Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nová velkoformátová fasádní malba v Ostravě

Před čtyřmi lety vzbudil a stále budí pozornost v Ostravě ojedinělý fasádní prvek. Portrét ženy v černobílém provedení, který namaloval americký výtvarník Nils Westergard. Nyní k ní přibyla druhá, o níž se zasloužil polský umělec Mariusz Waras.

Čtyři roky stará streetartová malba s názvem Madona Ostravica, jež zdobí fasádu dříve prosperujícího obchodního domu Ostravica-Textilia, už není v Ostravě ojedinělá. 28. září 2020 k ní přibyla druhá. Pomocí pěti set papírových šablon a dvou set černých, bílých a modrých barev ve sprejích i vysokozdvižné plošiny namaloval technikou zvanou stencils velkoplošný obraz, nazvaný Skok. Jde o obraz koně, který patří k symbolům města.

Portrét ženy v černobílém provedení namaloval americký výtvarník Nils Westergard před čtyřmi lety

O autorovi unikátní malby můžeme sdělit, že je od roku 2015 profesorem na Fakultě malířství a nových médií Akademie umění ve Štětíně, kde provozuje vlastní malířské studio street artu. Jeho velkoformátové realizace přesahují svým rozměrem i několik set metrů čtverečných. Nejčastějšími motivy jsou městská krajina a průmyslová architektura.

Při práci na skice se autor inspiroval vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou i městskými legendami. Snažil se o srozumitelné zobrazení symbolů města, které jeho obyvatelé snadno rozpoznají. Proluka v ulici Nádražní, kde dříve stál dům se službami cestovní kanceláře Sportturist, respektive jedna její stěna, je díky této malbě přitažlivější i pro návštěvníky moravskoslezské metropole. Průběh dokončovacích prací i hotového díla zachytil náš objektiv.

Autorem této fasádní malby, která byla vytvořena v Ostravě letos na podzim, je polský umělec Mariusz Waras

Abychom byli spravedliví k dalším podobným výtvorům v jiných našich městech, připomínáme právě nyní vznikající velkoformátové malby v hanácké metropoli Olomouc. Umělec David Strauzz ozdobil svou portrétní tvorbou na přelomu září a října i Lomenou galerii v průchodu u kostela Panny Marie Sněžné.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora