Nová tvář moderní firmy DAFE - PLAST

Firma DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o. se zabývá výrobou plastových a hliníkových oken, dveří, zimních zahrad a prosklených fasád již osmnáct let. Jednou z jejich dokončených realizací je nástavba vlastního obchodně-administrativního centra ve výrobním závodě v Polné u Jihlavy.

S výstavbou bylo započato v únoru 2008 a nástavba byla dokončená v březnu 2009. Dominantou přístavby administrativní budovy je část stavby nazývaná kýl, která se podobá přídi lodi.

Neobvyklá fasáda

Stavební konstrukce kýlu je vytvořena z ocelové svařované konstrukce. Zajímavostí je, že každá strana kýlu má jinou odchylku od svislé roviny a také jiný sklon příček od vodorovné roviny. Tento fakt také představoval zvýšenou náročnost jak při přípravě a výrobě tohoto opláštění, tak i při samotné realizaci.

Prosklená část fasády je vytvořena ze systému Schüco, konkrétně z fasádních profilů FW50+. Zasklení architekt navrhl z izolačních dvojskel, na jejichž vnější straně je použito sklo Planibel šedý, které zapadá do celkového barevného řešení přístavby a zároveň nabízí i určitý funkční komfort. Neprůhledné části jsou vytvořeny ze sendvičových izolačních panelů a provětrávaným exteriérovým obkladem z desek Cembonit povrchově lakovaných podle požadavků architekta. Fasádu doplňují exteriérové motoricky ovládané žaluzie.

Postup montáže

Montáž opláštění kýlu probíhala po jednotlivých konstrukčních částech. Jako první se osazovala nosná konstrukce prosklené fasády a to sloupky a příčky z profilů Schüco FW50+. Sloupky jsou ukotveny k ocelové konstrukci pomocí ocelových pozinkovaných kotev. Zasklívání probíhalo vzhledem k velikosti skel pomocí autojeřábu. Zalištování skel je provedeno takzvanými „slim” lištami v černé barvě, které vytvářejí dojem strukturálního zasklení.

Vyjádření autora projektu

Projekt: FORTIS spol. s r.o., Jihlava

Hlavní inženýr projektu: Dr. Ing. arch. Jaroslav Huňáček

Zadáním tohoto architektonického řešení byl jednoduchý požadavek investora vytvoření nového administrativního centra v Polné, které bude sloužit výhradně potřebám vedení firmy a bude využíváno pro její obchodní a reprezentační činnost.

Ve druhé polovině prvního desetiletí 21. století nastala tedy potřeba vytvořit nové, nevšední sídlo firmy, která se v posledním desetiletí dvacátého století velmi expanzivně rozvíjela a svou činností hrála důležitou roli nejen na českém trhu, a to hlavně v oblasti, která je pro stavby nových objektů velmi důležitá. Tedy ve výrobě okenních a dveřních prvků a prosklených fasád z plastů a z hliníku.

Hlavní obchodní produkt firmy DAFE –PLAST byl tedy tím důležitým článkem, který měl vytvořit novou tvář moderní firmy. Na již existující objekt jídelny a šaten mělo být nastaveno již zmíněné reprezentační centrum. Nový mozek a srdce firmy. Nové obchodně-administrativní centrum se opírá o několik zde předdefinovaných požadavků a již dříve použitých stavebních materiálů, kterými byly reflexní sklo, trapézový plech a stávající barevnost novostavby vycházející ze základních barev hliníku. Hlavní kancelář vedení firmy bylo nutné orientovat tak, aby z ní bylo vidět na celkové dění v severovýchodní části výrobního areálu a aby její dominantní postavení vytvořilo jednoznačný a nezaměnitelný pohled na novou tvář firmy, tedy na nově přetransformované vedení.

K vytvoření neformálního architektonického řešení, u kterého jsme použili jako základního fenoménu myšlenku jakési „vlajkové lodi“ a kapitánského můstku uvnitř. Tvář celého jihovýchodního nároží nového objektu jsme podřídili této myšlence. Předsadili jsme definovaný tvar nástavby, který se opravdu podobal kýlu lodi tak, aby svou významnou částí přečníval do volného prostoru. Celou předsunutou část nástavby jsme podepřeli jednoduchým příhradovým vazníkem ve tvaru obráceného jehlanu. Jeho jednoduchou kompaktní hmotu jsme co do výrazového prostředku podřídili tmavě kovové barevnosti tak, aby okenní otvory, žaluzie a plášť budovy tvořily jednolitou hmotu, kterou jsme v její jihozápadní části prolomili do dispozice a takto uvolněný „lodní bok“ jsme doplnili mohutnou horizontálně členěnou žaluzií. Tento čistý výrazový prostředek jsme zakomponovali i na druhé, jihovýchodní straně nástavby.

Zbývající část nástavby jsme opláštili trapézovým plechem, do kterého jsme v jeho severovýchodní části prolomili pět kruhových okenních otvorů. Severní nároží jsme odlehčili prosklením. Horizontální liniové prosklení pokračuje i na severní fasádě nástavby, která je zhruba uprostřed prolomena příhradovým ocelovým mostem pro přímé napojení druhého nadzemního podlaží na stávající terén. Mohutný „lodní kýl“ nástavby je ve svých prosklených plochách doplněn o výrazné horizontální žaluzie, které celkový vjem podtrhují.

Fasáda je doplněna o větrací sklopná okna v okrajových částech, která jsou z důvodu vyklopené fasády ovládána motoricky. Obě prosklené části kýlu jsou ve vrcholu spojeny hliníkovým plechem ve stejné barvě jako jsou lišty fasády. Po namontování fasády následovala montáž neprůhledných částí ze sendvičových panelů okolo zasklené části. V této fázi bylo nutné důkladně provést hydroizolační utěsnění spáry mezi fasádou Schüco a sendvičovým panelem. Jako poslední probíhala montáž provětrávaného obkladu z desek Cembonit a exteriérových hliníkových žaluzií, které jsou ve vytaženém stavu celé ukryty pod obkladem. Samozřejmostí je osazení čidla na vítr, které automaticky vytáhne žaluzie při nastavené rychlosti větru.

Cembonitové desky obkladu jsou nýtovány na rastr z hliníkových T profilů. Příprava pro obklad znamenala vytvořit přesné řezné plány, jelikož téměř každá deska má jiný tvar a rozměry. Náročná byla také montáž nosného rastru, která vyžadovala zvýšenou přesnost a kde nebylo možné vzhledem ke sklonu celé stěny používat klasické měření metrem a vodováhou. Závěrečné práce představovaly osazení dokončovacích prvků, jako je oplechování parapetu, atiky, ostění ap.

Autor: kolektiv autorů
Foto: Archiv firmy