Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Oceněné produkty na veletrhu For Arch 2018

V rámci mezinárodního a v ČR rozsahem největšího stavebního veletrhu For Arch byly letos již tradičně vyhlášeny také dvě soutěže. Šlo o soutěž GRAND PRIX a TOP EXPO.

Ocenění GRAND PRIX získávají exponáty, které jsou odbornou porotou vyhodnoceny jako technologicky inovativní, disponují mimořádnou kvalitou, energetickou úsporností, jejich cena je přijatelná a je při jejich výrobě či využití brán ohled na životní prostředí. Do soutěže bylo přihlášeno téměř padesát vystavovaných produktů, ale oceněno bylo jen pět úspěšných. V rámci exhibice bylo dále uděleno šest čestných uznání a velkým poutačem pro návštěvníky byly také výsledky soutěže TOP EXPO, která byla pochvalou těm vystavovatelům, jejichž stánky byly nejpůsobivější.

Grand Prix

Prvním exponátem oceněným hlavní cenou je původní český výrobek s minimální ekologickou stopou. Vyztužení skořepiny vířivky je totiž vyrobeno z plně recyklovatelného materiálu, při výrobě nevzniká žádný odpad. Společnost zavrhla způsob vyztužení pomocí neekologické laminace, při které se užívají skelná vlákna a do ovzduší jsou vypouštěny toxické a rakovinotvorné styrény a otevírá tím cestu pro zelenější budoucnost. Vířivá vana OKA Amethyst společnosti HANSCRAFT, s. r. o. má ne tolik typické, avšak o to více efektní, výrazné úhly a design jednolitého bednění, které na pozorovatele působí velmi čistým dojmem. Tvar vany je ergonomický a jednotlivé trysky kopírují linie lidského těla. Produkce i designový návrh jsou ryze české.

Skořepina vířivé vany Amethyst je vyztužena z plně recyklovatelných materiálů. Design vany působí velmi ladným dojmem.

Z vinylu je možné realizovat podlahu, ale také dekoraci obvodových zdí. Na trhu jsou k dostání vinylové dílce, které mohou na stěnách vypadat velmi efektně. Společnost MAPEI, spol. s r. o. na veletrhu For Arch představila systém stavební chemie určený k instalaci takových vinylových dílců. Tato technologie umožňuje přilepení dílců jak na omítku, tak na stávající keramický obklad. Jedná se o jedinečný a spolehlivý systém, který je složen z několika výrobků pro použití nově i v koupelnách včetně sprchových koutů.

Solární technologie patří k nejrychleji rostoucím a populárním energetickým oborům ve stavebnictví. V poslední dobou se na trhu prosazují solární střechy, realizovatelné také pomocí solárních tašek. Konkrétní produkt Biber 500 byl na veletrhu For Arch prezentován společností Silver Planet, s. r. o. Jedná se o univerzální řešení, které je aplikovatelné mimo jiné na památkově chráněné objekty, u nichž jsou za jiných okolností fotovoltaické panely na střeše nemyslitelné. Výsledek se solárními taškami Biber je však elegantní a vzhledný.

Solární tašky společnosti Silver Planet, s. r. o. jsou vhodné i k použití na památkově chráněných objektech.

Dalším oceněným exponátem je domovní čistírna odpadních vod TOPAS, která zaručuje provoz i po přerušení přítoku splašků, a to až po dobu 6 měsíců. Je vhodná jak pro rodinné domy, tak pro rekreační objekty či menší obce. Zajišťuje čištění biologicky znečištěných odpadních vod pomocí aktivovaného kalu ve vznosu. Systém je bezobslužný, vše včetně kontroly výšky hladiny vody v nádrži, je sledováno za pomoci sondy a dále řízeno počítačem.

Posledním, pátým oceněným produktem je inteligentní systém ovládání vnitřního klimatu v domě, tzv. Velux Activ stejnojmenné společnosti. Jedná se o řídicí jednotku, která kombinuje ovládání střešních oken, rolet a žaluzií. Cílem společnosti Velux je udržení zdravého prostředí v interiéru. Systém za použití chytrých senzorů permanentně reviduje koncentraci CO2, vlhkost a teplotu vzduchu, a dle výsledných dat buď větrá, stíní, či naopak okno uzavírá, nebo vpouští do domu teplo v podobě slunečního záření.

Společnost Velux na veletrhu představila řídicí jednotku pro automatické ovládání střešních oken, rolet a žaluzií.

Čestné uznání

V rámci veletrhu bylo odbornou porotou také uděleno několik čestných uznání. Jako první zmíníme inovativní odhlučněnou bazénovou stěnu společnosti Berndorf Bäderbau, s. r. o. Tato byla navržena jako výsledek podnětů od zákazníků, kteří si stěžovali na hluk pocházející z vody narážející ve žlábku na hrany. Byla tak vytvořena stěna z jediného kusu nerezu, která zajišťuje dokonalou těsnost a navíc významně snižuje nežádoucí provozní hluk.

