Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nové kolekce homogenních objektových vinylových podlahovin Tarkett

Firma Tarkett, největší světový výrobce v oboru pružných podlahovin, je také největším inovátorem v tomto oboru. Přichází nejen s novými technickými řešeními a vlastnostmi podlahových krytin, ale také udává trendy v jejich designech a barevném řešení.

V letošním roce představila společnost Tarkett postupně ve svém sortimentu objektových homogenních vinylových podlahovin tři zcela nové kolekce (z toho dvě vyráběné unikátní technologií oboustranného listování, která nedává vzoru materiálu žádný směr – jde o kolekce iQ Gemstone a Micra Premium) a na konci léta uvedla na trh čtyři své kolekce v upravených designech a nových barvách, které odpovídají posledním módním trendům.

Homogenní vinylová kolekce iQ Granit

Tato kolekce se svým zrnitým vzorem velmi dobře trefila do vkusu zákazníků na celém světě – letos oslavila již své 40. narozeniny a za dobu své existence se jí už prodalo na celém světě více než 60 miliónů m2! Nová kolekce 2008 zachovává osvědčenou strukturu vzoru a navýšila počet nabízených barevných odstínů celkem na 31. Stejně jako další kolekce zařazené v nejvyšší kvalitativní kategorii iQ firmy Tarkett se vyznačuje vysokým obsahem vinylu, který dává materiálu maximální pružnost (např. možnost vytahovat do stěnových soklů v úhlu 90°, stoprocentní vodotěsnost ve vlhkých prostorách), a její povrch je tvrzený PUR, takže jej není nikdy třeba pastovat a je možné jej přelešťovat suchým kartáčováním červenou poduškou. Povrch tvrzený PUR kvality Tarkett tak finálnímu uživateli šetří minimálně 30 % nákladů na údržbu standardního PVC bez trvalé povrchové úpravy.

Detail podlahoviny iQ Toro SC

Elektrovodivé kolekce

Z nové kolekce iQ Granit vycházejí svou zrnitou strukturou i speciální homogenní vinylové elektrovodivé kolekce, které s ní byly zároveň upraveny. U firmy Tarkett je samozřejmostí, že se tyto speciální materiály vyrábějí jak v rolích i ve čtvercích a že mají hodnoty elektrického odporu dány svou speciální konstrukcí, takže je v pásech není třeba lepit na drahou vodivou penetraci a lepidlo (to stačí použít jen na přilepení uzemňovacích měděných pásků).


Speciální podlahovina iQ Toro SC

Podlahovina z kolekce iQ Granit

A samozřejmostí se stal elektrovodivý PUR, který Tarkett vyvinul a začal aplikovat jako první na světě a který přináší výrobku stejné možnosti snadné a levné údržby, jak to je popsáno výše u kolekce iQ Granit.

V tomto speciálním segmentu nabízí společnost Tarkett dvě kolekce: iQ Toro SC nahradila dřívější iQ Toro EL. Nová kolekce rozšířila paletu nabízených barev a má změněnou hodnotu příčného elektrického odporu na 5×104 – 106 Ohmů.

iQ Granit SD

Kolekce iQ Granit SD rozšířila nabídku barev na devět odstínů, je na ní nově aplikován vodivý PUR a hodnota elektrického odporu zůstala na stejné úrovni jako u předchozí kolekce Granit AS, a sice 106 – 108 Ohmů. U tohoto typu speciálních podlahovin pro specifické použití (např. oddělení JIP a operační sály v nemocnicích, počítačové serverovny, výbušné prostředí, elektrotechnická výroba) jedno doporučení: mluvte, nabízejte a nechávejte si potvrdit v projektech či objednávkách vždy konkrétní hodnotu příčného elektrického odporu a nespokojte se s obecným označením elektrovodivá nebo antistatická podlahovina. Tyto názvy totiž mohou dle různých národních norem v daném oboru označovat rozdílné technické parametry vyjádřené exaktně v Ohmech!

Další využití speciální podlahoviny iQ Granit

Eclipse Premium bez nutnosti dodatečné povrchové úpravy

Ve své střední kvalitativní třídě homogenního vinylu Premium představila společnost Tarkett v září novou kolekci Eclipse Premium. Ve srovnání s předchozí kolekcí Eclipse PUR, která byla převzata z původního sortimentu v roce 2003 koupené britské firmy Marley Floors, nabízí nové moderní barevné odstíny svého bezesměrného zrnitého vzoru. Kolekce se vyrábí celkem ve 22 barvách a její povrch je tvrzený PUR, takže nevyžaduje žádné dodatečné povrchové úpravy po pokládce ani po celou dobu své životnosti.

Kolekce iQ Granit umožňuje více barevných kombinací

Jak mohou podlahy Tarkett svými vzory a barvami zajímavě dotvořit vzhled veřejných interiérů vidíte na několika fotografiích. Informace o kompletním sortimentu podlahových krytin firmy Tarkett naleznete na www.tarkett.com – objektové materiály v sekci „commercial” a bytové podlahoviny v části „residential”.

Autor: Ing. Jaromír Bělík
Foto: Archiv firmy