Ocenění kvalitní práce řemeslníků

Jednou z doprovodných akcí ostravského stavebního veletrhu Střechy, Pláště, Izolace a Stavba je i soutěž Řemeslník roku. Jejím cílem je poukázat na nejkvalitnější řemeslnické práce z oblasti střech, realizované v předešlém roce a zárověň umožnit řemeslníkům změřit si své síly v odborných dovednostech.

Do jednotlivých kategorií: Řemeslné dílo pokrývačské, klempířské, tesařské, hydroizolatérské a fasádnické bylo přihlášeno celkem 21 prací.

Vítězné realizace

Odborná porota v čele s předsedou a zástupcem společnosti Coleman S. I., a.s. ze Vsetína Ing. Stanislavem Nohavicou, vyhodnotila v letošním již 11. ročníku jako nejlepší pokrývačské dílo z přírodní břidlice na střeše RD Trnová, od firmy Střechy Vrňata – Žáčik, s.r.o., z Průhonic. Druhé místo získala firma Taros Nova, s.r.o., z Rožnova pod Radhoštěm, za klempířské dílo z titanzinkového plechu na římskokatolickém kostele v Košicích. Bronzovou příčku obsadila firma Pario, s.r.o., z Hradce Králové, za klempířské dílo rekonstrukce střechy s klempířskými prvky, materiál Rheinzink předzvětralý, Hartmanovy vily v Ústí nad Orlicí. Porota se rozhodla udělit zvláštní ocenění za tesařské dílo, které získala firma Taros Nova, s.r.o., za konstrukci zmiňovaného kostela v Košicích. O vyrovnané kvalitě soutěžních prací svědčí i rozdíl mezi prvním a druhým místem, který činil pouhý bod.

Kvalitní díla

Ocenění převzali zástupci výše uvedených firem v průběhu březnového veletrhu v sále Slezskoostravského hradu. Zde je hodnocení soutěže z úst předsedy poroty: „Čest předsedat porotě soutěže Řemeslník roku jsem měl již podruhé a jsem rád, že navzdory ze všech stran valícím se informacím o ekonomické krizi, se stále stavějí technicky povedená a esteticky zvládnutá díla, kde výborná řemeslná práce podtrhuje jejich celkový dojem. Úroveň přihlášených děl byla tradičně výborná. Pro ty, kteří uvažují o účasti v některém z příštích ročníků je povzbuzením to, že nemusejí přihlašovat obrovská díla, aby dosáhli na přední pozice. Důkazem toho je první místo v tomto ročníku, kde zvítězila exelentně zvládnutá střecha na rodinném domě. Zároveň se ukázalo, jak vyrovnaná byla letošní soutěž, když mezi vítězem a druhým v pořadí byl rozdíl pouhého jednoho bodu. Stejně tak bylo zajímavé sledovat, jak jediná drobnost na přihlášeném díle může u hodnocení poroty zapříčinit pád o několik pozic, kdy sebelepší hodnocení za celkový vzhled a technické řešení nemůže vyvážit průměrné hodnocení právě detailu.

Druhé místo a také zvláštní ocenění poroty získala firma Taros Nova, s.r.o., z Rožnova pod Radhoštěm
Třetí místo obsadila firma Pario, s.r.o., z Hradce Králové
Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Archiv firem