Okna TROCAL pro novostavby a rekonstrukce

Okny utíká až 10× více tepla, než obvodovou zdí stejné plochy. Proto bez ohledu na energetickou klasifikaci stavby – od vyhovující až po pasivní – se vyplatí mít co nejlepší okna. TROCAL je plastový profilový systém pro fasádní okna, prosklené stěny a posuvné či skládací dveře. Profily jsou stabilizovány ekologickými přísadami greenline, jsou plně recyklovatelné a hlavně účinné a spolehlivé.

Jeden z velkých mýtů s tuhým životem, který je zároveň nejvíce vzdálen pravdě, říkal a ještě říká, že energeticky vysoce účinná okna, tzn. s tloušťkou profilů nad 80 mm a s trojsklem se vyplatí a jsou vhodná jen do pasivních domů. Traduje se hlavně díky montážním firmám, možná i některým projektantům, kteří tak nezřídka zchlazují zákazníkovo nadšení pro pokroková řešení.

Špičková okna všech staveb

Že by zákazník něco získal tím, že si nechá namontovat okna, která už před deseti lety představovala sotva lepší standard, zní podivně. Naznačuje to i volně dostupná kalkulačka úspor. Není překvapením, že úspory tepla, přepočítané např. do ceny za plyn nebo elektřinu, nezáleží na tom, do jaké stavby okna zabudujeme, ale pouze na tom, jaká okna tam zabudujeme. Nepotřebujeme tedy mít rovnou pasivní, dejme tomu panelový bytový dům, abychom měli radost, že nám i okny utíká méně drahého tepla.

Okna řeší nejen ztráty tepla

Horší tepelná kvalita okna, tzn. vyšší prostup tepla okenním dvojsklem a zejména rámem, který teplo izoluje většinou méně než skla, nese s sebou další problém, který většinou pociťujeme naléhavěji. A který je zároveň i důležitý z pohledu životnosti oken či doby, po kterou okno hodláme užívat. Je-li krátká, je i levné okno prodělečné.

Řeč je o rosení okna z vnitřní strany ve studených měsících; nevyhnou se mu ani „dobrá” okna s izolačním dvojsklem Ug= 1,1 W/(m2K). Dochází k němu zejména v dolní čísti okenního zasklení v místech jeho napojení k okennímu křídlu. Někdy v celé ploše zasklení; při jeho velmi slabé tepelné izolaci. V horších případech zastaralých zasklení a okenních rámů, kterými proudí vzduch, se sráží voda i ve funkční spáře mezi rámem a křídlem okna. Nejsou řídké případy, kdy je množství takto vysrážené vody tak vysoké, že hospodyňka či hospodář co chvíli poletují s hadrem a kbelíčkem kolem oken.

Rozumný investor se při plánování nových oken snaží podobným jevům předejít. Chce mít velkou míru jistoty, že k nim nedojde buď vůbec nebo jen krátce a zřídka (např. v koupelně při sprchování apod.). Volbou pak je silný okenní profil a izolační trojsklo. Vhodným a ověřeným řešením je profil TROCAL 88+.

Zvýšení tepelné pohody

U rodinných domů jsou oblíbené prosklené posuvné či skládací stěny, oddělující obývací místnost od zahrady. Kdyby bylo zasklení v nich slabé, měla by v zimě stěna nejen velké tepelné ztráty, ale lidé uvnitř by cítili zimu, i kdyby vzduch i ostatní stěny byly správně temperované. Může za to chladné prostorové záření.

Tento pojem zní trochu záhadně. Věda ho však popsala už na konci 19. století a německý fyzik Max Plank za to obdržel Nobelovu cenu a založil kvantovou fyziku. Plank přesně stanovil energii tohoto záření a jeho spektrální složení. Jde polychromatické elektromagnetické záření (složené z nekonečné řady vln), někdy se mu říká tepelné.

