Nový automatický třístřelkový dveřní zámek Maco Protect Z-TA

K zamknutí dveří už nepotřebujete klíče. Nový dveřní zámek „Z-TA“ ve dvou variantách „Automatic“ a „Comfort“ se zamyká zcela automaticky. To znamená, že i dveřní zástrč při zavření dveří vyjíždí automaticky. Motoricky ovládaná varianta „Z-TA Comfort“ umožňuje odemknout bez použití klíče.

Dveře zaklapnou do rámu a jsou včetně dveřní zástrče bez použití klíče zamknuté. Všechny uzavírací prvky jsou zajištěné proti zpětnému zatlačení. Uzavírací mechanismus se aktivuje magnetem integrovaným v protikusu na rámu.

Zavřeno bez dodatečného zamykání

Při vývoji dveřního zámku „Z-TA” se specialistům společnosti Maco podařilo zautomatizovat kromě přítlaku také uzavírací prvky. Horní a spodní uzavírací prvek umístěný na liště zámku tvoří kombinace výsuvného háku a multifunkční střelky. Tyto dva prvky společně s hlavní střelkou a dveřní zástrčí tak zámek spolehlivě drží ve třech bodech. Během zavírání dveří vyvine nejdřív hlavní střelka spolu s dvěma multifunkčními střelkami optimální přítlak. Bezprostředně poté se automaticky vysunou háky včetně dveřní zástrče kompletně do protilehlých uzávěrů. Ihned po vysunutí jsou všechny uzavírací komponenty zajištěné proti násilnému zpětnému zatlačení.

Tím odpadá dodatečné zamykání domovních dveří v případě použití dveřní kliky v kombinaci klika-koule. Velké plus v praxi: nikdo si v budoucnosti už nebude muset dělat starosti, jestli svůj domov skutečně zamknul.

Těsní a udržuje teplo

Automatický přítlak dveřního zámku „Z-TA” skvěle utěsní dveře po celé výšce a spolehlivě tak působí proti tepelným ztrátám. Uzavření dveří s utěsněním zaručuje navíc vysokou ochranu proti hluku. Díky speciálně konstruovaným střelkám s náběhem se dveře zavírají příjemně tiše.

Ochrana malých dětí

Dveřní zámek „Z-TA” navíc můžete zajistit dodatečným otočením klíče o 360 stupňů. Dodatečným uzamčením dojde k blokování kliky uvnitř. Tato funkce je určena především pro situace, ve kterých jde o zamezení nechtěného opuštění domu nebo bytu. Příkladem je přítomnost malých dětí v domácnosti.

Otevření dveří

Pokud není dodatečné uzamčení klíčem aktivované, lze dveře zevnitř jednoduše otevřít pomocí dveřní kliky. Stiskem dveřní kliky dojde k automatickému zasunutí uzavíracích prvků a dveřní zástrče do těla zámku.

Zvenku lze dveřní zámek „Z-TA Automatic” otevřít lehce a bez vynaložení velké síly pomocí klíče: pomocí střídavé funkce integrované do dveřního zámku zajede dveřní zástrč, výsuvné háky i se všemi třemi střelkami zcela automaticky dovnitř do mechanismu zámku.

Motoricky ovládaný dveřní zámek „Z-TA Comfort”

Chcete-li se zcela vzdát klíčů, pořiďte si motoricky ovládaný třístřelkový dveřní zámek „Z-TA Comfort”. Nemusíte otáčet klíčem ani tehdy, když chcete dveře otevřít, neboť otevření dveří se ovládá motoricky. Dveřní zámek „Z-TA Comfort” se tedy rovněž skvěle hodí pro kombinované využití s moderními systémy kontroly vstupu jako openDoor Touch (dotykové ovládání), openDoor Code (klávesnice) nebo openDoor Bluetooth® společnosti Maco. Dveřní zámek „Z-TA Comfort” rovněž perfektně pracuje s běžnými interkomunikačními zařízeními.

Nový třístřelkový automatický dveřní zámek „Z-TA“, zde v motoricky ovládané variantě „Comfort“, se zamyká zcela automaticky, dveře zaklapnou do rámu a jsou včetně dveřní zástrče bez použití klíče zamknuté

Rozměry a dostupnost

Nové dveřní zámky Protect „Z-TA Automatic” a „Z-TA Comfort” budou nejprve k dostání v rozměru DM 45. Kompletní sortiment výrobků by měl být k dostání od začátku roku 2013.

Oba nové dveřní zámky budou k dispozici pro různé výšky křídla v kovací drážce od 1800 do 2400 mm, volitelně také s povrchem „Tricoat-Plus”, který je extrémně odolný proti korozi. Lze je použít vpravo i vlevo. Střelky lze přemístit jednoduše a bez použití nářadí.

Autor: Ing. Lubomír Kaplan
Foto: Archiv firmy