Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Ohlédnutí za veletrhem AQUA-THERM

Ve dnech 20.–24. listopadu 2007 proběhl na pražském Výstavišti již 14. ročník Mezinárodního odborného veletrhu vytápění, ventilace, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky AQUA-THERM Praha.

Kromě velkého počtu odborníků navštívilo veletrh množství laické veřejnosti, která zde našla nejen zajímavé exponáty, ale jistě také odpovědi na množství otázek spojených s vytápěním a úsporami energií. Důkazem dlouholetého a trvalého zájmu odborné i laické veřejnosti o tento veletrh je půlmiliontý návštěvník, který za čtrnáct let trvání veletrhu prošel branami Aqua-thermu Praha a kterého přivítali na holešovickém Výstavišti právě v letošním roce.

Poprvé v historii veletrhu své výrobky z oblasti technického zařízení budov představilo 36 vystavovatelů z Číny.

Součástí doprovodného programu byla téměř po celou dobu konání veletrhu konference TZB-2007, jež se každý den zabývala některým ze zajímavých témat spojených s nomenklaturou veletrhu. Jednalo se o tyto bloky: Ukázky příspěvků z Topenářské příručky 3, Energetická náročnost a inteligentní budovy, Nástroje státu na podporu úspor energie a obnovitelných zdrojů, Praktické dopady novely zákona 406/2000 Sb. Další zajímavou akcí byl seminář Možnosti financování šetrného způsobu vytápění a výstavba pasivních domů.

Stánek společnosti ROJEK – známého výrobce teplovodních kotlů na dřevo a drtičů dřevní hmoty

Novinkou letošního ročníku byl první ročník přehlídky automobilů na alternativní pohon Auto Alternativa Praha. Přehlídka se neomezila na jeden druh alternativního paliva, ale dala výrobcům příležitost představit jejich vlastní vývojovou cestu (CNG, LPG, vodík, elektřina atd.). Přestože se jednalo o první ročník přehlídky a nabídka vozů na alternativní pohon je v České republice zatím omezená, podařilo se zajistit účast automo bilek Citroen, Fiat, Opel a Renault.

Rozsáhlá expozice firmy Daikin, jednoho z nejvýznamnějších výrobců klimatizačních zařízení na světě

Vůbec poprvé v historii tohoto veletrhu se na společné ploše představily firmy z Číny. Doplnily tak tradiční společné expozice vystavovatelů z Německa, Itálie a Turecka. Na 360 m² čisté plochy nabídlo své výrobky 36 vystavovatelů z oblasti technického zabezpečení budov. Jednalo se především o výrobce sprchových komponentů, rozvodů, uzávěrů, kohoutů, hadic, sanitární keramiky, klimatizací, radiátorů a měřicí techniky.

Na veletrhu také nesmělo chybět slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší exponát, které proběhlo v Planetáriu v pražské Stromovce. Letos byly uděleny tři Zlaté medaile, šest Čestných uznání a jedno Zvláštní čestné uznání. Oceněné výrobky naleznete v tabulce na následující straně.

Zlatá medaile
Vystavovatel Exponát
KORADO, a.s.KORATHERM designová otopná tělesa
SOKRA, s.r.o.Kompaktní absorpční stroj pro chlazení a vytápění s chladicí věží, model BCT 70
Vaillant Group Czech s.r.o.auroCOMPACT VSC S 196/2-C 200
Čestné uznání
Vystavovatel Exponát
BELIMO CZ - Ing. Ivar MentzlSERVOPOHONY CM 24, CM230, CM24-SR
Brilon CZ s.r.o.Brilon SERIO spalinový systém DN60 až DN315 pro montáž a inst. systém. komínů dle ČSN EN14 471
GRUNDFOS s.r.o.ALPHA2 25-40, otáčkově regulované oběhové čerpadlo pro otopné systémy a pro cirkulaci teplé vody
Instaplast Praha, a.s.Plnonoplošné aplikované kapilární rohože Infraclima, zapojení, zdroj tepla/chladu
Master therm CZ s.r.o.Tepelné čerpadlo vzduch/voda "BOXAIR" – venkovní kompakt
PRODILISTE INTERNATIONAL CZ s.r.o.Modul AQUALEA, GEOTHERMIE CONFORT
Zvláštní čestné uznání
Vystavovatel Exponát
KOVO NOVÁK - Jan NovákMalá granulační linka MGL 200

Letošní ročník mezinárodního veletrhu AQUA-THERM Praha měl tradičně vysokou úroveň.

Příští ročník se bude konat ve dnech 25. až 29. 11. listopadu 2008.

Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Helena Hejhálková