Ocelový automatický kotel DOR N Automat

Požadavky a limity na ochranu ovzduší jsou stále přísnější a stále více ovlivňují i oblast tepelné techniky. Značka Dakon drží krok s tímto trendem a představuje nový automatický kotel DOR N Automat.

Nikdy v minulosti nebyl vývoj v oblasti kotlů na tuhá paliva tak překotný jako v posledních několika letech. Motorem těchto změn je vláda, která v roce 2012 zákonem č. 201 o ochraně ovzduší zavedla přísnější limity na škodliviny produkované kotli pro ústřední vytápění. V důsledku zákona se již v České republice nesmějí uvádět na trh kotle s nižší než 3. třídou a od roku 2018 to již budou pouze kotle 4. a vyšší třídy.

Kotel DOR

Dakon je nejznámější značka kotlů na tuhá paliva v České republice a je výrobcem dnes již legendárního ocelového kotle DOR, který byl v roce 2012 inovován, aby splnil tehdy nové požadavky Zákona o ochraně ovzduší, a byl prvním kotlem, který byl certifikován ve třídě 3 v ČR.

Díky vysokým výrobním sériím dokážeme kotel DOR stále nabízet za velmi přijatelnou cenu při vysoké kvalitě zpracování kotle. Přibývá však stále více zákazníků, kteří jsou ochotní za kvalitu a pohodlí zaplatit, a proto v roce 2013 uvedl Dakon na trh litinový kotel s automatickým přikládáním paliva FB2 Automat. Dakon v tomto automatu použil velmi kvalitní kotlové těleso vyráběné ve slévárně koncernu Bosch v německém Lollaru. Ač jde o velmi úspěšný produkt, jeho konstrukce nám již nedovolí zlepšit jeho účinnost a posunout kotel do třídy 4, která je stále žádanější a za pouhých 16 měsíců bude povinná pro všechny kotle uváděné na český trh.

Proto Dakon uvádí na trh ocelový automatický kotel splňující limity emisní třídy 4. Jde o první produkt, který použil zcela nové kotlové těleso. Toto těleso bude postupně použito v celé řadě nových kotlů, což nám opět zajistí vysokou sériovost výroby a zákazníkovi přinese prvotřídní kvalitu a bezpečnost.

Výkon

Kotel se bude dodávat ve 3 jmenovitých výkonech – 15, 20 a 25 kW, které pokryjí nároky na teplo valné většiny rodinných domů. Významné je především rozšíření nabídky směrem k menším výkonům. To uvítají ti, kteří mají nová těsnější okna nebo zateplený dům, a tepelná ztráta jejich domu je tak výrazně nižší než bývalo dříve obvyklé. Kvalitní regulace dokáže spalovat s vysokou účinností i při snížení výkonu pouze na 30 % maxima, takže provozní výkon nových automatů se může pohybovat od 4,5 do 27 kW.

Regulátor

Pro kotel byl vyvinut nový PID regulátor, který vychází ze zkušeností získaných při produkci litinového FB2 Automatu. Regulátor nabízí všechny důležité funkce potřebné pro spolehlivý chod automatického kotle a otopného systému. Provozní stavy regulátor zobrazuje na LCD displeji a logika ovládání je postavena tak, aby po prvotním nastavení servisním technikem při uvedení kotle do provozu měl uživatel co nejméně starostí. Pro větší pohodlí je možné k regulátoru připojit pokojový termostat s datovým přenosem, na kterém je možné v pohodlí obývacího pokoje sledovat a nastavovat všechny běžné provozní parametry. K regulátoru je možné dokonce dokoupit rozšiřovací modul a ovládat kotel telefonem nebo počítačem přes internet.

Řízení spalování, tedy přísun paliva a spalovacího vzduchu, probíhá dle PID algoritmu na základě měření teploty vody v kotli a teploty spalin. Díky tomu je teplota kotle stabilní. Je dosahováno nizžší spotřeby, nižších emisních hodnot a vyšší životnosti výměníku tepla.

Zásobník

Kotel je určen pro spalování uhlí nebo peletek. Palivo se nakládá do zásobníku o objemu 240 litrů. V základním provedení je zásobník dimenzován pro třídenní zásobu paliva u typu 25 kW a pětidenní pro typ 15 kW. Pokud to dovoluje výška stropu v kotelně, je možné zásobník dodatečně zvýšit pomocí dodávaného nástavce a zvýšit tím kapacitu ještě přibližně o polovinu.

Kotel je vyráběn v pravolevém provedení, takže to, zda zásobník bude namontován vlevo nebo vpravo od kotle, si můžete rozhodnout až při samotné instalaci v kotelně. Nový automatický kotel DOR N Automat rozšiřuje nabídku kotlů na tuhá paliva značky Dakon a potvrzuje tak její stabilní postavení na trhu tepelné techniky.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.dakon.cz.

Autor:
Foto: Archiv firmy