Nový způsob ošetření vlhkých zdí a podezdívek – sanační, paropropustný obklad

Není to tak dávno, co firma SONING Praha a.s. získala na Mezinárodním veletrhu FOR ARCH ´98 CENU GRAND PRIX za nový zvukoabsorpční materiál SONIT. Nyní firma SONING přichází s další novinkou. Jedná se o obkladový materiál AQUASON, který poskytuje trvanlivou a zároveň vysoce estetickou úpravu neizolovaných podezdívek a vlhkého zdiva.

Jedná se o obklad nového typu, který zajišťuje přirozené vzduchování vlhkých ploch do té míry, že další ošetření není ve většině případů nutné. Tento sanační (hydroventilační) obklad zabraňuje vytváření výkvětů na vnějších i vnitřních omítkách a zamezuje tak jejich rozpadu.
Materiál je však možno použít i pro inte-riérové obklady, kde je možno využít celou barevnou škálu 164 barev.

Použití v exteriéru

Omítky na podezdívkách budov a zdí, které nejsou dostatečně izolovány proti vlhkosti mají v současné době problém s trvanlivostí a mechanickou stabilitou. Pokud je omítková směs dotována různými přísadami nebo je použito sanačních omítek, trvanlivost se sice poněkud zvýší, ale objevují se různé sekundární procesy, které omítky degradují jak po stránce estetické (objevuje se tzv. výkvět), tak po stránce mechanické – rozpad omítkové vrstvy.
Pokud je takové zdivo obloženo keramickými glazovanými deskami (např. kabřinec), které jsou pro vzduch nepropustné, vlhkost vzlíná ve zdivu až na horní hranici obkladu, kde způsobuje destrukci omítky se všemi uživatelskými důsledky.
Nový obklad proti vzlínající vlhkosti AQUASON spolu se speciálním hydrofilním tmelem jsou pro vzduch a vlhkost vysoce propustné. Proto se vlhkost zdiva, a to i z podzemní části, skrze obklad odpařuje a vystupuje do ovzduší obkládacími dlaždicemi, které jsou ke zdivu nebo betonu tmeleny speciálním průlinčitým tmelem. Tím nedochází ke vzlínání až k horní hranici obkladu a omítka nad obkladem zůstává neporušená. Případné vykvetlé soli, které se zpočátku mohou objevit na obkladových dlaždicích, lze snadno odstranit např. pomocí slabého roztoku kyseliny octové (konzumní ocet) nebo kyseliny citrónové. Poté je vhodné obklad omýt vodou. Očistu je vhodné provádět spíše v teplejším ročním období, aby voda mohla rychle vyschnout.
Pracovní postup je patrný z obrázku, kde je zachycena stěna, na kterou je nanesen hydrofilní tmel, na který se přikládají jednotlivé dlaždice AQUASON.

Použití v interiéru

Podobně jako pro venkovní zdi, je možno aplikovat obkladový materiál AQUASON i do vlhkých zdí v interiérech. Hydroventilační proces pak zabrání nejen rozpadu omítek, ale i tvorbě plísní. Materiál AQUASON je však možno použít i jako obklad suchých interiérových ploch, kdy je možno využít jeho estetické struktury přírodního kamene. Jelikož se jedná o materiál nehořlavý, je možno jím obložit např. stěnová zákoutí u krbů nebo kachlových kamen.

Opravy a údržba

Stěna obložená hydroventilačním obkladem AQUASON nevyžaduje náročnou údržbu, protože použité komponenty jsou mechanicky, chemicky i barevně stabilní i v ne klimatizovaném prostředí. Obklad je možné čistit běžnými čisticími prostředky, včetně saponátových. Při slabém znečistění je možno obklad umýt vodou a okartáčovat rýžovým nebo plastovým kartáčem. Při silnějším znečistění je možno použít i organických rozpouštědel. Při hrubém mechanickém poškození je možno jednotlivé dlaždice vyměnit odsekáním na podkladové zdivo a novým natmelením.
Materiál AQUASON je vyráběn z velikostně tříděného křemičitého písku, který je speciální technologií pojen tak, aby vznikla vysoce porézní nehořlavá hmota, která má vynikající vzduchovou propustnost a velmi dobré mechanické vlastnosti. Materiál je vyráběn ve standardní řadě 164 barevných odstínů s tím, že speciální barvu je možné vyrobit i na přání zákazníka. Materiál lze v případě potřeby upravovat na požadované rozměry diamantovým kotoučem určeným pro suché řezání nebo rozbrušovacím kotoučem na kámen. Kruhové otvory pro případnou montáž nejrůznější technologie je možno vytvořit vykružovacím nástrojem. Materiál i hydroventilační tmel jsou autorsky chráněny.

Autor: Oldřich Wagenknecht
Foto: Archiv firmy