Okna s vysokou užitnou hodnotou

Společnost FAKRO je dnes dvojkou na světovém trhu střešních oken a na náš trh dodává v tomto sektoru úplnou světovou špičku z pohledu jakosti i pestrosti nabídky. V tomto příspěvku se zaměříme na novinky pro rok 2016. Výrobky Fakro nabízejí zákazníkovi jistotu, že získává nejen světově uznávanou kvalitu, ale často i užitnou hodnotu, kterou by jinde nenašel.

Současnou nabídku této společnosti lze shrnout do 12 bodů:

 • střešní okna dřevěná i plastová
 • okna do plochých střech
 • těsnící a tepelněizolační lemování
 • elektrické ovládání
 • střešní výlezy
 • tubusové světovody
 • zařízení pro odvod kouře
 • doplňky ke střešním oknům: žaluzie, plisované rolety, vnitřní a předokenní rolety, vnější markýzy
 • montážní doplňky
 • solární kolektory
 • fólie a membrány
 • půdní schody

Zastavme se nyní u čerstvých novinek

Pochozí okno DXW do plochých střech

Jde o okno do plochých střech přizpůsobené k chůzi po jeho povrchu. Tato služba bývá často vyhledávaná uvnitř rozlehlých budov, v jejichž místnostech nelze použít standardní fasádní okna. Zdroj přirozeného světla je v takových případech velmi žádoucí a investor či budoucí uživatelé jsou připraveni tuto službu ocenit. Řešením je montáž speciálně konstruovaných oken do plochých střech.

Okno do plochých střech DXW v podání společnosti Fakro je přizpůsobené k chůzi po jeho povrchu. Jeho výroba byla zahájena v roce 2016 a díky své speciální konstrukci se zvýšenou nosností a protiskluzové úpravě umožňuje chůzi po jeho povrchu, a tím pádem bezproblémový pohyb po terasách nebo střechách, pod nimiž se nalézají prosvětlené místnosti či chodby s lidmi.

Rám a zasklení těchto pochozích neotevíravých oken jsou v rovině vodorovné pochozí střechy. Výsledkem je pak esteticky, funkčně i z pohledu provozní bezpečnosti čisté řešení. Je to i bezvadné řešení pro terasy a zelené střechy umožňující získání ideálně plochého povrchu střechy se zachováním vlastností střešního okna.

Okno s pochozím sklem do plochých střech DXW

Výlezové okno do plochých střech DRC, DRF

Toto termoizolační výlezové okno řady DR_ je dalším z řady výrobků firmy a značky FAKRO určených pro ploché střechy. Kromě prosvětlení realizuje také výlezovou funkci na plochou střechu. Speciální systém pantů a funkční systém uzavírání umožňují pohodlné otevření křídla až do úhlu 80°. Plynové písty usnadňují otevírání křídla a drží ho stabilně v otevřené poloze. Navíc mají výlezová okna zvýšenou užitkovou bezpečnost díky použití protiskluzových pásků na profilech rámu.

Výlezové okno je dostupné ve variantách:

 • DRC – výlezové okno do plochých střech s kopulí, vybavené zasklením P2, které vyniká velmi dobrými termoizolačními parametry. Kopule může být čirá D_C-C nebo mléčná D_C-M.
 • DRF – výlezové okno do plochých střech bez kopule, vybavené zasklením DU6, které vyniká velmi dobrými teromoizolačními parametry.
 • Ověřená konstrukce výlezových oken do plochých střech zaručuje vysoké mechanické parametry. Díky modernímu designu se zvenčí tato okna neliší od typických oken do plochých střech a lze k nim použít standardní vnitřní a vnější doplňky určené pro okna do plochých střech.

Okna FX do svislých sestav – neotevíratelná

Okna FX_ jsou neotevíratelná a montují se výlučně pod standardním střešním oknem. Jsou určena do svislých sestav a představují dodatečný prvek zvětšující zorné pole a přísun přirozeného světla. Okna FX_ jsou dostupná v přírodním provedení FXP nebo bílé barvě FXU.

Neotevíratelná okna FX do svislých sestav

Světlovody s plochým zasklením

Jde o architektonické řešení světlovodu s plochým zasklením, jejichž prvky se montují v ploše střechy a nevyčnívají tak nad úroveň střešní krytiny, takže nenarušují rovinu střechy.

Světlovod s plochým zasklením

Markýza AMZ Solar ke střešním oknům a VMZ Solar pro svislá fasádní okna

Tato inovativní markýza Solar má inteligentní systém řízení podle intenzity slunečního záření. Funkci čidla plní fotovoltaický panel, který spolu se speciální soustavou elektroniky reaguje na sluneční záření.

Markýza AMZ Solar
Markýza VMZ Solar

Markýza AMZ Z-Wave s elektrickým ovládáním

Markýza s elektrickým ovládáním je žádoucím spojením efektivity ochrany před nahříváním a komfortním ovládáním. Díky tomu, že markýza absorbuje sluneční záření již před zasklením a emituje teplo ven, značně lépe chrání před horkem v porovnání s vnitřními stínícími doplňky.

O společnosti

Společnost fakro vznikla jako malá rodinná firma v roce 1991 a během několika let z ní vyrostla mezinárodní korporace, která je dnes světovou dvojkou na světovém trhu střešních oken. Společnost dnes zaměstnává více než 3300 osob a zahrnuje 12 výrobních závodů a 16 distribučních firem sídlících v Evropě, Asii a Americe. Její výrobky lze nalézt ve více než 50 státech po celém světě. Export představuje 70 % celkového prodeje, zbylých 30 % připadá na Polsko.

¹) Zpracováno z firemní dokumentace
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy