Nová řešení pro designové a akustické úpravy prostoru

Označení „kazetový podhled“ ve většině z nás vytvoří představu čtvercových desek umístěných na stropě a orámovaných širokými profily nosné konstrukce, se kterými se můžeme setkat ve většině kanceláří, supermarketů, skladových hal, obchodů. V době, kdy se kazetové podhledy objevily na našem trhu, tzn. hned na počátku 90. let, představovaly špičku technologií suché výstavby a společně se sádrokartonem se velmi rychle staly součástí moderních projektů.

Ale jako každá novinka přestaly být výjimečné. Vývoj se posouval dál a tak již delší dobu se zdají být v tomto pojetí takříkajíc „out”. Celkem se není čemu divit, že jak investoři, tak architekti začali po relativně dlouhé době úspěšného využívání této nové technologie hledat nové koncepty a nové přístupy jak z hlediska designu, tak i funkčnosti a nákladů. Díky zkušenostem získaným na již realizovaných projektech se daleko více zaměřují na užitné hodnoty nově navrhovaných konstrukcí. V současné době se upřednostňují především taková řešení, která upravují akustické podmínky v prostoru a současně nabízejí i vyšší životnost. Není možné říci, zda se preferují více koncepty, umožňující prostorové strukturování prostoru a využívání členění podhledového plochy do prvků, které interiér oživují, nebo se hledají alternativy používaných materiálů, nabízející celé spektrum provedení od hladkých povrchů, které se nenápadně zapojují do interiéru, až po přírodně strukturované prvky, které jsou účelným doplňkem architektonického pojetí prostoru.

Objevily se proto nové koncepty tzv. modulárních systémů, zahrnující v sobě jak podhledové konstrukce, tak stěnové obklady, a nabízející řešení pro celou škálu požadavků.

Knauf AMF GmbH & Co. KG z Grafenau v SRN je jedním z výrobců, který trvale „drží prst na tepu vývoje”. Šířka sortimentu Knauf AMF nabízí velkou výhodu v tom, že technická řešení mohou v souladu s požadavky daného projektu využívat vhodné výrobky na odpovídající materiálové bázi:

Minerální desky AMF Thermatex® jsou vyráběné technologií wet-felt (tzv. „mokrou” technologií) z minerální vlny, jílu, perlitu a škrobu v řadě provedení povrchu včetně nejžádanějších variant s nakašírovanou akustickou netkanou textilií. Tyto desky kromě celé škály akustických parametrů jak v oblasti zvukové pohltivosti, tak i neprůzvučnosti, umožňují realizovat i podhledové systémy s požární odolností až REI120, resp. EI30. Výrobky skupiny AMF TOPIQ® jsou desky typu softboard, tzn. lisované z minerální (čedičové) vlny. Kromě vysokých hodnot zvukové pohltivosti při malé tloušťce desky je jejich velkou předností odolnost do 100% relativní vzdušné vlhkosti. Z úplně jiné surovinové báze vycházejí produkty Heradesign® – dřevovláknité desky pojené magnezitem, odlišující se od standardně nabízených materiálů robustním povrchem s vláknitou nebo polouzavřenou strukturou. Velkou předností je mechanická odolnost podpořená bohatou škálou hodnot akustických parametrů a možností deklarovat pro podhledy požární odolnost až EI30 zdola. Současně je k dispozici možnost barevného provedení podle standardně užívaných vzorníků. Samozřejmě jsou důležitá technická řešení, umožňující využití těchto materiálů v konkrétních projektech. Dnes bychom se chtěli zmínit o netradičních aplikacích.

Podhledové ostrůvky

Solitérní prvky, vyráběné v nejrůznějších tvarech a formách, které jsou podvěšené pod stropní, střešní i podhledovou konstrukcí, představují výrazný trend poslední doby. Koncepce těchto oddělených prvků, které je možné různě uspořádat nejen v půdorysu, ale i výškově, umožňuje vnést do podhledu někdy až neočekávanou dynamiku. A mohou se stát nejen důležitou součástí designového řešení prostoru, ale i neoddělitelnou součástí řešení akustiky místnosti. Jedná se totiž o stavební díly, které efektivně zvyšují množství zvukově pohltivých materiálů v místnosti a tím snižují úroveň hluku, který může negativně ovlivňovat pohodu a v neposlední řadě i celkový zdravotních stav lidí, pobývajících v prostoru s vyšším hlukovým zatížením. Je již jednoznačně prokázáno, že snížení hluku na pracovištích, v komunikačních prostorech, ve školách apod. snižuje obecně únavu, zvyšuje soustředěnost a výkonnost. Technologickým důvodem pro použití ostrůvků může být nevhodnost či nemožnost zakrytí nosné konstrukce stropu nebo střechy celoplošným podhledem – z důvodů statických, nákladových nebo provozních, případně kvůli zajištění dodatečných akustických opatření omezených na část provozních ploch místnosti.