Bytové studio Indoor, s. r. o. se za účelem úspory prostoru především v malých bytech prosadilo s návrhem sklopného dvojlůžka - Indoor NEW LIFE sklopná postel XXL, které ve zdvižené pozici funguje jako pohodlná pohovka. Ani lůžko, ani pohovku přitom není potřeba před změnou polohy nijak upravovat, složení či rozložení je otázkou pouhých několika vteřin.

Velmi efektní veletržní stánek ABB, s. r. o. byla lapačem návštěvníků. V soutěži Grand Prix zvítězila s chytrou elektroinstalací a solárním střídačem s bateriemi. Velmi zajímavá byla také expozice historických vypínačů a jejich moderních nástupců.

Z technických systémů se umístila na předních příčkách také společnost ABB, s. r. o. Ta se svou chytrou elektroinstalací a solárním střídačem s bateriemi umožňuje zásobování elektrickou energií za velmi hospodárných podmínek.

Další novinkou, která získala čestné uznání na For Arch je zařízení společnosti Sunny Cold, která v ČR jako jediná vyrábí hybridní fotovoltaickou elektrárnu a tepelné čerpadlo. Obojí operuje pod jednou regulací, jedním vzdáleným dohledem, jedním uživatelským rozhraním a navíc v krytech stejného ultramoderního designu. Výsledkem určeným pro koncové zákazníky je komfortní a maximální využití energie vlastní výroby a snadná instalace pro montážní firmy s online dohledem.

Inovativní mladá česká společnost Sunny Cold, s. r. o. se právem pochlubila svým produktem, který za pomoci jediné regulace, jediného vzdáleného dohledu a jediného uživatelského rozhraní ovládá jak fotovoltaickou elektrárnu, tak tepelné čerpadlo vlastní výroby.

V oblasti udržování zdravého vnitřního klimatu se na veletrhu představilo mnoho firem, které se v poslední době soustředí na vývoj rekuperačních technologií. Jednou z nich je také oceněná ŠTORC TZB, s. r. o., která uvedla svou kompaktní větrací jednotku Brink Flair 325. Systém disponuje vysokou účinností za současné nízké spotřeby, nízkou hlučností a sofistikovanou řídicí jednotkou.

Kompaktní větrací jednotka Flair společnosti Štorc TZB, s. r. o. se vyznačuje vysokou účinností za současné nízké spotřeby.

Posledním čestně oceněným exponátem je i v ČR vyrobená kruhová pachutěsná klapka KPK společnosti Ventila vzduchotechnika, s. r. o. Tato je určena k instalaci do větracího potrubí (například do digestoří) a vyznačuje se schopností zamezit průniku pachů a kouře. Uzavírací a otevírací tlak klapky je regulovatelný za pomocí magnetu a šroubku.

Výrobce českých designových svítidel Osmont, s. r. o. byl jedním z oceněných v soutěži TOP EXPO. Expozice se umístila v kategorii veletržních stánků o velikosti do 60 m2.

Top Expo

V kategorii Top Expo bylo ohodnoceno několik výrazných a originálních expozicí. Redakci našeho časopisu zaujal kupříkladu stánek společnosti Osmont, s. r. o. , který návštěvníkům představil svá výjimečně elegantní svítidla české výroby, mezi nimiž se objevil i lustr skutečně ladných linií zavěšený na pouhých třech tenkých lankách. V kategorii ocenění stánků o velikosti nad 60 m2 nelze nezmínit moderní expozici PRESBETON Nova, s. r. o. , která na svém stanovišti prezentovala mimo standardní betonářské produkty pro stavby a komunikace také velmi zajímavou kolekci výrobků pro venkovní, převážně komunální architekturu (odpadkové koše, květináče, lavičky, stojany na kola a další). Betonové designové sedáky doslova vyzývaly návštěvníky k posezení. A čestné uznání Top Expo bylo přiděleno společnosti PREFA Aluminium produkte, s. r. o. Její stánek v hale 1 upoutal na první pohled, instalované hliníkové střešní a fasádní systémy byly velmi působivé a viditelné i na dálku.

Presbeton Nova, s. r. o. na veletrhu představila své kolekce komunální architektury, které zaujaly téměř každého kolemjdoucího.

Závěr

Veletrh For Arch 2018 zahrnoval přirozeně mnohem více, než lze obsáhnout v tomto článku. Návštěvníci měli možnost načerpat inspiraci pro výstavbu exteriéru i interiéru domu u stovek vystavovatelů. Také nám, redaktorům, byly vnuknuty mnohé podněty. Proto je jisté, že o produktech, nápadech a technologiích, které byly na výstavě k vidění, budeme psát dále.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Helena Hejhálková, Helena Široká