Jsou-li všechny čtyři stěny místnosti, její strop i podlaha ohřáté na stejnou teplotu, má prostorové záření přesně danou energetickou hustotu a spektrální složení, které závisí jen na teplotě stěn. O takovém záření řekneme, že má stejnou teplotu jako stěny. Jiný případ nastane, má-li vnitřní povrch naší prosklené stěny (v zimě) teplotu třeba jen 5 °C. Teplota prostorového záření o několik stupňů klesne a naše tělo přijímá z prostoru méně sálavého tepla, přičemž samo sálá stejně. Výpočtem zjistíme, že tělo tak ztrácí o 13 W/m2 (na každý m2 své plochy) více tepla, než kdyby teplota prosklené stěny byla 20 °C. To již můžeme při delším pobytu vnímat jako citelné nepohodlí.

Řešení nabízí například stěna z profilů TROCAL 88+ vybavená zasklívacími panely s vysokou tepelnou izolací. Okna značky TROCAL dnes již standardně obsahují trojsklo o síle 48 mm s Ug = 0,5 W/(m2K), což za stejných podmínek dává povrchovou teplotu na zasklení (z interiérové strany) na úrovni 19,4 °C. V takovém případě ztrácí tělo jen o necelé 0,6 W/m2 na jeden m2 tělesného povrchu více.

Úspora tepla z jiného pohledu

Tematika prostorového záření je mnohem zajímavější, uvažujeme-li také venkovní prostorové záření. Aplikované stavební výpočty obecně předpokládají, že teplota prostorového záření je stejná, jaká je teplota vzduchu. Za slunného dne nebo naopak za jasných nocí může být tento předpoklad však velmi vzdálen pravdě.

Zejména v noci může být teplota venkovního prostorového záření pod hvězdnou a chladnou, černou oblohou až o deset i více desítek °C menší, než je teplota přízemního vzduchu. Takové podmínky nejsou do tepelných bilancí zahrnuty, ovšem projevují se reálně na energetických ztrátách domu.

Řešením je kvalitní okno s vysokou tepelnou izolací, jaké jsme už popsali. Někdy však postačí původní okno vylepšit. I na to dává odpověď značka TROCAL. Jde o speciální řešení TROCAL AddOn.

TROCAL AddOn

Jde o dodatečné plasto-hliníkové křídlo s žaluzií, které jsme už popsali v tomto časopise [1]. Lze ho namontovat prakticky na každé okenní křídlo a tím podstatně zvýšit jeho estetickou i užitnou funkci. Původní okno s dvojsklem Ug = 1,1 W/(m2K) tak povýšíme až na úroveň Ug,NOVÝ = 0,585 W/(m2K). Trojsklo s Ug = 0,7 získá po aplikaci dodatečného křídla s žaluzií TROCAL AddOn úroveň Ug,NOVÝ = 0,450 W/(m2K). Tuto možnost pochopitelně vyžijeme hlavně v noci, kdy nás noční mrazy „pálí” nejvíc.

V létě naopak potřebujeme naše obydlí chránit proti slunci. Ostré sluneční záření dodává do interiéru velké přísuny tepla, cca 400 W na každý m2 plochy okna. Integrovaná žaluzie v dodatečném okně TROCAL AddOn ho zcela zastaví. Sluncem se sice ohřeje (cca na nějakých 50 °C) a začne sálat teplo, které však izolační dvojsko téměř nepropustí dovnitř. Dovnitř se dostane – jako sálání – jen necelých 7 % z toho, čím zásobuje interiér slunce jedním m2 okna bez žaluzie, říká se v [1].

