Novinky v tepelné technice firmy DE DIETRICH

Současný dynamický rozvoj nových technologií, podmíněný nejen stále vyšším důrazem na ochranu životního prostředí, ale i rostoucími cenami všech energií, nutí i výrobce tepelné techniky vyvíjet stále nové produkty. To má za následek jednak další zdokonalování zdrojů tepla na ušlechtilá paliva a jednak přechod od nabídky jednotlivých tepelných spotřebičů k vývoji a uvádění na trh komplexních tepelných systémů. Touto cestou se vydala i firma De Dietrich a výsledkem jejího vývoje je celá řada novinek v oblasti systémové tepelné techniky.

Stále častěji bývá tepelný zdroj na ušlechtilá paliva doplněn tepelným zdrojem využívajícím obnovitelnou energii, nejčastěji solární. Dalším požadavkem na takovýto systém je jeho multifunkčnost, tj. aby takovýto systém uměl nejen s vysokou účinnosti a ekologicky vytápět daný prostor, ale uměl efektivně řídit přípravu teplé vody, a to i pro více samostatných okruhů, a případně regulovat i další technologické okruhy jako je bazén či vzduchotechnika. Tím vznikají různé, často protichůdné požadavky na řízení takového tepelného systému. Proto jeho nedílnou součástí je dnes inteligentní regulační systém, který je nutnou podmínkou úspěšného provozu.

Z novinek společnosti De Dietrich vybíráme dva kombinované stacionární plynové kotle.

SOLNEO SGC 24 SOL

Stacionární plynový kondenzační kotel kombinovaný se solární přípravou teplé vody SOLNEO SGC 24 SOL představuje multienergetické řešení „vše v jednom”, které spojuje funkci plynového kondenzačního kotle a přípravu teplé vody za pomoci zabudovaného solárního ohřívače. Koncepce tohoto tepelného systému byla stanovena podle současných požadavků na vysokou účinnost spojenou s úsporami energie a ochranou životního prostředí.

Plynový kotel s velmi tichým provozem obsahuje topné těleso kruhového tvaru z nerezavějící oceli a z kompozitního materiálu odolného vůči vysokým teplotám i korozi. Válcový povrchový hořák z nerezavějící oceli s úplným předsmíšením je plynule nastavitelný od 25 do 100 % nominálního výkonu a přednastavený pro provoz na zemní plyn (provoz na butan nebo propan změnou nastavení). K dalším výhodám patří expanzní nádoba okruhu vytápění s objemem 12 litrů, bypass a zabudovaný přepínací ventil vytápění/TUV.

Smaltovaný solární ohřívač s objemem 200 litrů se dvěma topnými vložkami je umístěný a zabudovaný pod kotlem. Je vybaven solární skupinou obsahující čerpadla, bezpečnostní skupinu, plnicí a vypouštěcí zařízení solárního okruhu, teploměr, čidla kolektorů a zásobník, manometr, odlučovač s ručním odvzdušněním, solární expanzní nádobu 8 litrů, nádobu na glykol 14 litrů a termostatickou baterii.

Ovládací panel kotle je jednoduchý a funkční, přizpůsobuje výkon vytápění skutečným potřebám. Obsahuje systém pomoci při diagnostice, kódy poruchových hlášení, digitální zobrazení, dále umožňuje řízení směšovaného okruhu. Nechybí ani možnost přímého připojení okruhu podlahového vytápění.

Solární regulátor DIEMASOL A umožňuje řízení a regulaci solárního okruhu, nabití solárního ohřívače a zajišťuje ochranu proti přehřátí a opakovanému vypnutí.

Dialogová dálková ovládání Easymatic nebo Easyradio, s možností připojení venkovního čidla (volitelné příslušenství) umožňují optimalizaci využití zásobníku podle stupně kondenzace.

Pro úplnou funkci tohoto systému stačí dle potřeby doplnit 2 až 5 m2 kolektorové plochy trubicových nebo plochých solárních panelů.

Stacionární plynový kondenzační kotel kombinovaný se solární přípravou teplé vody SOLNEO SGC 24 SOL

ELIDENS DTG (E) 130-35 až 115 EcoNOx PLUS

Tato nová řada stacionárních kondenzačních plynových kotlů středních výkonů je svými parametry zcela identická se známou a oblíbenou řadou kondenzačních závěsných kotlů De Dietrich řady MC 35E až 115. Vývoj této řady vznikl na základě marketinkového průzkumu pro klienty, kteří dávají přednost klasické stacionární konstrukci kotlů a z potřeb dispozičního řešení kotelny, kdy toto řešení často vede mnohdy ke zjednodušení jak spalinové cesty, tak i hydraulického propojení kotlů včetně plynové přípojky, kdy je vhodnější umístit kotle do volného prostoru. To samozřejmě vede i k snížení celkové investice při montáži těchto kotlů.

Všechny kotle jsou z výroby vybaveny ovládacím panelem DIEMATIC 3, který umožňuje ekvitermní řízení a regulaci jednoho přímého topného okruhu, jednoho okruhu teplé vody a jednoho nebo dvou topných okruhů se směšovacím ventilem. Kotle řady DTG (E) 130/1300 až 115 EcoNOx PLUS se dodávají z výroby vybavené expanzní nádobou objemem 14 l, jedním plynule nastavitelným čerpadlem vytápění, automatickými odvzdušňovacími ventily a bezpečnostním ventilem.

Stacionární kondenzační plynový kotel ELIDENS DTG (E) 130-35 se zásobníkem BA 150

Z hlavních předností této řady uvádíme:

  • Kompaktní kotlové těleso ze slitiny hliník/křemík s velkou teplosměnnou plochou a nízkými provozními ztrátami, které má velkou odolnost vůči korozi a nevyžaduje minimální průtok.
  • Jejich přístupnost zepředu umožňuje snadnou údržbu.
  • Nerezový hořák s předsmíšením s plochami z opletených kovových vláken je plynule nastavitelný od 18 do 100 % výkonu, takže se dokonale přizpůsobí potřebám, je vybavený tlumičem sání vzduchu.
  • Nízké emise CO a NOx, které šetří životní prostředí.
  • Z výroby je nastaven provoz na zemní plyn nebo propan.
  • Ovládací panel DIEMATIC 3 s odklápěcími dvířky, jehož regulace je otevřená pro všechny typy instalací, včetně těch nejkomplexnějších (provoz v kaskádě je možný se 2 až 10 kotli) pro maximální pohodlí a velice jednoduché použití.
  • Plně vybavený kotel DTG E 130-35 obsahuje: expanzní nádobu 14 l, plynule nastavitelné čerpadlo vytápění, automatický odvzdušňovací ventil a bezpečnostní ventil.
  • Četné příslušenství maximálně usnadňuje instalaci těchto kotlů včetně bohaté nabídky odkouření, hydraulických propojení a doplňkových regulačních modulů.

Podrobnější informace o těchto novinkách i celém výrobním programu firmy De Dietrich a kompletní nabídce výrobků firmy Stiebel Eltron lze získat v sídle společnosti a na veletrhu SHK Brno ve dnech 21.–25. dubna, v pavilonu F, číslo stánku 56.

Autor: Ing. Drahomír Malina
Foto: Archiv firmy