Nové automatické kotle na pelety i uhlí

Jako odpověď na krizi uvedla firma ROJEK, divize tepelná technika na trh nové automatické kotle včetně univerzálního kotle „Všežrout“, který promění v teplo takřka cokoli, od vlhčího dřeva, uhlí, pelet až po obilí. Podrobněji o sortimentu, včetně univerzálního kotle v článku.

Rodinná firma ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. slaví letos 90 let a za dobu své existence si vybudovala prestižní postavení v oblasti tepelné techniky a dřevoobráběcích strojů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Dnes její stroje používají statisíce spokojených zákazníků na celém světě.

Obchodní sídlo firmy najdete v malebném městečku Častolovice (Královéhradecký kraj, 140 km východně od Prahy), kam jsme se vypravili, abychom si popovídali s jedním z majitelů firmy, s panem Evženem Rojkem o tom, co firma nabízí, jakým směrem se ubírá a co v současnosti připravuje pro své klienty. Nedalo nám však, abychom při rozhovoru nezabrousili i trochu do historie. Vždyť devadesátiletá tradice za to stojí.

Historie firmy

Firmu založil v roce 1921 pan Josef Rojek. Vyráběl a prodával kvalitní klasické dřevoobráběcí stroje a jeho firma prosperovala jak v období hospodářské krize, tak i v období 2. světové války. Tradici a vývoj firmy však přerušil rok 1948, období socializace a znárodnění. Zajímavé je, že mnohé stroje z této doby jsou dodnes funkční. Zřejmě proto, že se již v té době mohly chlubit pevnou a nadčasovou konstrukcí2).

Motto firmy: Tradice a kvalita

V roce 1991 obnovil firmu vnuk zakladatele, Mgr. Jiří Rojek, jenž je v současné době generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti. Členem představenstva je syn Evžen Rojek, který zastává funkci výkonného ředitele.

Firma dnes zaměstnává více než 120 lidí a stojí pevně na dvou nohách – klasických dřevoobráběcích strojích (o nich v dalším článku) a tepelné technice. Účastní se všech významných veletrhů jak v ČR, tak v zahraničí. V letošním roce ji budete moci jen v ČR vidět například na veletrhu Země živitelka, FOR ARCH, WOODTEC, AQUATHERM a dalších. Vývoz firmy dnes představuje 70 % veškeré výroby.

Tepelná technika ROJEK

Naší pozornosti nemohla v Častolovicích uniknout v březnu letošního roku nově otevřená vzorkovna uceleného sortimentu tepelné techniky, kde jsme si všechny vystavené exponáty pozorně prohlédli a dostalo se nám i odborného vysvětlení, co který kotel zvládne. Také jsme se zeptali pana Evžena Rojka, proč se kotlům ROJEK říká Všežrout.

Náš kotel KTP se šestiletou zárukou na kotlové těleso se opravdu mezi lidmi nazývá často Všežrout. Je to proto, že je univerzální. Umí spálit i vlhčí dřevo, tudíž není třeba dřevo dlouho skladovat, aby vyschlo. Dále mu chutná hnědé a černé uhlí, štěpky, brikety, piliny atd. Zkrátka téměř se vším si poradí a ze všeho umí vyrobit teplo. Umožňuje mu to dvojí spalování pod klenbou, tzv. splynování.

Automatické kotle ROJEK KTP 20, 25 a 30 PELLET – kotel „Všežrout” s peletovým hořákem

Významnou novinkou jsou automatické kotle na pelety, které nesou název ROJEK KTP 20 PELLET, ROJEK KTP 25 PELLET a ROJEK KTP 30 PELLET. Vznikly spojením zplynovacích kotlů ROJEK KTP 20, 25 a 30 s hořákem na kvalitní bílé dřevěné pelety. Ve zplynovacích kotlích ROJEK KTP lze spalovat palivové dřevo, krátké kusové dřevo, čerstvé piliny, vlhkou štěpku a uhlí. Peletové hořáky mohou být montovány do zplynovacích kotlů ROJEK KTP dle přání zákazníků. Odklopná dvířka mohou být jak s pravým či levým otvíráním, včetně umístění zásobníku paliva. Tyto kotle automaticky spalují jenom kvalitní bílé dřevěné pelety o průměru 6 mm.

Díky zásobníku paliva, elektronické regulaci a hořáku se šnekovým podavačem může kotel pracovat v automatickém režimu i několik dní. Množství paliva v zásobníku dle provedení vystačí kotli s hořákem na několik dnů provozu v automatickém režimu. Rovněž je možné napojení na nadřazenou regulaci vytápění. Hořák je vybaven hodinami a možností týdenního programování režimu vytápění. Kotle splňují Třídu 3 dle ČSN EN 303-5 (hořák lze kdykoliv odstravit a v kotli topit standardním způsobem).

Záruka na těsnost kotlového tělesa je 3 roky a předpokládaná životnost až 30 let při dodržení provozních podmínek.