Investice do budoucnosti – TROCAL 88+

Jde o velmi propracovaný systém plastových okenních profilů, který svými tepelnými vlastnostmi Uf = 1,0 až 0,78 W/(m2K) předbíhá současnost. Velkou předností je středové těsnění v rámu, se kterým značka Trocal přišla průkopnicky jako vůbec první. Výrazně, v našich klimatických podmínkách v podstatě k nule, se tím snížilo riziko případné kondenzace vody mezi rámem a křídlem v dolní parapetní části okna. Další přednost okna, oku uživatele však skrytá, je unikátní patentovaná vnitřní konstrukce komor profilů z osvědčeného profilového systému Trocal InnoNova.

Tato okna nekladou žádná omezení na výšku zabudování, což je důležitá informace pro společenstva bytových jednotek a bytová družstva, která spravují výškové bytové budovy. Okna TROCAL jsou zárukou vysoké životnosti při zachování jejich plné funkčnosti.

  • dekor dřeva DecoStyle
  • standardní hliníkový klip AluClip
  • AluFusion, unikátní systém spojení hliníkového opláštění a plastového okna
  • kompletně šestikomorový systém s použitím speciální montážní komory v rámu
  • nejvyšší odolnost proti zatékání a infiltraci
  • vysoká odolnost proti povrchové kondenzaci
  • vysoká odolnost proti vloupání
  • znamenitá ochrana proti hluku
  • významný statický potenciál při zeštíhlení konstrukce a pohledové šířky
  • možnost mechanického či elektronického systému trvalého přivětrávání
  • skvělá tepelná izolace plně vyztužených rámů a křídel (Uf = 1,0 W/(m2K))
  • standardně naextrudovaná těsnění v šedé barvě
  • stabilizováno ekologickými přísadami greenline
  • plně recyklovatelné

Spořit na důchod nebo zhodnocovat dům/byt?

Právě teď, kdy banky začínají inzerovat vstup do 2. důchodového pilíře, vzniká vážná otázka. Není lepší, než nechat penzijní banky „zhodnocovat” mou těžce vydělanou hotovost, volit jiné, samostatnější cesty přípravy na důchod? Jednou z dílčích cest je použít hotovost k pořízení či modernizaci domu nebo bytu s co nejlevnějším provozem.

Když tvrdě vydělanou hotovost, na níž působí velké inflační tlaky za situace téměř nulových úroků, přenechá budoucí důchodce cizím lidem, aby s ní hospodařili, je jisté, jak to dopadne. Bude jim úplně jedno, co mu vyplatí. Vyplatí mu sotva nominál, co k nim nastřádal. Na žádnou modernizaci se už nikdy nezmůže a za provozní kilowat hodiny, které nezůstanou na dnešní úrovni, bude platit násobky dnešních plateb.

O výrobci

Společnost profine GmbH – International Profile Group – byla založena v roce 2003, kdy společnost HT TROPLAST sloučila své obchodní aktivity s jednotlivými profilovými systémy pod jednu střechu. Hlavní sídlo společnosti se nachází v Troisdorfu (Severní Porýní-Vestfálsko, Německo).

S podílem ve výši 20 % zaujímá profine GmbH první místo na evropském trhu. Zaměstnává na 3 200 zaměstnanců ve 28 lokalitách v 21 zemích. Z toho přibližně 1 800 v Německu. Roční obrat 696 milionů € (v roce 2010) a výrobní kapacita více než 450 000 tun/rok vysoce kvalitních plastových profilů ukazují na sílu společnosti a důvěru či důležitost, jakým se těší mezi zákazníky. Výrobní závody: Berlín a Pirmasens, Německo; Marmoutier, Francie; Bosaro, Itálie; Madrid, Španělsko; Voskreseňsk, Rusko; Záporoží, Ukrajina; Tianjin, Čína; Huntsville, Alabama, USA.

Literatura a zdroje:

[1] Hejhálek, Jiří: TROCAL AddOn. Dodatečné plasto-hliníkové okno se žaluzií, Stavebnictví a interiér č. 4/2013, str. 18.

1) autor čerpal z firemní technické dokumentace a z vlastních poznatků

Autor:
Foto: Archiv firmy