Obnova fasády letohrádku v Ostrově nad Ohří

Složitá akce obnovy fasády letohrádku v Ostrově nad Ohří byla ukázkou vysokého individuálního nasazení všech účastníků výstavby a nevšední vstřícné spolupráce mezi projektantem, investorem a dodavatelem. Díky tomu získal ostrovský zámecký park zpět své přirozené a krásné centrum.

Historie

Ostrovský letohrádek stojí uprostřed zámecké zahrady anglického rázu, kterou protéká říčka Bystřice. Nynější zděná stavba byla postavena v letech 1673-83 a nahradila starší dřevěnou. Vystavěl ji Abraham Leuthener pro Sasko-Lauenburského vévodu Julia Františka. Stavba je centrální, půdorys čtvercový, a byla inspirována italskými renesančními vilami. Původně byla otevřena v přízemí do čtyř stran oblými portály. Ze zahrady se vstupovalo do centrálního osmibokého sálu. Mezi portály jsou slepé niky, upravené jako romantické poustevnické jeskyně - grotty.

Po vzniku Československé republiky přešlo panství jako cizí majetek do rukou státu a tak v roce 1931 v letohrádku vzniklo muzeum. V poválečné době sloužila stavba jako výstavní síň karlovarské Galerie umění. Brutálním stavebním zásahem prošla stavba v 70. letech, byly proskleny vstupy, navýšena a vybetonována podlaha v celém přízemí a objekt byl opatřen ústředním vytápěním. Kolem stavby se objevil široký betonový chodník. Tyto úpravy vyvolaly ve stavbě vlhkostní problémy, které nakonec znemožnily využití přízemních místností pro výstavní účely.

V devadesátých letech byl proveden první záchranný zásah, byla obnovena střecha a altánová nástavba nad střechou obdržela novou fasádu. Fasáda hlavní budovy se dočkala obnovy v roce 2004. Projekční práce obnovy byly svěřeny Ing. Václavu Brodcovi z Karlových Varů, z výběrového řízení na dodavatele stavby vyšla vítězně kadaňská firma SIR Račetice.

Sanace parteru

V přízemí bylo nutno odstranit především betonový chodník, svírající stavbu. Tento prvek zvláště škodil zdivu, neumožňoval odpar vlhkosti a tlačil ji výše do zdiva. Dále bylo třeba odvlhčit zdivo výstavního sálu pomocí vzduchového kanálu a provést na vlhkém zdivu v nejnutnějším rozsahu sanační omítkový systém.

Očištění fasády

Pro očištění fasády od disperzních nátěrů byla projektantem zvolena technika mlžného tryskání rotec. Proud vzduchu a abraziva dopadá na povrch fasády tangenciálně, podél povrchu a je svlažován vodní mlhou, bránící prášení. Fasáda budovy skrývala pod vrstvami disperzních nátěrů a omítek nejedno překvapení. Armovací nárožní bloky, považované za kamenné, se v průběhu čištění ukázaly být omítané, navíc přetažené další vrstvou novodobé omítky. Objevilo se torzo iluzivní výplně v zaslepeném okně, na velké části fasády byla starší pevná omítka přetažena řemeslně nevalnou vrstvou rozpadající se omítky. V přízemí byly pod rozpadajícím se betonem objeveny vstupní kamenné prahy. Památková koncepce však staví až na nálezech. Slouží ke cti prováděcí firmy, že byla ochotna bez navýšení ceny přijmout navýšení objemu prací. Výsledkem očištění fasády byla nakonec původní barokní omítka, ve značné míře povrchově poškozená, a většinou zcela očištěný kámen bez stop barevného pojednání. Jako stavebního kamene je použito pískovce a arkózy.

Obnova barevného rozvrhu

Na základě požadavku odborníků Národního památkového ústavu byla zvolena barevnost ve dvou tónech: světle žlutě okrové a holubičí šedi. Výtvarně pojednané kamenné prvky portálů měly zůstat bez barevné úpravy, která se již nedochovala. U okenních ostění bylo rozhodnuto respektovat tektoniku a spojit ochrannou funkci hydrofobizace s přibarvením. Fasáda měla být pojednána vápenným fasádním systémem. Přesto, že dodavatel, firma SIR Račetice, spolupracuje dlouhodobě s rakouským dodavatelem omítek a nátěrů, vyšla vstříc požadavku projektu použít systémy jiného zvoleného výrobce. Projektant totiž požadoval použití materiálů jediného výrobce jak k obnově kamenných prvků, tak i omítek fasády. Firma Remmers CZ nabídla řešení v systémech Funcosil Restauriermörtel pro doplnění kamene a Funcosil Historic Lasur pro ochranu hmoty kamene spolu s lazurním přibarvením, jakož i nátěr omítek fasády v systému Funcosil Historic Kalkfarbe.

Restaurování kamenných prvků

Pro doplnění chybějící profilace kamene bylo třeba použít maltu, jejíž vlastnosti umožňují originálnímu kameni přirozené smrštění a roztahování bez poškození. Pevnostní charakteristika, modul pružnosti a roztažnost musí být v rozmezí 50 - 90 % hodnot původního materiálu. Těmto požadavkům vychází vstříc široká škála tmelů Funcosil Restauriermörtel a možnost jejich mírného naředění plnivy. Pro překrytí barevné a strukturní nerovnoměrnosti mezi vysprávkou a originálem byly použity lazurní nátěry Funcosil Historic Lasur. Zajišťují barevné pojednání kamene i tmelů, lze je ředit do potřebného stupně kryvosti či lazurnosti a poskytují ochranu povrchu kamene před účinky srážkové vody. Nátěrová hmota je na bázi silikonové pryskyřice a disperzního pojiva v nejnižší možné koncentraci. Plnivem jsou pouze přírodní látky, jako křída a kaolín. Vzhled lazury je proto podobný vápennému nátěru.

Barevný nátěr omítek

Omítky byly obnoveny vápennou technikou, pouze v zavlhčených soklových partiích bylo užito sanační omítkové souvrství. Výhodou aktivovaných vápenných nátěrů Funcosil Historic Kalkfarbe je shodná kryvost na sanačních omítkách i na vápenném štuku. Nátěr však vyžaduje vlhčení podkladu před aplikací barvy, ale i několik dní po nátěru. Opomenutí by znamenalo vyschnutí barevné vrstvy na prášek, nespojení s omítkou a ztrátu barevnosti. Zde se projevila řemeslná poctivost dodavatelské firmy, po roce a půl a dvou tuhých zimách je fasáda stále bez kazu.

Dokončení

Přes navýšení rozsahu prací byla akce hotova před stanoveným termínem dokončení. Teprve částečná demontáž lešení odhalila propastný rozdíl v kvalitě práce na hlavní fasádě a na dříve dokončené altánové nástavbě. Ukázalo se, že bez obnovy nástavby na střeše nebude celek dokonalý. Tehdy se prokázala osvícená správa Karlovarského kraje, která velmi rychle poskytla potřebné prostředky. A opět zde byla vstřícnost dodavatele stavebních a restaurátorských prací, který se promptně zhostil i tohoto úkolu. Práce byla znesnadněna tím, že střecha pod nástavbou nesměla být poškozena. Nástavba dosti převyšuje úroveň korun stromů parku, a proto mnohem víc trpí povětrností. Projektant na ni zvolil po zralé úvaze nikoli vápenný, ale odolnější silikonový nátěrový systém, který obnovené omítce poskytl ochranu zvláště před větrem hnaným deštěm. Zvolený nátěr Funcosil LA Siliconfarbe je vyráběn ve dvou kolekcích, a to ve standardní s velkou škálou kryvých odstínů a v kolekci Historic, která je odstínově přizpůsobena škále vápenných nátěrů. Proto nelze rozeznat, že nástavba je pojednána jiným typem nátěrové hmoty, než hlavní fasáda. Celá akce obnovy byla ukázkou nevšední vstřícné spolupráce mezi projektantem, investorem a dodavatelem. Díky tomu získal ostrovský zámecký park zpět své přirozené a krásné centrum.

Údaje o akci

investor: Karlovarský kraj – Galerie umění Karlovy Vary,
projektant: Ing. Václav Brodec, Karlovy Vary,
realizace: SIR Račetice, s.r.o. stavbu řídili pan Vlastimil Hofman a pan Josef Samek,
památková koncepce: PhDr. Ludmila Drncová, NPÚ Plzeň,
použité materiály: Funcosil Restauriermörtel, Funcosil LA Siliconfarbe, Funcosil Historic Lasur a Funcosil Historic Kalkfarbe.

1 Ing. Pavel Šťastný, CSc., technický poradce Remmers CZ, s.r.o., tel.: +420 602 332 518, e-mail: stastny@remmers.cz
Autor: Ing. Pavel Šťastný, CSc.
Foto: Archiv firmy