Olomouc

Olomouc připravuje projekt nového bazénu, jehož stavba má stát 250 milionů Kč

Olomouc 9. listopadu (ČTK) - Olomoucká radnice připravuje projekt krytého plaveckého bazénu, který by měl stát na pozemcích vedle městského akvaparku. Náklady na stavbu pětadvacetimetrového plaveckého bazénu odborníci odhadli na 250 milionů korun. Podmínkou pro její zahájení je získání dotace, která by mohla obnášet až 100 milionů korun. Přípravu projektu schválili radní a na starost ji dostala městská firma Aquapark Olomouc. "Nový bazén by měl sloužit výuce plavání škol i klubů po dobu rekonstrukce velké haly olomouckého plaveckého stadionu a následně rozšířit nabídku vodní plochy pro olomouckou veřejnost i sportovní kluby," sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Radka Štědrá.

Projekt pro stavební povolení má stát deset až 12 milionů korun a zaplatí ho Aquapark Olomouc. Bazén má stát na pozemku vedle letní části akvaparku, aby se oba areály propojily. "Pokud se vše podaří, na stavbu pětadvacetimetrového bazénu bude připsána dotace a vedení města schválí jeho výstavbu, tak během let 2025 až 2026 by mohla být stavba zahájena. Jsme teď v situaci, kdy se chystá neodkladná rekonstrukce plaveckého stadionu z roku 1965. Zatímco v jiných krajských městech s podobně rozvinutou sportovní základnou se v posledních letech vodní plocha rozšiřovala, Olomouc v tomto ohledu zaostává," uvedl ředitel Aquaparku Olomouc Dalibor Přikryl. Podle něj je firma v případě získání dotace schopna zajistit financování projektu z vlastních zdrojů.

V Olomouci nyní funguje krytý a venkovní plavecký bazén a lidé mohou vyrazit také do akvaparku, který byl v okrajové části Olomouce otevřen v létě 2009. Společnost Aquapark Olomouc si na jeho stavbu vzala úvěr, splácen je pomocí dotací města. Celkové náklady na vybudování akvaparku mají převýšit miliardu korun. Současná plocha pro plavání v Olomouci podle Přikryla není dostatečná, poptávka veřejnosti je vysoká. Ve městě navíc chybí bazén pro povinnou výuku plavání dětí školního věku.

Situace se zhorší po zahájení plánované rekonstrukce krytého bazénu, která zabere dva roky. "Po desítkách let technologie dožívají, stejně tak jako již není vyhovující stavebně technické řešení stadionu ani zázemí pro plavce, proto je pro nás projekt nové kryté pětadvacítky jakýmsi záložním řešením do budoucna, právě pro dobu rekonstrukce plaveckého stadionu," uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

O osudu projektu bazénu rozhodne to, zda na něj město získá dotaci z Národní sportovní agentury, která by mohla činit 70 až 100 milionů korun. Město musí agentuře nejprve předložit projektovou dokumentaci.

Autor: ČTK
Foto: BearFotos, zdroj: Shutterstock