Olomouc

Olomouc letos do oprav komunikací investuje 130 mil. Kč, víc než loni

Olomouc 20. února (ČTK) - Olomoucká radnice letos investuje zhruba 130 milionů korun do oprav či úprav vozovek, chodníků, autobusových zastávek, mostů, lávek a podchodů. Výše těchto investic bude ve srovnání s loňským rokem o pětinu vyšší. Část peněz město použije na drobnější opravy živičných a dlážděných komunikací, veřejného osvětlení a světelné signalizace. První opravy začnou v polovině března. ČTK to dnes sdělila primátorova náměstkyně Miroslava Ferancová (ANO).

"Opravy se letos dotknou skutečně širokého spektra městské infrastruktury. Každá z jejích složek hraje klíčovou roli a každá z těchto akcí pomůže zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy,“ uvedla Ferancová. Vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje magistrátu Marek Černý upozornil na to, že do komunikací v Olomouci je třeba investovat přibližně miliardu korun. V posledních letech radnice do těchto oprav investuje ročně zhruba 100 milionů korun. "Pokud se nám tedy bude dařit po dobu deseti let investovat do oprav každý rok minimálně 100 milionů korun, měli bychom se dostat do takového stavu, že komunikace nebudou vyžadovat velké rekonstrukce, ale budou stačit běžné opravy a údržba," uvedl Černý.

Mezi první letošní investiční akce bude patřit oprava cesty na cyklotrase spojující Nemilany a Nedvězí, stavbaři ji zahájí 13. března. Na seznamu letošních investic je také dvouměsíční renovace Uhelné ulice v centru města. Stavební firma tam od 18. března opraví kryt komunikace z žulových kostek a doplní i odvodnění. Na přelomu března a dubna má radnice v plánu zahájit 4. etapu rekonstrukce Pavelkovy ulice v Hodolanech a také poslední část opravy Okružní ulice, která se bude týkat úseku od Jílové ulice po Dělnickou.

V letních měsících bude uzavřená jedna z nejfrekventovanějších křižovatek, která spojuje centrum města s hustou sídlištní zástavbou v městské části Povel. Dělníci na této křižovatce Schweitzerovy a Velkomoravské ulice u prodejny Lidl opraví povrch vozovky a instalují novou světelnou signalizaci, což podle odborníků přispěje k její lepší propustnosti a také koordinaci s křižovatkou s Rooseveltovou ulicí. "Na tuto akci navazuje oprava vozovky ve Schweitzerově ulici v úseku od Velkomoravské až po Zikovu. Její součástí bude také úprava autobusových zastávek, včetně doplnění inteligentního označníku u zastávky Povel - škola," dodala Ferancová.

Stavbaři letos opraví také další část Dlouhé ulice v městské části Lazce, několik autobusových zastávek i zastřešení vstupu do podchodu před hlavním vlakovým nádražím. "Rádi bychom všechny důležité opravy stihli dokončit ještě před začátkem nového školního roku," podotkl Černý.

Autor: ČTK
Foto: mehdi33300, zdroj: Shutterstock