Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Novinka na trhu – dřevěné dveřní výplně VP trend

V září představila firma VP trend s.r.o. na českém trhu významnou novinku. Jedná se o montážní sady dřevěných dveřních výplní pro vchodové dveře, určené především (avšak nejenom) výrobcům dřevěných dveří z europrofilů.

Celý koncept dřevěných dveřních výplní vznikl jako reakce na určitou mezeru na trhu a byl vyvíjen ve spolupráci se zkušenými výrobci dřevěných oken a dveří. Výsledkem je originální jednoduchá konstrukce, která uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších.

Novinka se setkala s příznivým ohlasem a firma VP trend, která byla doposud známá jako výrobce výjimečně kvalitních plastových (ABS), cenově výhodných HPL (laminátových) a luxusních hliníkových výplní, tímto vstoupila na trh s dřevěnými dveřmi a okny.

Montážní sada

Na rozdíl od plastových, HPL (laminátových) a hliníkových výplní nelze v tomto případě dodávat výrobek jako hotový produkt, ale pouze jako polotovar. To znamená, že výrobce si při objednání určí typ výplně, tloušťku výplně, typ a složení skla, povrchovou dýhu a popř. i příslušné nerezové rámečky.

Následně obdrží montážní sadu, připravenou na stavebnicovém principu tak, aby umožnila jednak snadné, kompletní, rychlé a přesné sestavení dveřních výplní a jednak bezproblémové provedení nutných individuálních úprav a operací, které konečnému sestavení výplní resp. jejich instalaci předcházejí.

Montážní sada se skládá ze tří základních konstrukčních prvků:

  • z korpusu výplně s připravenými otvory pro izolační dvojskla, nebo trojskla,
  • z potřebných izolačních dvojskel, nebo trojskel,
  • z ozdobných nerezových rámečků.

Ozdobné nerezové rámečky však nejsou povinnou součástí sady, tj. zpracovatel může jejich ozdobnou a technickou funkci nahradit vlastním řešením dle svého uvážení a zvyklostí. Mimo montážních sad lze objednat rovněž samotné korpusy dveřních výplní bez přípravy pro osazení izolačními dvojskly či trojskly.

Materiály a složení

Vnější pohledovou část tvoří dvě třívrstvé vodovzdorné dýhované překližky o celkové tloušťce 4,5 mm. Dýhovaný povrch překližek je v surovém stavu, tj. není napuštěn, lakován, nebo barven. Povrchovou úpravu výplně si tedy řeší každý výrobce sám, čímž firma VP trend předchází případným možným rozdílům mezi barvou výplně a křídla dveří.

V základním provedení je jádro výplně vyrobeno z 15 mm vrstvy extrudovaného polystyrenu (XPS) a celková tloušťka výplně činí 24 mm. Samozřejmě je možno objednat zesílené provedení výplně, které zajišťuje zlepšení hodnoty součinitele prostupu tepla. Jedná se o celkové tloušťky výplní 29 mm, 34 mm, 39 mm, nebo 44 mm, popř. i více.

Výhody a přednosti

Závěrem je třeba zdůraznit, že dřevěné výplně VP trend mají nejen odpovídající kvalitu a technické provedení, ale zároveň umožňují i menším výrobcům dřevěných oken a dveří dosáhnout na takový design dveří, který byl pro ně dříve nedostupný ať už z hlediska technologického, nebo cenového.

Tepelně-izolační vlastnosti
Tloušťka sendvičeSoučinitel prostupu tepla U
24 mm1,470 [W/(m2.K)]
29 mm1,209 [W/(m2.K)]
34 mm1,026 [W/(m2.K)]
39 mm0,892 [W/(m2.K)]
44 mm1,788 [W/(m2.K)]
(hodnoty dle tepelně technického výpočtu TPF s.r.o. č. 401-1-2011)
Autor: MgA. Stanislav Obyt
Foto: Archiv firmy