Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Novinky v odvodňovacích systémech

Počátkem dubna 2014 se konala v Muzeu pražského vodárenství v Podolí tisková konference společnosti RONN Water Management s.r.o., na které byly nejen představeny novinky v sortimentu firmy, ale také zveřejněna informace o fúzi dvou společností Mea Česká republika s.r.o. a RONN Drain Complet s.r.o.

Kromě fúze společností Mea Česká republika s.r.o. a RONN Drain Complet s.r.o. za vzniku RONN Water Management s.r.o. došlo ještě k další změně, a sice přesunu a modernizaci výroby polymerbetonových odvodňovacích systémů z Holandska do České republiky.

Důležitou částí tiskové konference bylo představení novinek v sortimentu firmy: uceleného systému odvodňovacích žlabů MEARIN a filtračního žlabu MEACLEAN, který díky unikátní technologii umožňuje odbourávat těžké kovy z dešťových vod.

Odvodňovací žlaby MEARIN

Ucelený systém odvodňovacích žlabů MEARIN je vyrobený z inovativního vysokopevnostního MEA SMC kompozitu. SMC znamená sklolaminátem vyztužená polyesterová pryskyřice. Používá se v mnoha různých oblastech s vysokými nároky, mimo jiné v leteckém průmyslu, automobilovém průmyslu nebo také v automobilových soutěžích. Avšak není sklolaminát jako sklolaminát, kvalita a specifické vlastnosti se v některých případech podstatně liší. MEA sází na technologii SMC (Sheet Molding Compound) – spojení polyesterové pryskyřice, minerálních plniv, aditiv a sklolaminátových rohoží.

Kompozit MEA SMC vyniká celou řadou výjimečných vlastností. Žlaby z tohoto materiálu se vyznačují minimální hmotností, vysokou pevností a tvarovou stálostí, vysokou odolností proti prasknutí a otěru žlabu, dlouhou životností, minimálními nároky na údržbu a vysokou odolností proti chemikáliím, olejům a dalším chemickým látkám. Nízká hmotnost umožňuje instalaci bez použití mechanizace s podstatně menší námahou než u těžkých polymerických nebo betonových žlabů, šetří náklady na dopravu a tím šetří životní prostředí.

Vysoce variabilní systém MEARIN umožňuje široké spektrum využití při řešení odvodňování. Optimalizovaný tvar žlabu zaručuje lepší výkon při odtékání i nízké vody a zaručuje dobré samočisticí vlastnosti. Praktický a snadno použitelný násuvný systém zajišťuje přesnou montáž a mnohostranné možnosti variací. Žlaby disponují přeformovaným otvorem do dna a do boku, to umožňuje jejich napojení na svislý odtok a boční napojení na žlab nebo rohové, T a křížové napojení. Systém žlabů MEARIN je vybaven rozsáhlým sortimentem příslušenství, jako čelní stěny plné, čelní stěny s nátrubkem, vpusti, odtokové sady, spádové hrany a kompozitní, pozinkované nebo litinové rošty.

MEARIN Plus je žlab kompletně vyrobený z SMC, určený pro odvodnění veřejných prostranství, parkovišť, garáží, městských komunikací a vozovek až do třídy zatížení D400 kN.

MEARIN Expert je žlab s ochrannou ocelovou hranou určený pro odvodnění průmyslových ploch, dílen, silnic a dopravních cest až do třídy zatížení E600 kN.

MEARIN – přehled systému
MEARIN Plus 300 získal čestné uznání v soutěži České stavební akademie o Výrobek - technologii roku 2013

Filtrační žlab MEACLEAN

Čištění a následná retence organického a anorganického znečištění dešťových vod je stále důležitější. Zejména v oblasti srážkových vod z frekventovaných zpevněných ploch znečištěných dopravou se často vyžaduje, aby veškeré otázky spojené s požadavky na záchytný prostor byly řešeny již ve fázi projektu.

MEACLEAN je jedinečný systém vyvinutý pro čištění dešťových vod, založený na vícestupňovém filtračním substrátu v kombinaci s účinným MEA SMC žlabem (MEARIN Plus/Expert 300), ve formě liniového odvodňovacího systému.

Struktura MEACLEAN
1 Rošt pro zatížení až E600 kN
2 Retenční prostor pro povrchovou vodu
3 První vrstva substrátu - minerální směs pro čistění organicky znečištěné dešťové vody (oleje na bázi ropy)
4 Druhá vrstva substrátu - minerální směs pro čistění anorganicky znečištěné dešťové vody (těžké kovy)
5 Třetí vrstva substrátu – minerální směs jako další stupeň filtrace
6 Geotextilie (zabraňuje vyplavování substrátu)
7 Děrovaný hliníkový profil – zajišťuje průtočnost kanálu
8 Extrémně odolný žlab z SMC kompozitu MEARIN Plus/Expert 300
Filtrační žlab MEACLEAN organicky likviduje oleje na bázi ropy, váže těžké kovy a zabraňuje znečištění podzemních vod

Vícestupňový filtrační substrát organicky likviduje oleje na bázi ropy a zachytává těžké kovy, jako je olovo, zinek, měď, nikl, cín, chrom nebo kadmium. Účinnost systému je větší než 99 % při životnosti 20 až 25 let.

MEACLEAN filtrační žlab je určen pro použití v soukromém a veřejném prostoru, např. u pozemních komunikací, parkovacích ploch a garáží.

Autor: Ing. Lucie Hantscherová
Foto: Archiv firmy