okna vyřezáním těsnění či profrézováním otvorů skrze profily. Tím tak významně omezí ztráty tepla infiltrací, která není u pasivních větracích systémů zanedbatelná a tepelně-izolační parametry okna tak de facto degraduje.

Co říci závěrem? Požadavky nové tepelně-technické normy jsou na jednu stranu velmi přísné a není zcela samozřejmé je technicky splnit. Na straně druhé omezuje parametry vnitřního klimatu na rozumnější hodnoty. Splnění požadavků této normy znamená použití prvotřídních systémů oken a zasklení, včetně nahrazení hliníkového rámečku rámečkem plastovým a důrazné používání inteligentních větracích systémů. Takovéto řešení jsou okna a dveře ze systému TROCAL INNONOVA 70, které Vám navíc nabízí bezkonkurenční variabilitu v barevnosti a estetice povrchu.

[1] Literatura:

Rochla, Milan: Stavební tabulky, SNTL Praha 1987

Autor:
Foto: Archiv firmy