Odsávací systémy Bosch

Prach, který vzniká při řezání, broušení, vrtání, frézování, obrábění a mnoha dalších pracovních činnostech, má velmi negativní účinky nejen na zdraví pracovníků, ale také na samotné nářadí a jeho příslušenství. Bosch proto nabízí ke svému širokému sortimentu nářadí také řadu vysavačů pro suché i mokré sání.

Nový systém nazvaný Click & Clean odsává prach přímo tam, kde vzniká, a zaručuje tak nejen lepší ochranu dýchacích cest, ale také přehled při práci, která může probíhat přesněji a rychleji. Spojuje odsávací systémy téměř s veškerým elektrickým nářadím Bosch, jež lze také v případě potřeby rychle vyměňovat. Správný systém však nezajišťuje jen čistotu, ale také udržuje pořádek. Každý L-BOXX lze přímo zacvaknout na nový vysavač, a tím je zaručeno místo pro elektrické nářadí a příslušenství. Vysavač se tak promění v mobilní pracovní stanici, která usnadňuje každodenní práci.

Filtry a jejich čištění

Důležitou součástí vysavačů Bosch jsou výkonné, ploché skládané filtry umístěné v hlavě vysavače, které je možné rychle vyměnit bez kontaktu s nečistotou. Pomocí klapky na hlavě vysavače lze filtr jednoduše vyjmout z neznečištěné strany.

Čištění filtrů probíhá buď poloautomaticky, nebo automaticky. V prvním případě je poloautomatický filtrační systém (SFC+) aktivován stlačením tlačítka na přední části trubice (nebo ucpáním trubice v případě SFC) a filtr se vyčistí zpětným proudem vzduchu.

Automatické čištění filtru (AFC) se provádí každých 15 sekund. V této době samozřejmě není potřeba práci přerušovat, protože čištění zpětným proudem vzduchu nemá vliv na pracovní proces a probíhá téměř nepozorovaně v pozadí.

Filtry lze rychle vyměnit bez kontaktu s nečistotou. Na obrázku vysavač GAS 35 L SFC+ Professional

Tab. 1: Technické parametry vysavačů Bosch

Vysavač GAS 20 L SFC Professional GAS 25 L SFC Professional GAS 35 L SFC+ Professional GAS 35 L AFC Professional GAS 35 M AFC Professional GAS 55 M AFC Professional
Max. příkon (turbína) 1 300 W 1 280 W 1 380 W 1 380 W 1 380 W 1 380 W
Hrubý objem sběrné nádoby 19 litrů 25 litrů 35 litrů 35 litrů 35 litrů 55 litrů
Připojení L-BOXXu ano ano ano ano
Čištění filtru poloautomatické automatické
Čistý objem sběrné nádoby na vodu 7,5 litrů 16 litrů 19,2 litrů 19,2 litrů 19,2 litrů 40 litrů
Čistý objem sběrné nádoby na prach 10 litrů 20 litrů 23 litrů 23 litrů 23 litrů 43 litrů
Filtrační plocha 2 800 cm² 4 300 cm² 6 150 cm² 6 150 cm² 6 150 cm² 6 150 cm²
Třída prachu vysavače na mokré a suché sání L L L L M M
Třída prachu hlavního filtru *) L M M M M M
Hmotnost 6,0 kg 12,7 kg 11,6 kg 12,2 kg 12,4 kg 16,2 kg
*) L – lehký prach, M – střední prach (dle normy EN/IEC 60335-2_69 příloha AA)

Vysavač pro každou práci

Šest typů odsávacích systémů Bosch zaručuje kvalitní odsávání jakéhokoliv materiálu od dřeva až po kámen. Téměř ke každému nářadí Bosch, ať už se jedná o kotoučovou pilu, řezačku dlaždic, úhlovou brusku, drážkovací frézku do zdiva, brusku na beton či kombinované a vrtací kladivo je možné použít určitý typ vysavače.

Výhody systému Bosch Click & Clean

  • Pracujete přesněji a rychleji, protože máte na pracovní ploše přehled a odpadá nepříjemné čištění po práci.
  • Chráníte své zdraví, protože škodlivý prach se ihned odsává.
  • Prodlužujete životnost nářadí a příslušenství, protože prach, který se odsaje, se nemůže usazovat v motoru nebo na příslušenství.

Největším z nich je mnohostranný vysavač na mokré a suché sání s automatickým čištěním filtru GAS 55 M AFC Professional. Se svým objemem sběrné nádoby 55 l je ideální pro velké množství prachu.

K dalším v řadě mnohostranných vysavačů na mokré a suché sání s automatickým čištěním filtru patří GAS 35 M AFC Professional a GAS 35 L AFC Professional. Na tyto modely je možné během chodu vysavače upevnit L-BOXX, který není jen pohodlným řešením pro přepravu nářadí a příslušenství, ale při zacvaknutí na vysavač se z něj stane mobilní pracovní místo a umožní práci v příjemné výšce.

Mobilní vysavač GAS 35 L SFC+ Professional na mokré a suché sání má nejkomfortnější poloautomatické čištění filtru Plus (SFC+). Dosahuje výborných výsledků odsávání díky výkonné sací turbíně s výkonem 1 380 W. Také zde je možné upevnění L-BOXXu Vodicí kolečka jsou chráněna robustním krytem. Tlumí se tak nárazy a chrání se samotná vodicí kolečka. Kromě toho usnadňuje kvalitní otočný spínač v robustním provedení obsluhu přístroje.

Společně s L-BOXXem, který lze přímo zacvaknout na vysavač, lze vytvořit mobilní pracovní stanici
Nový systém nazvaný Click & Clean odsává prach přímo tam, kde vzniká, a zaručuje tak nejen lepší ochranu dýchacích cest, ale také prodlužuje životnost nářadí

Řadu uzavírají kompaktní mobilní vysavače s poloautomatickým čištěním filtru (SFC) GAS 25 L SFC Professional, u kterého dochází k automatickému vypnutí při dosažení maximální hladiny kapaliny, a GAS 20 L SFC Professional s integrovanou funkcí ofukování pro rychlé a jednoduché sušení, například barev nebo jiných snadno schnoucích kapalin.

1) Zpracováno z informací Vojtěcha Buřiče a tiskových podkladů
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy