Grandhotel a Okresní dům v Pardubicích

Obchodní centrum Grand v Pardubicích čeká téměř dvouletá rekonstrukce

Pardubice 6. prosince (ČTK) - Obchodní centrum Grand v Pardubicích čeká rekonstrukce. Funkcionalistickou budovu z roku 1931 navrhoval Josef Gočár. Investor objekt zavře na konci roku, zmodernizovaný ho pak otevře v září 2025. Záměr dnes novinářům představil Ondřej Heřman, ředitel pardubické pobočky Pražské správy nemovitostí (PSN).

Památkově chráněný palác s modrým obkladem na fasádě byl dříve hotelem, sídlem okresního úřadu a díky kavárně, restauraci či vinárně byl také centrem společenského dění. Stojí na třídě Míru, nejdelší obchodní zóně v centru Pardubic. Do změny režimu ho vlastnil státní podnik Restaurace a jídelny, pak patřil městu. Od roku 1996 stavbu vlastnila firma PSN, která za tři roky chátrající budovu proměnila na obchodní centrum.

Nákupní středisko, které v roce 2006 doplnilo první multikino v Pardubicích, bylo podle Heřmana jediným ekonomicky únosným modelem, byť ho veřejnost i kritizovala. "I já jsem měl ke Grandu vztah, i já tam chodil tancovat," dodal Heřman. Otevření v roce 1999 bylo podle něj velkolepé, lidé nové obchodní centrum nakonec uvítali.

PSN pak na přelomu let 2007 a 2008 Grand prodala a objekt začal upadat, v přízemí byla například neuspořádaná tržnice. V roce 2008 vznikla na Masarykově náměstí konkurence v podobě většího obchodního centra.

Heřmanovi i kolegům se nelíbilo, že je Grand vylidněný, mnoho obchodů marně hledalo nájemce. PSN proto v roce 2019 Grand odkoupila zpět. "S vizí nového Grandu jsme do toho šli. Byl bych hrozně rád, aby se zpátky Grand stal místem, kam lidé chodí rádi. Do roku 2008 to tak bylo," řekl Heřman.

Konkurence v podobě Paláce Pardubice a velkého komplexu Pernerka, který má vzniknout u vlakového nádraží, se Heřman neobává. Obě centra mají tisíce metrů čtverečních prodejní plochy, Grand je proti tomu malý. "Bavíme se o jiném produktu, jiné záležitosti, Grand je něco intimního, příjemného," řekl Heřman.

Důležitou součástí investice je parkovací dům, který bude stát u obchodního centra. Jeho fasádu pokryjí živé rostliny. Kapacitu má 269 míst. Jedno patro si kupuje Pardubický kraj pro potřeby konzervatoře a Domu hudby. Objekt bude dokončený na podzim 2024. Aktuálně parkovacích míst v centru města moc není.

"Parkovací dům jsme potřebovali k tomu, abychom lidem mohli říct, že k nám do Grandu mají přijet. Z marketingové studie vyšlo, že chybějící parkovací místa byla pro lidi největší nedostatek," řekl Heřman.

V Grandu vznikne 29 nájemních jednotek v prvním a druhém podlaží s prodejní plochou 3500 metrů čtverečních. Nové zázemí s modernějším vybavením nabídne kino Cinestar. V Grandu bude nový food hall, tedy nová gastrozóna. Ve třetím podlaží ve skleněné klenbě bude coworkingový prostor, tedy sdílené kancelářské prostory k pronájmu. Během rekonstrukce zůstane otevřená lékárna, restaurace Potrefená Husa a v Krausově domě prodejna Terranova.

"My se snažíme prostorům vdechnout nový život, ubyde tu jedno vestavěné podlaží, tím se vnitřní charakter přiblíží velkorysému stavu ze 30. let. Dalším zásadnějším vstupem je nová prosklená hala, která se stane vstupní branou z třídy Míru do obchodního domu," řekl architekt Jiří Opočenský, který s kolegy návrh připravil. Podle architekta bude přízemí vzdušnější, přehlednější a jednodušší na orientaci.

Autor: ČTK
Foto: Marzper, zdroj: www.wikipedia.org