Ohlédnutí za veletrhem Stone+tec 2011 v Norimberku

Ve dnech 22. až 25. června se na výstavišti v Norimberku konal již 17. mezinárodní odborný veletrh přírodního kamene a jeho zpracování Stone+tec 2011. Zúčastnilo se ho více než 700 vystavovatelů a navštívit ho přišlo přes 26 000 návštěvníků z více než 70 zemí.

Po minulých letech krize panovala na veletrhu pozitivní nálada a patrná byla i snaha vystavovatelů představit co nejvíce inovací. Tak jsme si přečetli v oficiální veletržní zprávě.

Při naší návštěvě jsme museli říci, že každý z pavilónů – hal, měl své kouzlo. V každém nás něco zaujalo.

V hale 6 a 9 se představila technika pro těžbu, manipulaci a opracování kamene. To znamená, že se zde vystavovaly inovativní stroje a nástroje na řezání kamene laserem, opracování kamene, ale rovněž stavební stroje, které kámen převážejí či s ním manipulují. V těchto halách kralovaly stroje především německé a italské. Zastoupení zde měly i dvě české firmy.

V halách 1, 4 a 5 byl vystavován samotný kámen, dále výrobky z kamene, systémy k upevnění a údržbu kamene a k restaurování. A vidět či koupit tu bylo opravdu co. Od šperků pro ženy až po veliký altánek i s lavičkami. Vše, jak jinak, z přírodního kamene. Z kamene byly rovněž vyrobeny zajímavé židličky. Měly tvar otevřené dlaně a do ní jste se posadili. Nechyběly fontány, kamenné mlýny, zrcadla, kuchyně, krby. Zkrátka více věcí, než jsem si jen mohla kdy představit.

Trochu stranou byl pavilon 3, kde byly všechny možné firmy z Číny. Celý pavilon měl jednotný ráz, čínské vlajky. K nalezení zde byly nejrůznější výrobky z přírodního kamene (náhrobní kameny, sošky, krby, kuchyňské desky). Nechyběly ani stroje na opracování kamene. U opracovaných desek byly prodejní ceny, které braly dech. Například 1 m2 velmi pěkné opracované žuly se pohyboval v rozmezí 38–40 EUR. Cena, za kterou by v Evropě nebylo možno koupit ani kvalitnější dlažbu.

Osobně jsem se chtěla vyhnout pavilonu 4A, který byl vyhrazen památkové a hřbitovní architektuře, ale nakonec vše dopadlo přesně obráceně. Strávila jsem v něm nejvíce času a byla unesena, jaké krásné náhrobky je možno z kamene vytvořit. Co všechno je pomocí kamene možno vyjádřit. Jak je možné kámen kombinovat. Obdivovala jsem jeho stálost, barevnost, trvanlivost, pestrost, zkrátka neopakovatelnou a těžko vyjádřitelnou krásu. A fotila jsem a fotila.

České zastoupení na veletrhu

Mimořádnou příležitost k účasti na veletrhu měly i české firmy, které v rámci operačního programu OPPI mohly využít finanční podporu na přímé náklady spojené s veletržní expozicí na veletrhu Stone+tec do výše 120 000 Kč. Celkem se jich zúčastnilo 10 a sedm z nich vystavovalo v hale č. 1 na společné expozici. Samostatnou expozici měly firmy DÁTÁ s.r.o., Euro Masiv s.r.o, Gestra CZ s.r.o. a GRANIT HOLEC, spol. s r.o.

Všechny české firmy jsme navštívili, a protože jsme na veletrh přijeli brzy ráno v sobotu, tedy poslední den veletrhu, mohli jsme si se zástupci firem i v klidu promluvit o jejich pocitech z veletrhu. Většinou byli s průběhem veletrhu velmi spokojeni a říkali, že se zde sešli opravdu ti nejlepší z oboru a veletrh navštívila řada potenciálních zákazníků. Mnozí si však posteskli, že v ČR jim v posledních letech ubyly veliké, převážně státní zakázky. Musí se tedy spokojit se zakázkami drobnějšími. Dalším problémem, který je však závažnější, je skutečnost, že je u nich zaměstnáno hodně lidí, kteří nejsou zrovna nejmladší. Mnozí z nich dokonce dosáhli důchodového věku. A mladí? Ti těžkou práci s kamenem dělat zkrátka nechtějí.

Nemalé pozornosti návštěvníků se na veletrhu těšili studenti ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích a studenti z VOŠ a SPŠ ze Žďáru nad Sázavou, kteří zde předváděli některé ze svých dovedností. Při naší návštěvě jsme měli možnost vidět například zlacení písma, které prováděli Viktor Svoboda a Žaneta Brendlová, oba studenti z hořické školy.

Také jsme byli rádi, že jsme měli možnost pohovořit s dvěma učitelkami ze středních škol, paní Mgr. Ivou Mládkovou, zástupkyní ředitele Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, a s Akademickou sochařkou Sylvií Choisnel, jež pochází z Francie, hodně maluje a vystavuje (převážně chrty, kteří ji fascinují), ale rovněž i učí například na VOŠ a SPŠ. Obě nám potvrdily, že pokud se někdo rozhodne studovat na jejich školách, určitě po dostudování nemá problém si najít zaměstnání.

Závěrečná zpráva

Celkově veletrh Stone+tec opět dokázal, že ve svém odvětví je hlavním mezinárodním veletrhem, kde se pravidelně za dva roky setkávají odborníci na přírodní kámen z celého světa.

Claus Rättich, člen vedení společnosti NürnbergMesse o veletrhu řekl: „Tento sektor je vysoce specializovaný a je začleněn do globální sítě, ale je stále, díky příznivé konstelaci hvězd, zvládnutelný.” Dále pokračoval, že „vnější ekonomické vlivy a politické podmínky v jednotlivých zemích a regionech se přesně odrážejí i ve vystavovatelích. Stejně dobře se z nich dá číst, jako z letokruhu stromu.

Celkem se letošního veletrhu zúčastnilo více než 700 vystavovatelů z 37 zemí. Nejvíce jich bylo z Německa, na druhém místě byla Čína, dále Itálie, Španělsko, Turecko a Indie.

Cílem vedení společnosti NürnbergMesse bylo, i po třech desetiletích existence veletrhu, nabídnout jak vystavovatelům, tak návštěvníkům něco lepšího či nového. Umístilo například široké spektrum výrobků velmi přehledně do sedmi hal.

Kromě známé a letité německé ceny Petra Parléře za vynikající výsledky v oblasti architektury a řemesla zavedlo cenu Stone+more (cenu za inovaci). Detaily o soutěžících můžete získat na stránkách www.stone-more.com.

Nově připravilo Studentský den, na kterém mohli studenti ze škol architektury vyslechnout zajímavé přednášky a získat cenné podněty pro své vlastní budoucí stavby. Také doprovodný program se podařilo připravit bohatší. Více se mluvilo o bezpečnosti práce, diskutovaly se způsoby těžby a obchodování s přírodním kamenem. Zajímavé byly přednášky o pokládce přírodního kamene, nanotechnologii, zkušebních normách atd.

Na další veletrh Stone+tec se můžeme těšit opět za dva roky, tentokrát se bude konat od 29. května do 1. června 2013.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková