Občany Vsetína vítá nová brána

Kruhový objezd v Mostecké ulici u vjezdu do Vsetína zdobí od poloviny září takzvaný atmosférický prvek. Brána je vysoká více než šest metrů a má podobu dvou železobetonových oblouků, které zdobí anděl s rozepjatými křídly obklopený ovečkami, inspirovaný tradičním znakem města Vsetín.

Brána ozvláštňuje kolorit města a zároveň reprezentuje současné technologie a tradiční řemeslný um. Příprava projektu započala již v minulém roce, kdy jej schválila Rada města i Zastupitelstvo města Vsetín.

Samotná realizace projektu je výsledkem dlouhodobé týmové spolupráce, do které byly zapojeny profese od betonářů přes stavaře, strojaře, architekty či statiky a geodety. Návrh vznikal od podzimu 2021 a samotná instalace brány proběhla během několika zářijových dnů.

Instalace monolitických základových patek se uskutečnila za dopravně regulovaného provozu dvěma čtyřicetitunovými jeřáby, které za tři hodiny osadily patky i dva viditelné půlobloukové díly brány. Nerezový kotvicí systém, který z brány vychází, byl vložen do atypické odlévací formy přímo při betonování.

Pro samotnou realizaci anděla a beránků byl zvolen unikátní materiál – strukturovaný deskový hliník od firmy o tloušťce celých 25 milimetrů, který disponuje nezaměnitelnou, přírodně rostlou strukturou. Ta evokuje práci kovotepce. I samotný povrch betonu prošel ručním zušlechtěním, takže beton připomíná spíše kámen.

Brána je nasvětlena pomocí čtyř moderní úsporných LED světel, které mu propůjčují život i po západu slunce. Prostor kolem nového atmosférického prvku byl osazen novou, díky čemuž dojde postupně k celkovému sjednocení zeleně v jeho v okolí a atmosférický prvek tak postupně získá svou finální podobu v rámci konsolidovaného keřového ostrůvku.

Autor: Kristýna Kutnarová 1)
Foto: archiv EPIC Public relations

1) redakčně zkráceno