Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Ondusteel - vyspělá elegance střechy

Architekt volí krásný vzhled, stavebník volí poměr nákladů a životnosti, pokrývač volí snadnou manipulaci a rychlou montáž. Profesionál umí poradit - střechu Ondusteel - a nadchne všechny. Pro dobrého architekta mají běžné práce s obytnými nebo občanskými budovami až smutně málo tvůrčího prostoru. Často vítězí tradice, zažité proporce nebo materiály, zkrátka pouta rutiny a strnulého myšlení.

Ondusteel je novou moderní zbraní proti těžkotonážní fantazii. Lze volit barvu krytiny a tak nenápadně ladit nebo upoutat pozornost. Tvar, který připomíná tradiční krytiny, v sobě skrývá lehkost, která umožní smělá konstrukční a prostorová řešení. Ondusteel lze obvykle použít i na tvarově složitých střechách, kde možnosti jiných krytin již dávno skončily.

Stavebník ocení, že nápad architekta použít krytinu Ondusteel o mnoho neprodraží stavbu. Vyšší cenu krytiny vyvažují nízké náklady za dopravu a manipulaci, rychlá montáž a málo odpadu, úspora řeziva. Vše při záruce 30 let a životnosti na dvě generace.

A zkušený pokrývač si jen libuje. Rukama mu projde až 6× menší hmotnost krytiny než obvykle, všechny detaily si snadno upraví na míru za pomoci sortimentu různých lišt a doplňků a doporučeného montážního vybavení. A souvrstvá plocha jde velmi rychle od ruky.

Perfektní vzhled střechy neohrožují problémy s objemovými změnami záklopu nebo s otrháváním šablon větrem a ledem, tak jako u asfaltového šindele.

Všechny ukončovací a závětrné nebo okapové lišty a úžlabí jsou provedeny se stejnou povrchovou úpravou a v barvě, jako samotné tašky a tvarově jsou přizpůsobeny profilu krytiny, takže tvoří zcela kompaktní celek.

Velmi důležitá je problematika montáže. Nevím, kdo to shledá výhodou a kdo nevýhodou, ale Ondusteel není krytina, kterou lze snadno montovat svépomocí, bez znalostí a zkušeností. Více než u jiných krytin záleží na precizní přípravě laťování, na přesném založení a navázání jednotlivých šablon a pevném připevnění. Postup montáže a zpracování detailů by pro nezaškoleného pokrývače mohly být nejen hlavolamem, ale i velkým rizikem následných defektů. Ondusteel se prostě nedá odbýt a ošidit. V projektu i při montáži je třeba pamatovat na potřebu odvětrání střechy, neboť na spodní straně krytiny se snadno objeví kondenzace.

Zde vám nabízíme přesné údaje o krytině Ondusteel. Přejete-li si vědět více, provést kalkulaci vaší střechy nebo zaškolit vaše pokrývače nebo vyřešit jakýkoli problém, naše obchodně - technické oddělení je vám k dispozici.

Ondusteel je charakterem tašková krytina. Má tvar, barvu i povrchovou strukturu některých typů betonových tašek. Budete-li kolem hotové střechy procházet a všimnete si jí, první co vás napadne je, že je krásná a elegantní s dokonalým povrchem a barevným tónem. Až když se zadíváte pozorněji, uvědomíte si, že je trochu jiná než běžný beton. Neuvidíte jednotlivé díly tašek, ale řady tašek jakoby z jednoho kusu. Všimnete si celistvého vzhledu střechy a detailů, které jsou barevně a povrchově vyrobeny tak, že dokonale splývají s krytinou – závětrné lišty, větrání, komínky nebo i anténní prostupy.

Vězte ale, že to co vidíte, je 7× lehčí než betonová taška (7,4 kg/m2), s větší mechanickou odolností na náraz (např. kroupy), na působení mrazu a podobně. Tuto krytinu lze snadněji upravit pro různé detaily a tvary členité střechy. Je za tím technologie. Vlastně ocelový plech, profilovaný do tvaru tašky – bobrovky. Proti korozi je chráněn galvanickým pokovením a vrstvou primeru na bázi epoxidu. S vrchní strany leží navíc vrstva akrylové barvy, která je podkladem pro hrubý kamenný granulát v šesti barvách. To je překryto vrstvou bezbarvého akrylového laku s UV filtrem a fungicidy proti růstu mechů a lišejníků, aby střecha byla stále stejně krásná. Prostě dokonalá a »neprůstřelná« ochrana.

Autor: Ing. Michal Haščyn
Foto: Archiv firmy