Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Okno - brána do Vašeho domu

Od založení firmy TTK letos uplyne dvanáct let. Během této doby firma ušla veliký kus cesty. V současné době v ní pracuje téměř čtyřicet zaměstnanců. Ti dbají na profesionální přístup a kvalitu řemeslného zpracování, spojených s nejmodernějšími technickými a vědeckými poznatky a nezapomínají na základní heslo firmy -»spokojený zákazník především«, které si na počátku existence firma vytyčila.

Na historii firmy, současné výsledky a cíle firmy jsme se zeptali jednatele firmy Tomáše Kunerta.

Pamatujete se ještě na to, kdy jste se poprvé rozhodl, že začnete vyrábět tzv. Eurookna?
Ano, velmi dobře. Moje firma se výrobou oken zabývala od samého začátku. Samozřejmě se nejednalo o eurookna, ale o okna zdvojená a špaletová. Brzy mě bylo jasné, že tato okna díky své nedokonalé konstrukci dosluhují. Po získání všech dostupných informací jak u nás, tak i v zahraničí, jsem se rozhodl začít vyrábět okna a dveře typ EURO 68.
Od rozhodnutí k realizaci je ale někdy dost dlouhá doba, co následovalo potom?
Máte pravdu. Od rozhodnutí k realizaci je velice, převelice dlouhá doba, ale realizace se podařila. Přiznám se, že o tom, že je možné výrobek zkonstruovat (nakreslit) počítačem a počítačem řídit jeho výrobu na dílně, jsem v té době pouze snil, šlo o hudbu budoucnosti. To, co jsem ale věděl přesně, bylo to, že náš zákazník musí být vždy spokojený. Tomuto jsme podřídili i naše každodenní úsilí.Všichni naši pracovníci byli a jsou vedeni k perfektnímu provedení každé zakázky, každého okna i každého nejmenšího detailu. Navíc na všechny výrobky byly na základě náročných zkoušek v akreditovaných zkušebnách vydány certifikáty o kvalitě a spolehlivosti.

A co vybudování sítě obchodních zástupců?
I na ni jsme pamatovali a vybudovali jsme síť obchodních zástupců nejen v České republice, ale i v zahraničí. Vzájemnou komunikaci mezi nimi a výrobním závodem pomohl urychlit nástup a rozvoj internetu, na němž je celá síť založena. Internetem je možné podstatně zkrátit dobu od objednání zakázky do jejího vyrobení a expedice.

Člověk může namítat, že Eurookna jsou vyrobena ze dřeva zrovna tak, jako bývala okna našich prapředků. Ta s sebou nesla i spoustu nedostatků. Jak mi vysvětlíte přednosti právě zmíněných Eurooken?
Sama dobře víte, že dřevo jako stavební materiál se osvědčilo. Podíváte-li se na staré domy, často uvidíte okna stará třeba sto let. Stačí přece vylepšit to, co dobré nebylo.

Můžete být konkrétní a říci co nebylo dobré a jak to »nedobré« bylo u Eurooken vylepšeno?
Samozřejmě. Nebyly dobré mechanické vlastnosti – dřevo se časem »kroutilo«. Nyní se nová okna vyrábějí z třívrstvých dřevěných lepených hranolů, z nichž jsou odstraněny všechny vady a suky, a dřevo se nekroutí. Také tepelně izolační vlastnosti nebyly zcela dobré, proto se nová okna začala osazovat izolačními dvojskly s různým koeficientem prostupu tepla. Okna se vyrábějí se zabudovaným těsněním, tloušťka dřevěných rámů se podstatně zvětšila. Na starých oknech často vypadával zasklívací tmel. Dnes se zasklívací tmel nepoužívá – sklo se upevní zasklívací lištou, utěsnění spár se provádí silikonovým tmelem. Problémy byly s nestálostí barvy. Barva se musela často obnovovat, starý nátěr se většinou musel opálit plamenem. Dnes se nová okna opatřují nátěrem již ve výrobním závodě. K nátěru se používají silnovrstvé lazury, které dávají vyniknout struktuře dřeva. V rámech starých oken je odtoková drážka, která časem vyhnívala. I tato vada byla odstraněna. Na nových oknech je montována hliníková okapnice a ta odvádí vodu mimo rám.

V současné době se vedou nekonečné diskuse o oknech dřevěných a plastových. Jaký je Váš názor?
Dřevo a plast jsou dva tak rozdílné materiály, že je není možné srovnávat. Záleží skutečně na vkusu každého zákazníka. Dáte-li přednost dřevěným oknům, může to být podobné jako s dětmi. Vyžadují pozornost, čas a péči, ale Vaši snahu Vám oplatí svou spolehlivostí, příjemným a krásným vzhledem a pocitem pravého útulného domova.

Máte pro své zákazníky připraveny i nějaké novinky?
V loňském roce jsme uvedli do provozu nejmodernější obráběcí centrum na výrobu eurooken. Toto centrum je plně automaticky ovládáno počítačem.
Od 1. 7. 2003 zahájila naše firma výrobu oken a dveří nové konstrukce, v moderně pojatém designu. Předpokládáme, že zákazníci ocení nové profilování hran rámů a křídel, nový systém řešení zasklívacích lišt, rámové okapnice atd. Kompletní provedení těchto výrobků je možné shlédnout v naší vzorkové prodejně v Dolní Čermné.
Pokud se rozhodnu pro koupi Eurooken, co bych měla při objednávce znát?
Předně je nutné znát rozměr výrobků nebo otvorů, jejich geometrický tvar a počet kusů. Dále je nutné vědět z jakého materiálu - dřeva požadujete výrobky vyrobit. Nabízíme hlavně smrk, borovici, exotické meranti (z Indonézie) a dub, rozhodnout se pro odstín barvy, vědět jakou hodnotu součinitele prostupu tepla (případně hluku) požadujete pro zasklení, zda chcete příčky v oknech, je třeba určit i druh příček. Nakonec je nutné znát, budete-li požadovat další doplňky - např. venkovní rolety nebo okenice.

Nabízíte i nějaké specifické služby pro své zákazníky?
Ano. V nabídce firmy je i osazování výrobků do stavby, demontáž stávajících oken v případě výměny u starší zástavby. Samozřejmostí je záruční a pozáruční servis našich výrobků.

Jakými realizacemi byste se rádi pochlubili?
Seznam úspěšně realizovaných staveb s našimi okny je dnes již velice dlouhý. Za zmínku rozhodně stojí rekonstrukce divadla v Šumperku, obytný areál Hvězda Praha Petřiny, Střední pedagogická škola v Litomyšli nebo bytový dům Jičín. Pokud však budete chtít vědět více, bude jednodušší, když si vše najdete na našich internetových stránkách www.eurooknattk.cz.

Děkuji za rozhovor a přeji Vaší firmě stále více a více spokojených zákazníků.
Autor:
Foto: Archiv firmy