V nabídce Knauf AMF je k dispozici na výběr hned několik možností:

  • SONIC SKY – podhledové plochy ohraničené samostatně zavěšeným hliníkovým profilem, vyplněné podhledem montovaným v systému dle volby zákazníka.
  • SONIC ARC – konvexně nebo konkávně prohnuté prvky z minerální desky Thermatex®, umožňující jednoduše vytvořit plastické „vlny”.
  • SONIC TOPIQ® Element – prvky z desky TOPIQ® tloušťky 40 mm o maximálním rozměru 2 400 × 1 200 mm ve tvaru kruhu, oválu, obdélníku, trojúhelníku, šestiúhelníku, čtverce, i podle vlastní volby; v barvách z vybrané palety AMF. Ostrůvky jsou zavěšené na subtilních nerezových lankách.
  • SONIC Modern – minerální deska Thermatex® Acoustic Range kombinovaná s elegantním hliníkovým rámem o maximálním rozměru 2 400 × 1 200 mm. Předností tohoto typu je možnost potisku technologií Varioline, tzn. přenesení libovolné předlohy digitálním tiskem na povrch desky ostrůvku.
  • Heradesign Insel – ostrůvky z desek Heradesign® 25 nebo 35 mm silných, montované na nosnou konstrukci z CD-profilů nebo dřevěných latí, v provedení s čílkem 125 mm vysokým nebo bez čílka, v široké škále barevných provedení.

Široká paleta provedení ostrůvků, jejich jednoduchá montáž, která spočívá většinou jen v zavěšení již zkompletovaného prvku (u ostrůvků SONIC SKY a Heradesign Insel se předpokládá použití ve větších souvislých plochách, proto je zde nutná finální kompletace na stavbě), činí z těchto dílů moderní a hospodárnou součást interiérů.

Stěnové obklady

Dalším doplňkem interiérů se stávají i stěnové obklady v různém provedení – jednak jako součást celkového konceptu designu místnosti, jednak opět i jako účinná část řešení akustiky. Především v místnostech, kde hrozí vznik tzv. třepotavé ozvěny, je použití stěnových obkladů žádoucí.

Často se objevují v prostorech s větším objemem: tělocvičnách, plaveckých bazénech, kulturních a společenských sálech, posluchárnách či aulách. Najdeme je ale i v menších školních třídách, konferenčních místnostech, open space kancelářích. Návrh rozsahu stěnových obkladů pro řešení akustiky se provádí podle účelu místností – v případě, že akustické parametry místnosti jsou určeny normou, vychází minimálně z výpočtu doby odvozené z jeho velikosti, případně obsazenosti.

Pro investory i architekty jsou v sortimentu Knauf AMF připraveny stěnové obklady v několika variantách:

  • AMF Line Modern tvoří minerální deska Thermatex® Acoustic Range vložená do subtilního hliníkového rámu; na povrch desky je možné technologií Varioline, obdobně jako u ostrůvků, přenést libovolný grafický motiv.
  • Heradesign® Systém B/WS využívá desek Heradesign® šroubovaných na nosnou konstrukci z CD-profilů nebo dřevěných latí. Tento obklad je díky své odolnosti nárazu často používán jakou součást akustického řešení v tělocvičnách.
  • Heradesign® Systém W je sofistikovaný systém stěnového obkladu s deskami Heradesign upevněnými hliníkovými profily na konstrukci podobné fasádním systémům. Díky tomu nejsou na líci obkladu viditelné šrouby a je možné realizovat konstrukce s větším odsazením od stěny.

Závěr

Současné technologie umožňují velmi hospodárně, efektivně i s vytříbeným designem navrhovat a realizovat interiéry podle nejvyšších nároků budoucích uživatelů. Praxe ukazuje, že je ale velmi důležité také přesně specifikovat požadavky, které mají konstrukce splňovat, aby bylo možné zvolit vhodné technické řešení a v konečném výsledku účelně využít všechny možnosti použitých materiálů a technických řešení. Proto Knauf AMF nabízí technickou podporu projektů prostřednictvím své technické kanceláře.

Autor: Petr Fitzner
Foto: Archiv firmy