Nová profesionální podlahová vyrovnávací hmota Ceresit CN 69 - - rychle pochozí, vytváří velmi pevný povrch, vhodná pro kolečkové židle i podlahové vytápění

Kvalitu, kterou by zákazník čekal od samonivelační vyrovnávací hmoty vyšší cenové kategorie, nabízí novinka od firmy Henkel ČR Ceresit CN 69. Výjimečnost nové samonivelační stěrky Ceresit CN 69 je dána její vysokou pevností, možností provedení ve vrstvách od 1 do 10 mm v jedné pracovní operaci, schopností odolat zátěži kolečkových židlí, pochůzností po 3 hodinách či vhodností použití na podlahy s podlahovým vytápěním.

Vyrovnávací hmoty jsou dnes nepostradatelnou součástí procesu sanace podkladů před položením podlahové krytiny. Zejména při metodě tenkovrstvého lepení, kdy nerovnosti podkladu není možné vyrovnat tenkou vrstvou lepidla a vyrovnávání vyšší vrstvou s sebou přináší jednak větší pracnost, ale i vyšší spotřebu lepidla a ne vždy se podaří dosáhnout požadovanou rovinu položené dlažby. Použití samonivelačních stěrek je přitom z hlediska úspory času i pracnosti mnohem pohodlnější řešení. Při vyrovnání podkladů vrstvou betonu nebo potěru narážíme na několik výhod vyrovnávacích hmot: Jednou z výhod je rychlá pochůznost a možnost kladení další krytiny, další je možnost zpracovávat ve vrstvách od 1 mm, nízká náročnost při aplikaci a odpadnutí procesu vlhčení, nezbytného v počátku zrání při zpracování klasických potěrů. Právě rychlost schnutí je jedním z kritérií, která svědčí o kvalitě vyrovnávacích hmot. Pro srovnání, například pro cementový potěr je určena pochůznost po min. 28 hodinách a doba zrání, která umožňuje pokládku další vrstvy, je 28 dní. U vyrovnávacích hmot jsou uvedené hodnoty uváděny v řádu hodin. Pochůznost již po cca 3 hodinách a možnost kladení krytin podle tloušťky vrstvy po cca 24 až 48 hodinách řadí novinku od Ceresitu do tzv. »lepší společnosti« mezi vyrovnávacími hmotami. „Je to materiál, který má, podle našich odhadů, před sebou velkou budoucnost,“ doplňuje Jiří Pavlíček, zástupce firmy Henkel ČR, technický poradce pro značku Ceresit.

Technologický postup při sanaci podkladů má některé zákonitosti, které se vždy vyplatí s ohledem na kvalitu výsledné podlahy ctít.

„Před aplikací samonivelační vyrovnávací hmoty je třeba každý podklad nejprve zhodnotit z hlediska rovnosti a pevnosti povrchu. Je-li vše v pořádku, je nutno vždy nejprve napenetrovat, a to i tehdy, kdy vyrovnání větších nerovností provedete v několika vrstvách. V takovém případě napenetrujte každou spodní zaschlou vrstvu. Pod Ceresit CN 69 doporučujeme neředěný hloubkový penetrační nátěr Ceresit CT 17, který se nejprve aplikuje do podkladu, nejlépe štětkou nebo koštětem, vzhledem k tomu, že se snáze než váleček dostanou do všech nerovností, podklad se tak zpevní a po zaschnutí, minimálně 4 hodiny, se vytvoří nepropustný film. Tím se zabrání rychlému odčerpání vlhkosti z vyrovnávací hmoty, což by mohlo vést k jejímu popraskání. Penetrační nátěr také sváže zbytkové částečky jemného prachu, kterého je i po odsátí na stavbách velké množství, a zabrání tak vytvoření volné mezivrstvy, která může značně ovlivnit přilnutí vyrovnávací hmoty k podkladu. Penetrační nátěr je u velmi savých podkladů zapotřebí i zopakovat,“ popisuje první postupný krok Jiří Pavlíček.

Velmi důležité je i přidání vždy stejného množství záměsové vody při míchání každého balení vyrovnávací hmoty. Nestejnoměrná dávka vody by totiž mohla vyplavit lehké disperze nahoru a písek by naopak klesl, čímž by se po vyschnutí mohla vytvořit na povrchu slabá, velice tenká vrstva vykazující odchylky v barvě, pod kterou se nahromadil nesoudržný písek, schopný se drolit. Stejně přísně je zapotřebí dodržovat dobu zpracování, příliš velká prodleva může vyústit ve vytvoření nerovných přechodů a nedokonalé spojení jednotlivých záměsí. Není-li možné dodržení předepsané časové návaznosti, je vhodné spojit jednotlivé záměsi dilatačními spárami. Při zpracování samonivelační hmoty CN 69 překvapí zpočátku relativně velmi rychlé tvrdnutí oproti ostatním hmotám, avšak dosavadní zkušenosti a ohlasy ze staveb hovoří o této vlastnosti jako o veliké výhodě.

„Nic se neudělá samo a ani samonivelační hmota se nerozlije bez pomoci, zejména do rohů, výklenků pod okny, kolem sloupů, tam všude je třeba materiálu pomoci zubovou stěrkou. Následně se rozlitá vyrovnávací hmota ošetřuje provzdušňujícím válečkem s trny (tzv. »ježkem«), které srovnají nerovnosti mezi jednotlivými navazujícími záměsmi, propíchají bublinky, které se vytvořily při míchání a vylití vyrovnávací hmoty, a navíc ještě znovu promíchají směs,“ popisuje Jiří Pavlíček závěrečné kroky, které platí pro aplikaci nejen CN 69.

Nová samonivelační vyrovnávací hmota Ceresit CN 69 je určena k provádění vyrovnávacích vrstev bezprostředně svázaných s podkladem, na místech nezatížených vlhkostí v interiéru. Materiál umožňuje zhotovení vodorovných, hladkých podkladů v tloušťce vrstvy od 1 do 10 mm pro ukládání dlažby i většiny podlahových krytin. Sortiment stavební chemie Ceresit však zahrnuje i mnoho jiných materiálů, schopných vyřešit další specifické situace a podmínky: Například vyrovnání podkladů samonivelační hmotou Ceresit CN 72, vhodnou jako konečná uzavírající vrstva s ošetřením uzavírajícími nátěry. Vyrovnání podlah s vytvořením spádu, zátěžovou vyrovnávací hmotou Ceresit CN 76 o tloušťce vrstvy od 4 do 50 mm nebo vytvoření spádu vodotěsnou vyrovnávací hmotou Ceresit CN 83 o tloušťce vrstvy od 5 do 30 mm, či rychlé zafixování montážních a kotvicích prvků do zdiva a betonu mrazuvzdorným rychle tvrdnoucím cementem Ceresit CX 5, při zaplnění dutin až do šířky 20 mm.

„Ceresit i v tomto segmentu nabízí široký sortiment, ve kterém je možné najít materiál vhodný pro vyřešení vašeho problému,“ dodal Jiří Pavlíček.

Autor: Jiří Pavlíček
Foto: Archiv firmy