Nová vstupní budova do Punkevních jeskyní

Pokud jste ještě nenavštívili Punkevní jeskyně v malebném prostředí Moravského krasu, nabízí se nyní ideální příležitost. Po rekonstrukci vstupní budovy a úpravách okolí získal objekt podobu na úrovni nejmodernějších přírodních center. Důmyslné architektonické řešení vstupní budovy důstojně vítá návštěvníky nejznámějších českých jeskyní již od října 2015.

Bezpečné a komfortní zázemí pro návštěvníky

Mezi našimi čtrnácti zpřístupněnými jeskynními komplexy jsou Punkevní jeskyně s propastí Macochou těmi nejvíce navštěvovanými. Podzemní labyrint s krápníkovou výzdobou přiláká ročně přes dvě stě tisíc návštěvníků. Aby zde rodiny s dětmi a ostatní návštěvníci měli co nejkomfortnější zázemí, prošel objekt dlouho plánovanou rekonstrukcí. Záměrem rekonstrukce bylo uspořádat a zjednodušit pohyb návštěvníků a zajistit splynutí objektu s okolní divokou přírodou. Správa jeskyní České republiky pro vstupní centrum do této unikátní lokality proto vybrala řešení, které přirozeně komunikuje s okolím a které zároveň svým technickým pojetím klade nevšední nároky na použité materiály, beton nevyjímaje.

Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu

Beton na stavbu vstupní budovy, pohledovou boční stěnu s otvory a opěrné zdi ukotvené do skály dodávala skupina Českomoravský beton. Pro architekty i dodavatele betonu byla rekonstrukce objektu velkou výzvou. Přímo nad vstupem do světa krápníků se totiž vypíná osmdesátimetrová skalní stěna. I když bylo před patnácti lety provedeno kotvení skály, stoprocentní záruku před pády uvolněných kamenů se vytvořit nepodařilo. Střecha centra ve tvaru mírně prohnuté mísy je proto sestavena z několika vrstev a je zakončena travním porostem tlumícím případný náraz až padesátikilogramových kamenů. Díky použití vhodné konstrukce a speciální betonové směsi je přesto velice subtilní – síla betonové vrstvy zde činí pouze čtyřicet centimetrů.

Turistické centrum pečlivě koresponduje s okolní přírodou

Boční pohledová zeď s otvory

Rozlehlé boční stěně centra se dostalo osvěžení v podobě několika desítek různě velkých otvorů. Stěna byla postavena díky využití inovativní směsi pro realizaci pohledových betonových konstrukcí – díky samozhutnitelnému pohledovému betonu EASYCRETE.

Práce se stěnou jako výrazovým prostředkem je ideální příležitostí, jak ukázat variabilitu, tvárnost a estetickou hodnotu betonu. Postup, díky kterému stěna ve výsledku připomíná děravý ementálský sýr, byl aplikován již dříve v případě Nového divadla v Plzni. Tam stěna se čtyřiceti bublinovými otvory alternuje pomyslnou oponu a stala se vlastně jedním z největších sochařských děl u nás. Z pohledu na levý bok stavby činí otvory neobvyklý estetický zážitek a posilují útulnost interiéru centra.

Boční zeď podtrhuje osobitost turistického centra

Betonová opěrná zeď ukotvená do skály

Další zajímavostí je umístění turistického centra přímo v srdci přírody u vstupu do jeskyní. Architektonický návrh dokonce kus skály vpustil přímo do interiéru centra. Zde se uplatnil beton se svojí plasticitou a učinil ze skály základní opěrný bod a kotvu celé stavby. Setkaly se zde dvě skupenství vápence – skálu uhnětla před 380 miliony let síla devonských prvohor, betonové prvky stavby vznikly v míchacím centru betonárny v Blansku patřící společnosti TBG BETONMIX (člen skupiny Českomoravský beton).

Závěrem

Samotná stavba probíhala od června 2014 za plného turistického provozu Punkevních jeskyní a důležitou roli proto hrála rychlost realizace. I díky vyspělým směsím betonu a nejmodernější dopravní a čerpací technice bylo centrum uvedeno do provozu již v říjnu 2015.

Odvaha investora a svěží architektonické řešení daly vzniknout stavbě, která má úroveň nejmodernějších přírodních center ve světě a v roce uvedení do provozu získala i ocenění Stavba roku 2015 Jihomoravského kraje v kategorii Stavby občanské vybavenosti.

Více informací o použitých materiálech a kontakty naleznete na stránkách www.transportbeton.cz.

Autor:
Foto: Archiv firmy