Nové ekologické kotle THERM 20CXE (TCXE) a 28 CXE (TCXE)

Společnost Thermona, spol. s r.o. jako jeden z mála výrobců plynových kotlů dbá na ekologické aspekty spalování plynu v teplovodních plynových kotlích. Vývoj a výroba ekologického kotle není jednoduchou záležitostí. Zejména dosažení předepsaných limitních hodnot je technologicky vysoce náročnou záležitostí. To je pravděpodobně hlavní důvod, proč většina výrobců dává přednost standardním typům kotlů před kotli s ekologickým provozem.



Situace v české kotlině se však pravděpodobně v krátké době přizpůsobí situaci v zemích orientovaných na ochranu životního prostředí, jako je například Rakousko, a i zde bude kladen velký důraz na ekologický provoz teplených zdrojů. První předzvěstí očekávaného vývoje je již platný Zákon o ochraně ovzduší z února 2002. Tento zákon jasně deklaruje, že každý je povinen omezovat a předcházet znečišťování ovzduší, snižovat množství jím vypouštěných znečišťujících látek, stanovených podle tohoto zákona a prováděcích právních předpisů.
Toto se týká zařízení spalovacích technologických procesů, ve kterých se oxidují paliva za účelem využití uvolněného tepla, tedy i plynových kotlů. Pro kotle i ostatní zdroje znečištění je stanovena tzv. přípustná úroveň znečišťování ovzduší a hodnoty emisních limitů pro jednotlivé znečišťující látky. Rovněž je stanovena přípustná tmavost kouře, pachové číslo, přípustná míra obtěžování zápachem, emisní stropy a redukční cíle pro jednotlivé znečišťující látky nebo stanovené skupiny látek.
Z těchto údajů je zřejmé, že spalovat by se mělo pouze ekologické palivo, jinými slovy zemní plyn či jiné látky splňující kritéria zákona. I plyn však lze spalovat různými způsoby a na tyto způsoby se Thermona jako výrobce plynových kotlů plně soustředila.


Kromě již téměř notoricky známých ekologicky šetrných výrobků společnosti, jako jsou kotle THERM DUO 50 (18 - 45 kW), THERM PRO 14 (5 – 15 kW) a kondenzační kotle THERM 28 KD (5 - 28 kW) v letošním roce Thermona přichází s celou řadou ekologických kotlů THERM 20 LXE, CXE a LXZE v provedení s odtahem spalin do komína THERM 20 TLXE, TCXE a TLXZE v provedení s nuceným odtahem spalin. Kotle plynně modulují ve výkonovém rozsahu 8 – 20 kW. Zkratky za názvem kotle určují způsob ohřevu teplé užitkové vody (TUV):

• LXE (TLXE) = kotel pro topení bez ohřevu TUV;
• CXE (TCXE) = kotel pro topení a průtokový ohřev TUV;
• LXZE ( TLXZE ) = kotle pro topení a ohřev nepřímotopného zásobníku TUV.

Totožná řada kotlů se vyrábí i o výkonovém rozsahu 12 – 28 kW pod označením THERM 28 LXE, CXE a LXZE v provedení s odtahem spalin do komína THERM 28 TLXE, TCXE a TLXZE. Jak se tyto kotle liší od standardních kotlů? Konstrukce nových kotlů vychází z osvědčené řady 20 LX, CX, LXZ, TLX, TCX, TLXZ s důrazem na maximální možnou unifikaci a součástkovou zaměnitelnost. Nejdůležitější změnou je nahrazení klasického hořáku nízkonoxovým, vodou chlazeným hořákem moderní konstrukce, dosahujícím velmi kvalitního spalovaní s důrazem na nízké emise NOx a s ním souvisejícími úpravami konstrukce spalovací komory. Dvanáctilamelový nízkonoxový hořák je díky promyšlené konstrukci proplachován vratnou vodou z topného systému, čímž se jednak ochlazuje planžeta hořáku (snižující tak teplotu jádra plamene a tím i množství NOx ve spalinách) a dále jetímto zvyšována účinnost kotle zhruba o 2%. Bezproblémový provoz hořáku zajišťují dvě zapalovací elektrody a jedna elektroda ionizační pro kontrolu hoření.
Hořák je umístěn ve spalovací komoře, která svým tvarem zajišťuje velmi kvalitní spalování topného média tak, že vylučované emise zanedbatelně ovlivňují životní prostředí, a to nejen emisemi NOx, ale také velmi malým podílem CO a CO2. I při širokém výkonovém rozpětí od 8 do 20 kW je zachována velmi vysoká účinnost, která v celém rozpětí výkonu neklesne pod 92 %.
Nejdůležitější vlastností ekologických kotlů jsou emisní hodnoty spalin vypouštěných do ovzduší. Všechny kotle procházejí státní zkušebnou, která provádí měření emisních hodnot a vydává výrobci oprávnění k uvedení výrobků na trh. Základní podmínkou keschválení každého výrobku je dosažení podlimitních hodnot emisí. Přípustnou úroveň určují hodnoty imisních limitů, meze tolerance a četnost překročení pro jednotlivé znečišťující látky.
Požadované a naměřené emisní hodnoty znázorňuje tabulka a graf. Z obou zcela zřetelně vyplývá, že emise ekologických kotlů THERM nejenže nedosahují limitů určených normou, ale dokonce jsou v podlimitním pásmu norem pro dosažení označení »Ekologicky šetrný výrobek«, udělovaný Ministerstvem životního prostředí ČR dle směrnice č. 11-2000. Ekologicky šetrným kotlům THERM řady 20 a 20 byla udělena známka »Ekologicky šetrný výrobek« č. 11 - 23.


Uživatel kotle se však jistě nesoustředí pouze na ekologické aspekty kotle, ale zcela logicky vyžaduje po kotli veškeré vlastnosti moderních kotlů. Kotle celé řady samozřejmě modulují v celém svém výkonovém rozsahu, u kotle 20 v rozsahu 8 - 20 kW u kotle 28 v rozsahu 12 - 28 kW. Plně automatický provoz zajišťuje integrovaná regulační automatika s mikroprocesorovým řízením. Je možno využít regulace vytápěných prostor jak v závislosti na venkovní teplotě, ekvitermní způsob regulace, tak i pomocí pokojového termostatu. Řídicí automatika je vybavena autodiagnostickým systémem.
Při zachování malých rozměrů kotle tento vyprodukuje při průtokovém ohřevu TUV 11,5 l/min teplé vody při Dt 25 oC. Bližší technické údaje jsou uvedeny v příslušné tabulce.
Novou řadou ekologicky šetrných kotlů Thermona rozšířila možnosti ekologického vytápění s využitím celé výkonové řady kotlů od 5 do 720 kW.
Autor:
Foto: Archiv firmy