Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Novinky i klasika pro letošní stavební sezónu

Střešní program HPI-CZ zajišťuje dokonalou funkčnost střešního pláště a poskytuje i nové architektonické možnosti, například při řešení osvětlení nebo ventilace.

Nové pásy a prvky pro odvětrání

Bydlení přímo pod střechou klade vysoké nároky na samotnou konstrukci střechy a zejména její odvětrání v kritických místech hřebene a nároží. K tomu slouží celá řada pásů nebo prvků, používaných v ploše střechy. Dosavadní hřebenové pásy TOP-ROLL a univerzální celokovové pásy letos doplnily pásy VentOtec o šířce 210 mm, samolepící hliníkové pásy EKO-ROLL šíře 310 mm a celohliníkové pásy VentAL o šířce 310 a 350 mm.


Univerzální pás VentAL

Pro šindelové střechy HPICZ nově nabízí konstrukční prvek „větrací pás hřebene" o délce 122 mm. Novinkou pro odvětrání střešního pláště vláknocementových (Betternit) a šindelových střech jsou nové hlavice s označením T2, T4 a T5.


Větrací hlavice T4

Pásy jedinečné v technologii i snadnosti použití

Plocha větracích otvorů pásů pro hřebeny a nároží je zhruba 20 procent celkové plochy a zaručuje spolehlivé větrání. Kvalitní materiály pak dávají pásům dlouhodobou životnost. Na spodní straně pásu je elastické butylové lepidlo, zabezpečující stálý spoj hliníku a povrchu střechy. Výrobky mají jedinečnou pevnost ve spojích, dosahovanou lepením a sešíváním. Velmi snadno se používají a jejich výjimečná tvarovatelnost vynikne zejména u krytin s velkou vlnou, jako jsou například románské nebo římské tašky.

I přes otevřenou vrchní plochu zůstávají univerzální pásy od firmy HPI - CZ absolutně imunní proti protékání. Molekuly vody na tkanině se totiž důsledkem koheze spojují do kapek a odtékají.


Montáž pásů

Aktivní odvětrání ventilačními turbínami

Větrací systém doplňují ventilační turbíny, zajišťující aktivní větrání bez jakýchkoli energetických nároků. Tvar lopatek turbín LOMANCO ze sortimentu HPI-CZ i jejich konstrukční provedení zaručuje maximální větrací výkon už při velmi malém rozdílu teplot nebo slabém vánku. Pro odvětrání vzduchové mezery střešního pláště o ploše do 140 m2 stačí dvě dvanáctipalcové turbíny BIB 12. Turbíny mají ovšem podstatně větší rozsah použití, při odvětrání interiérů má například jediná turbína BIB 12 při vánku o rychlosti 8 km/hod. ventilační výkon 590 m3/hod. Kvalitní výrobek navíc zajistí odvětrání bez jakékoli údržby.

Rozšířený sortiment střešních fólií

Řada technologicky ojedinělých superdifúzních membrán Tyvek firmy DuPont je letos rozšířena o další výrobek základní řady - Tyvek Soft v antireflexní šedé úpravě. V řadě Jutafol přibyla nová reflexní parotěsná střešní fólie N AL 150V a v sortimentu vysoce difúzních kontaktních membrán Jutadach najdete nový typ Jutadach 160g Master.


TyvekSoft Antireflex

Ochrana střechy i prevence proti úrazům

V zimním období chrání střechu i kolemjdoucí vhodně umístěná protisněhová mříž, případně kulatina doplněná protisněhovými háky, jejichž počet určí projektant střešní konstrukce. V nabídce HPI-CZ je mříž ze žárového pozinku o výšce 200 mm a celá škála upevňovacích prvků pro všechny typy krytin. Mříž se montuje buď do držáků, dodávaných v kompletu se střešní taškou nebo šindelem, nebo do samostatných držáků sněholamu. V sortimentu HPI-CZ jsou i držáky pro plechové střechy. Novinkou je taška s držákem pro uchycení protisněhové zábrany z kulatiny.


Protisněhové háky

Protisněhová mříž a taška sněholamu

Pro dobrou funkčnost protisněhových zábran je nutné použít protisněhové háky rovnoměrně rozmístěné po celé střeše. Jejich množství se pohybuje nejčastěji od 1,3 do 2,8 kusů na m2 a závisí na druhu střešní krytiny, sklonu střechy a normovém sněhovém zatížení pro geografickou oblast. Háky udržují rovnoměrné rozložení napadaného sněhu po celé střeše, který působí jako tepelná izolace a snižuje náklady na vytápění. Následně zabraňují částečnému sesuvu sněhu k okraji střechy a pomáhají zajišťovat rovnoměrné zatížení konstrukce sněhem.

Další letošní novinky

Pro letošní sezónu připravila HPI-CZ řadu novinek prakticky ve všech sortimentních skupinách. Z technologického pohledu jsou zajímavé například těsnící pásy úžlabí. Nově vyvinuté samolepící pásy z polyethylenu mají prodlouženou životnost a dokonaleji tak chrání konstrukci střechy proti stékající a odstřikující vodě. Střešní prostupy, například napojení krytiny ke komínu, je možné nově utěsnit hliníkovými pásy Top-flex šíře 310 mm s velkou vlnou, která zajišťuje dostatek materiálu pro tvarování. Novinka doplňuje dosavadní sortiment dalších typů hliníkových, olověných a měděných pásů.


Nový Top-flex AL s velkou vlnou

Světlovody - nový pohled na konstrukci i architekturu

Možnosti konstrukčního i architektonického řešení střechy a podkroví získávají nový rozměr například při použití světlovodných kompletů. SV 10 CAL je plastový komplet o průměru 25,5 cm a SV 14 CML je z hliníku a má průměr 35,6 cm. Světlovody SUNIPE o délce 0,6 pro plochou střechu a 1,2 metru pro šikmou střechu mají průměr 45 nebo 53 cm.


Světlovod SUNPIPE

Kompletní sortiment

Katalog střešních doplňků HPI-CZ obsahuje další stovky položek, od prvků pro střešní krytiny, přes střešní fólie a membrány až po vikýře. Jednotlivé prvky a materiály jsou dodávány v mnoha rozměrových a barevných variantách. Ucelený a ověřený systém střešního příslušenství umožňuje, aby střecha plnila své základní poslání po celou dobu životnosti střešního pláště.

Šíře sortimentu staví královéhradeckou společnost HPI - CZ spol. s r.o. na první místo mezi dodavateli střešního příslušenství v České republice.

Autor: Tomáš Petr
Foto: Archiv firmy