Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Novinky v nabídce HPI - CZ pro střechy bez kompromisů

Dokonalé odvětrání střešního pláště je jen jednou z podmínek funkčnosti a životnosti střechy. Prvky střešního programu HPI - CZ zajišťují i další funkce střechy včetně prevence proti následkům sněhové kalamity. Poskytují ale i nové architektonické možnosti, například při řešení osvětlení nebo ventilace.

Nové pásy a prvky pro odvětrání

Pro dokonalé odvětrání, zejména v kritických místech hřebene a nároží, musí mít větrací pásy potřebné ventilační vlastnosti. „Plocha větracích otvorů pásů z nabídky HPI - CZ vyhovuje normě DIN 4108, tvoří 20 procent z celkové plochy pásu, což je optimální poměr pro proudění vzduchu a zároveň pro ochranu střešní konstrukce. Zároveň jsou ale odolné vůči dešti, protože molekuly vody na tkanině se důsledkem koheze spojují do kapek a odtékají,” uvádí Kamil Šulc, technický pracovník HPI - CZ. Dosavadní pásy TOP-ROLL a univerzální celokovové pásy letos doplnily pásy VentOtec o šířce 210 mm, samolepící hliníkové pásy EKO-ROLL šíře 310 mm (viz obr. 1) a celohliníkové pásy VentAL o šířce 310 a 350 mm. Pro šindelové střechy HPI - CZ nově nabízí konstrukční prvek „větrací pás hřebene” o délce 122 mm. Novinkou pro odvětrání střešního pláště vláknocementových (Betternit) a šindelových střech jsou nové hlavice s označením T2, T4 a T5.

Obr. 1: Univerzální pás EKO-ROLL

Aktivní odvětrání ventilačními turbínami

Větrací systém doplňují ventilační turbíny, zajišťující aktivní větrání bez jakýchkoli energetických nároků. Tvar lopatek turbín LOMANCO ze sortimentu HPI - CZ i jejich konstrukční provedení zaručuje maximální větrací výkon už při velmi malém rozdílu teplot nebo slabém vánku. „Pro odvětrání vzduchové mezery střešního pláště o ploše do 140 m2 stačí dvě dvanáctipalcové turbíny BIB 12. Turbíny mají ovšem podstatně větší rozsah použití, při odvětrání interiérů má například jediná turbína BIB 12 při vánku o rychlosti 8 km/hod ventilační výkon 590 m3/hod,” upřesňuje Kamil Šulc. Kvalitní výrobek navíc zajistí odvětrání bez jakékoli údržby.

Pro dokonalou tepelnou izolaci

Pro funkčnost zateplení střech je důležité použití kvalitních fólií a membrán. Řada technologicky ojedinělých superdifúzních membrán Tyvek® firmy DuPontTM je letos rozšířena o další výrobek základní řady - Tyvek® Soft v antireflexní šedé úpravě.2 „V řadě Jutafol výrobce Juta a.s. přibyla nová reflexní parotěsná střešní fólie N AL 150V a v sortimentu vysoce difúzních kontaktních membrán Jutadach najdete nový typ Jutadach 160 g Master” dodává technický pracovník HPI - CZ.

Ochrana střechy v zimě

Vhodně umístěná protisněhová mříž (viz obr. 2), případně kulatina, doplněná protisněhovými háky, jejichž počet určí projektant, jsou prevencí proti následkům sněhové kalamity. V nabídce HPI - CZ je mříž ze žárového pozinku o výšce 200 mm a celá škála upevňovacích prvků pro všechny typy krytin. „Mříž se montuje buď do držáků, dodávaných v kompletu se střešní taškou nebo šindelem, nebo do samostatných držáků sněholamu,” vysvětluje technologii montáže Kamil Šulc. V sortimentu HPI - CZ jsou i držáky pro plechové střechy. Novinkou je taška s držákem pro uchycení protisněhové zábrany z kulatiny.

Obr. 2: Taška s držákem a protisněhovou mříží

Nový pohled na konstrukci i architekturu

Katalog střešních doplňků HPI - CZ obsahuje další stovky položek, od prvků pro střešní krytiny, přes střešní fólie a membrány pro tepelnou izolaci, až po vikýře, střešní prostupy pro sanitární odvětrání nebo světlovody. Jednotlivé prvky a materiály jsou dodávány v mnoha rozměrových a barevných variantách. „Ucelený a ověřený systém střešního příslušenství umožňuje, aby střecha plnila své základní poslání po celou dobu životnosti střešního pláště. Zároveň rozšiřuje možnosti konstrukčního i architektonického řešení střechy a podkroví,” uzavírá technický pracovník HPI - CZ.

Šíře sortimentu staví královéhradeckou společnost HPI - CZ, spol. s r.o. na první místo mezi dodavateli střešního příslušenství v České republice.

1 Redakčně upravil Petr Volf
2 Bližší informace o produktech DuPontTM Tyvek® najdete na straně 48
Autor: Tomáš Petr
Foto: Archiv firmy HPI - CZ spol. s r.o.