Technická data automatických kotlů ROJEK KTP 20, 25 a 30 PELLET
Název parametruMjKTP 20 PelletKTP 25 PelletKTP 30 Pellet
Regulovatelný výkon peletykW5,1-205,5-255,5-32
Účinnost pelety%878787
Třída kotle dle ČSN EN 303-5333
Rozsah teploty spalin°C220-300220-300220-300
Rozměry (š × v × h)mm614 x 1268 x 960614 x 1248 x 1060614 x 1248 x 1160
Výška kouřovodumm101510151015
Průmer kouřovodumm159159159
Objem zásobníku palival300300300
Vodní objem kotlel98109120
Průměr vstupu a výstupu vodyDNG 2"
Připojovací napětíV/HZ230/50230/50230/50
Elektrický příkonW400400400
Hmotnost kotlekg255296331

ROJEK TKA BIO 15, ROJEK TKA 15

Další novinkou jsou automatické kotle ROJEK TKA BIO 15 a ROJEK TKA 15 s retortovým hořákem. Kotle mohou automaticky spalovat dřevěné pelety a to jak kvalitní bíle, tak i s příměsí kůry, či hnědé uhlí – Ořech 2 o zrnitosti 4–25 mm.

Retortový hořák navíc umožňuje spalovat i méně hodnotná peletovaná biopaliva – rostlinné pelety a obilí po přidání adaptéru na jejich spalování.

Doplňkově po vložení skládaného litinového roštu do automatických kotlů ROJEK TKA lze spalovat kusové dřevo, biomasu a ostatní tuhá paliva v ručním režimu.

U paliv dřevěné pelety a hnědé uhlí Ořech 2 při spalování v automatickém režimu splňují kotle Třídu 3 dle dle ČSN EN 303-5.

Protože má kotel zásobník paliva, elektronickou regulaci a hořák se šnekovým podavačem, může pracovat v automatickém režimu i několik dní. Rovněž množství paliva v zásobníku vystačí na několik dní v provozu v automatickém režimu (samozřejmě délka je odvislá od teploty venku a druhu stavby, kterou kotel vytápí).

Systém je možno rozšířit o pneumatický dopravník pelet do zásobníku. Elektronickou regulaci lze napojit na pokojový termostat. Dále je možné napojení na nadřazenou regulaci vytápění.

V kotli je instalován retortový hořák, který je konstruován na principu spodního přikládání paliva a samotné hoření (spalování) lze přirovnat k hoření v kovářské dílně. Ze zásobníku je palivo dodáváno šnekovým dopravníkem (podavačem) do kolena retorty. Zde je vytlačováno vzhůru na kruhový rošt. Retortové hořáky mohou být montovány do automatických kotlů dle přání zákazníka. Opět z pravé nebo levé strany, včetně zásobníku na palivo.

Je velmi důležité, že rošt i retorta jsou vyrobeny z vysoce jakostní litiny. Retorta je umístěna ve směšovači, do kterého je vháněn vzduch ventilátorem. Drážkami mezi retortou a roštem je pak vzduch vháněn do nahořelé vrstvy paliva. Intenzita hoření je dána regulovatelným přísunem množství vzduchu do ventilátoru na ovládací klapce.

Záruka na těsnost kotlového tělesa je 3 roky a předpokládaná životnost až 30 let při dodržení provozních podmínek.

Předváděcí hala dřevoobráběcích strojů

V Častolovicích rovněž naleznete halu s kompletním sortimentem dřevoobráběcích strojů. Jsou tu stroje jak značky ROJEK, tak i stroje ze zahraničí, které v ČR firma ROJEK jako výhradní zástupce firem prodává. O nich více v dalším z čísel Stavebnictví a interiér.

Prohlídka závodu v Kostelci nad Orlicí

Na závěr jsme s panem Evženem Rojkem zajeli do nedalekého Kostelce nad Orlicí, kde se nalézá výrobní závod společnosti ROJEK. Prohlídka závodu, jež nám byla umožněna, se nám velmi líbila. V závodě jsme viděli jak výrobu dřevoobráběcích strojů, tak i tepelné techniky.

Chloubou Rojků jsou nové CNC numericky řízené stroje. Viděli jsme, jak stroj pomocí laseru vyřezával čelní desky kotlů včetně všech otvorů, dále ohýbání a svařování jednotlivých dílů kotle na automatických robotech, zkoušku těsnosti kotle vodou či pomocí tlakoměru. Navštívili jsme sklad, kde jsou kotle přesně podle typů a výkonů logisticky skladovány atd.

Závěr

Jak jsme se dozvěděli od pana Evžena Rojka, v době krize pomohlo vedení firmy především to, že se začala spoléhat na lidi, kteří byli ochotni vykonávat více profesí, nebáli se učit a zvyšovat si kvalifikaci. Zároveň se omezilo množství kooperujících firem a práce se převedla na vlastní zaměstnance. A tak se podařilo, že v loňském roce dosáhla společnost ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. za prodané výrobky a služby obratu ve výši 245 mil. Kč a nedostala se do propadu.

Za celou redakci časopisu firmě přejeme, aby měla co nejvíce oddaných zaměstnanců, obrat se jí ještě zvýšil a zároveň s tím vzrostl i počet spokojených zákazníků.

1 Zpracováno z tiskový podkladů společnosti a z informací získaných na schůzce.
2 Tuto si zachovaly i v dnešní době.
Autor:
Foto: Helena Hejhálková