Hoxter HAKA 89/45

Oheň v nízkoenergetickém domě? Proč ne!

Současný trend výstavby nízkoenergetických či pasivních domů se projevil i v segmentu krbů a kamen. Nejenže není nutné přivádět do takového objektu větší množství tepelné energie, ale dokonce to není žádoucí. Na tento fakt zareagovali i výrobci krbových vložek, například i společnost Hoxter, jež se orientuje na akumulační techniku.

Trend dnešní doby je jednoznačný, a to akumulace vyprodukovaného tepla do samotného těla krbu a jeho pomalé uvolňování během delšího časového intervalu. Dříve oblíbené teplovzdušné krby postupně nahrazují krby akumulační. Vzhledově není patrný takřka žádný rozdíl, ale funkčně jde o dvě naprosto odlišné technologie vytápění. Nepohodlí způsobené přetopením interiéru teplovzdušným krbem odrazuje uživatele od jeho používání. Teplovzdušný krb se tak často stává nefunkční kulisou obývacího pokoje, připravenou maximálně na jedno zapálení ročně, a sice na Vánoce,” říká Richard Dorazil, zástupce společnosti Hoxter, která se za dobu své existence stala na českém trhu lídrem v segmentu výroby kvalitních a technologicky vyspělých produktů.

Hoxter v letošním roce uvedl na trh řadu krbových vložek Hoxter S, která je speciálně určena právě pro nízkoenergetické stavby. Krbové vložky řady S (z německého schmal, v překladu úzký) jsou prostorově nenáročné a mají malou zabudovatelnou hloubku. Tato řada nabízí modely s čelním, průhledovým, rohovým a třístranným prosklením. Většina modelů může mít dvojité sklo, jež snižuje podíl tepla vysálaného přes dvířka do místnosti.

Akumulační krb, na rozdíl od toho teplovzdušného, dokáže teplo ukládat a postupně ho pak sálat do místnosti i po několik hodin. Navíc je to velmi zdravé teplo, které funguje na principu infračerveného záření a má pozitivní vliv na zdraví člověka. Místnosti se nepřetápějí a vzduch se nevysušuje,” vysvětluje Richard Dorazil.

V návaznosti na novou řadu úzkých modelů S byly vyvinuty i kompatibilní akumulační prstence, které vytvářejí akumulační masu. Ta teplo efektivně pohlcuje a poté sáláním postupně „navrací” zpět do místnosti po jednotkách kW za hodinu. Takové jádro krbu zbývá už jen správně zabudovat do interiéru stavby, k čemuž poslouží um kvalitního a proškoleného kamnáře. Při dodržení těchto postupů se není třeba obávat, že akumulační krb – pakliže je správně navržen a kvalitně postaven – bude interiér v nízkoenergetické stavbě přetápět.

Související články

Fotogalerie

Autor: Mgr. Alena Křečková
Foto: archiv společnosti Banador