Svítidla v celém objektu lze sladit

V čísle 4/2003 jsme v našem časopise představili společnost OSMONT, s.r.o.[1], která vyrábí svítidla a v tomto vydání se ke společnosti vracíme. Máme radost, že se tato ryze česká společnost dokázala rozvíjet od roku 1991 do současné podoby a že každoročně přináší na trh se svítidly další novinky, které čtenářům rádi představíme.

Umění českých sklářů stálo u vzniku nové řady svítidel FLORA

Na vytváření interiérů a jejich zařízení mají lidé rozdílný vkus, který uplatňují při zařizování a rekonstrukcích svých domácích i komerčních interiérů. Z pohledu ostatních dochází ke kritice nebo pochvale hotového interiéru. Ten se řídí opět vkusem hodnotitele. Nejpovolanější osoby k vytváření interiérů jsou architekti, již vkládají do návrhů všeobecné poznatky ze školy a také a především svůj pohled na interiér, jenž dotváří podle svých představ. Málokdo však dokáže do úplně rozdílných interiérů vložit stejný prvek tak, aby byl vhodný do moderního a zároveň starobylého interiéru. Přesto takové výrobky ve formě osvětlovacích těles jsou. Svítidla společnosti OSMONT a referenční instalace tuto možnost dokazují.

Svítidla byla nainstalována například v Národním divadle, Památníku národního písemnictví a dalších historických budovách a zároveň se běžně instalují do dnešních moderních novostaveb.

Novinky 2005

Pro letošní rok společnost Osmont vyvinula a začala vyrábět novou řadu přisazených svítidel řady FLORA. Záměrem bylo vytvořit řadu svítidel, které by se hodily k umístění do koupelen a sociálního zařízení bytů, rodinných domů i komerčních prostor. Svítidla mají dostatečné krytí proti vodě IP 43 a třídu ochrany II. Jsou tedy vhodná podle současných norem k umístění nad umyvadla a vany. Zároveň se dají svítidla použít k osvětlení zrcadel, nočních stolků, chodeb nebo i do venkovních prostor a míst s vlhkým prostředím. Celou kolekci Flora tvoří 5 designů, a ty jsou představeny na obrázcích. Výhodou těchto svítidel je i možnost výběru světelných zdrojů, tzn. bud¡ použití klasických žárovek s objímkou E14 nebo úsporných zářivkových zdrojů s konvenčním magnetickým, popř. elektronickým předřadníkem.

Svítidlo FLORA 2 je možné použít i jako nouzové osvětlení s vlastním akumulátorovým záložním zdrojem. Stínítka lze opatřit piktogramy k únikové orientaci ve veřejných prostorách a chodbách.

Tak jako i předchozí výrobky i tato řada je opatřena stínítky z třívrstvého opálového skla, které je tvořeno vrstvami křišťálového a opálového skla s matovanou povrchovou úpravou. Světelné paprsky procházející třemi vrstvami, se rozptylují. Výsledkem je neoslnivé světlo, jehož zdroj může být i silná žárovka 100W. Pohled na rozsvícené světlo je příjemný a neoslnivý.

Kouzlo v jednoduchosti

Jednoduchostí tvarů a opálovým provedením zapadají novinky do celého sortimentu společnosti OSMONT, která se již tradičně zaměřuje na svítidla z opálového skla.

Svítidla se liší tvarem stínítka, velikostí a dekorativními doplňky z kovu nebo ze dřeva.

Celý sortiment má výhodu, že se svítidla v podobném provedení ale v různých velikostech dají použít v celé budově. Svítidly lze vybavit nejen chodby a koupelny, ale i haly, obývací pokoje, dětské pokoje. Výsledkem je interiér místnosti nebo celé stavby, kde jednotlivá svítidla jsou navzájem sladěna do stejné barvy stínítek a liší se pouze tvarem. Tím se docílí jednotného a uceleného dojmu z osvětlení celé budovy, jež se dá použít v moderních i historických interiérech pro svoji jednoduchost provedení.

Špičková sklářská technologie

Přibližme si trochu více technologii výroby stínítek ze tří vrstev skla, tzv. skla TRIPLEX OPÁL. Dvě vrstvy jsou z křišťálového skla a mezi těmito vrstvami je opálové sklo.

Stínítka se vyrábějí ručně foukáním do forem a tato práce vyžaduje velké umění. Všechny vrstvy skla se na píšťalu nabírají jedna po druhé a poté se vyfouknou najednou do formy. V Česku máme tradičně šikovné skláře a jejich šikovnost se skrývá i za zdánlivě jednoduchým tvarem vyfouknutým z třívrstvého skla. Ještě větší obdiv si zaslouží vyfouknout hranatá, popř. nepravidelná stínítka a docílit u nich rovnoměrného rozvrstvení všech tří vrstev po celém povrchu stínítka. I stínítka u výše zmíněných novinek patří k těm náročnějším pro výrobu.

Předností svítidel firmy Osmont je i snadná montáž a demontáž stínítek. Skleněná stínítka jsou přichycena dvoupolohovými sklapovacími držáky popř. mají bajonetový uzávěr.

Oba systémy umožní rychlou a pohodlnou montáž bez použití nástrojů. Sklo se jednoduše nasadí a pootočí nebo zaklapne.

Distribuce svítidel v České republice se provádí přes partnery z řad elektrotechnických velkoobchodů a velkoobchodů se svítidly.

O výrobky je velký zájem také v zahraničí. Společnost vyváží 30 % výroby převážně do zemí EU, ale i do Švýcarska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a Vietnamu.

O tom, že se společnosti OSMONT daří, svědčí také to, že v současné době zahajuje výstavbu nové haly, kterou rozšíří stávající dosud velmi pěkné prostory a vytvoří si pro svoji práci a reprezentaci ještě lepší podmínky.

Literatura a zdroje:

[1]: Kuchař Jan: V jednoduchosti je krása i použitelnost, Stavebnictví a interiér 4/2003, str. 54.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy