I zdánlivá maličkost dodá místnosti šmrnc. Při nákupu pamatujte, že můžete zvolit jinou barvu než bílou a jiný materiál než plast. Zdroj: Kinek00

Obyčejný vypínač jako neotřelý doplněk. Plastové rámečky jsou nahrazovány ušlechtilejšími materiály

Při zařizování interiéru řešíme nejčastěji výmalbu stěn, výběr nábytku a v neposlední řadě bytový textil. Co ale takové vypínače? Zdánlivě nepodstatná věc může nejen vylepšit vzhled interiéru, ale také vytvořit mnohem pohodlnější bydlení.

Aby byl váš domov dokonalý, je třeba na něj při vybavování hledět koncepčně, přičemž záleží i na sebemenších detailech, jako jsou vypínače a zásuvky. Nejčastěji se používají plastové varianty a v těsném závěsu za nimi se nachází dřevo. Chcete-li být originální, vybírejte z neotřelých materiálů, od betonu po porcelán. Dnešní doba také nahrává funkčním modelům, které vás mile překvapí tím, co dovedou.

Bez plánování to nejde

Základem úspěšného nákupu je pečlivá příprava. V tomto případě vám nejlépe poradí oborník. Elektrikář vám řekne, zda stačí nakoupit jedno a dvojzásuvky, nebo zda máte pod omítkou připravené krabičky na 3 a více zásuvek. Stejně tak poradí, jaký typ potřebujete: jednopólový (nejjednodušší způsob zapojení, kdy jeden vypínač ovládá jedno světlo), střídavý (jedno světlo lze ovládat ze dvou míst), křížový (doplněk ke střídavým spínačům) či například řazení 5? Až budete všechny tyto nezbytnosti vědět, zbývá doladit materiál a design. My doporučujeme při nákupu nehledět jen na cenu, ale spíše zvolit renomovaného výrobce, který vás ani po letech nenechá na holičkách a poskytne kompletní výběr.

Pokud si nejste jisti, zda vám bude odhadované množství zásuvek stačit, nic nezkazíte tím, když přidáte o jednu více. Zdroj: Bykfa

Češi se nebojí experimentovat

Výběr se dnes neřídí pouze technickými parametry, zásadní roli hraje též design. Co se týče tvaru, oblíbenou stálicí jsou čtvercové typy, v posledních letech však dochází ke zrodu nových barevných trendů. Už se nekupují jednobarevné vypínače, ale spíše se kombinují kontrastní barvy. Agentura STEM/MARK ve svém výzkumu zjistila, že jsou čeští zákazníci při koupi bytových doplňků odvážní a nebojí se experimentovat. Až 65 % dotázaných by se při zařizování interiéru nebálo barevných provedení ani neobvyklých materiálů. V kurzu jsou nyní černé zásuvky.

Jednobarevné varianty postupně nahrazují kontrastní řešení: Rámeček tedy může být bílý, zatímco krytka kontrastně bílá. Zdroj: DmyTo

Co do moderního interiéru?

Již několik let dominuje v interiérech minimalistický styl, který se nese v duchu jednoduchosti a střídmých barev. Pokud i vašemu příbytku vévodí čisté linie a neutrální odstíny, rozbijte jej výraznými prvky – třeba právě extravagantními vypínači. Experimentovat můžete také s materiály, jako je beton, sklo a kov. Provedení doporučujeme matné, na němž nejsou vidět otisky prstů. Do chalup a historických budov se naopak hodí retro páčkové kousky.

Retro vypínače a zásuvky efektně doplní moderní i tradiční interiéry. Foto: OBZOR

Dřevo vnese do místnosti trochu přírody

Dřevo je v bytovém designu velmi oblíbeným materiálem. Sluší nejen velkým plochám, ale vyjímat se bude i na domovní elektroinstalaci. Kromě chat a roubenek se stále častěji používá taktéž v moderních loftech, a proto by nemělo chybět ani u doplňků. Dub, ořech či mahagon lze doplnit výběrem vrchního krytu v klasické bílé či černé, ale i v metalických odlescích zlata nebo titanu – možnosti jsou dnes téměř neomezené. Pozor akorát na to, že by dřevěné rámečky neměly přijít do přímého kontaktu s vodou.

Pokrok nezastavíte

Při výběru zásuvek a vypínačů myslete na to, že budete pravděpodobně potřebovat i termostaty, čidla či ovládání rolet. Pokud máte děti, zvažte, zda se vám nebudou hodit varianty s dětskou pojistkou – u levnějších výrobků počítejte s nákupem krytek.

Hitem je antibakteriální úprava na bázi stříbra, která likviduje bakterie, houby a plísně.

Co se týče trendů, vedle nespočtu typů provedení a materiálů, jež jsou k dostání, přichází výrobci s vypínači, které používají identické strojky pro hranaté či kulaté série, které se zabudují do stěny již během stavby. V dokončeném interiéru poté můžete vyzkoušet různé designy rámečků, krytek i klapek a vybrat takové, jaké se vám budou nejvíce líbit. Až se vám vzhled okouká, jednoduše jej vyměníte za nový. Oblíbené jsou dále varianty s automatickým spínáním světla – jakmile čidlo zaznamená pohyb v místnosti, dojde k rozsvícení. Na trhu najdete také stylové zásuvkové výsuvné lišty zabudované přímo do pracovní desky, které mohou být vybaveny nabíjecí částí pro mobilní zařízení.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl 1)
Foto: Shutterstock, archiv redakce

1) Zdroj: Výzkum STEM/MARK