Opatovice nad Labem

Opatovice nad Labem se obávají náhrady škody za zmařenou investici

Opatovice nad Labem (Pardubicko) 24. února (ČTK) - Vedení Opatovic nad Labem na Pardubicku se obává, že kvůli referendu o výstavbě průmyslové haly, které vyvolal místní spolek, obci hrozí, že bude investorovi platit vysokou náhradu škody. Lidé hlasováním rozhodli, že radnice má stavbě zabránit, firma Czech Industrial Development však již koupila pozemky určené územním plánem k tomuto účelu a usiluje o územní rozhodnutí. Zastupitelé odhlasovali, že si obec nechá zpracovat právní analýzu k důsledkům zabránění stavby haly. Výsledky poslouží k dalším krokům, kterými bude finanční analýza, tedy ekonomický dopad na obec, uvedly Opatovice v tiskové zprávě.

Pode radnice obci hrozí, že bude muset nahradit škodu, kterou developer předběžně vyčíslil na 156 milionů korun, což by pro obec znamenalo katastrofu. "Tyto peníze může obec uhradit jedině na úkor svých investic a benefitů. Dnes mám před podpisem smlouvy na 80 milionů dotačních investic. I tady čekám, zda ti, kteří referendum připravili a nyní jsou členové zastupitelstva, přijdou s řešením," uvedl starosta Pavel Kohout (Opatovice podle vás).

Podle opozičního zastupitele Nathaniela Filipa Arase (sdružení Opatovice nad Labem a Pohřebačka pro lidi) byla před dvěma lety, když Spolek proti hale začal proti záměru vystupovat, jiná situace. "Developer přišel tehdy se záměrem a odpor veřejnosti znal. Referendu předcházela petice proti hale, kterou podepsalo 950 petentů. Petice byla developerovi i starostovi obce Opatovice nad Labem předána při místním šetření v rámci územního řízení dne 1. dubna 2021, kdy developer nevlastnil ještě ani čtverečný metr z dotčených pozemků," uvedl Aras. Obec se podle něj měla tehdy námitkami zabývat, místo toho záměr podporovala.

"Dnes jme tedy v situaci, kdy je nutné řešit celou záležitost s právníky. Zejména ale řešíme, jak bezbolestně odvolat souhlasy obce, respektive starosty, které tehdejší vedení obce udělilo s odporem velké části občanů a po žádostech petičního výboru, aby tak nečinilo. Jsme tedy v situaci, kdy se snažíme minimalizovat škody, které napáchalo minulé vedení obce, které je totožné s tím současným. Já osobně si myslím, že starosta obce, po mnoha letech spolupráce s developerem a snahou halu prosadit, není schopen svůj zájem potlačit a začít konat v souladu s výsledkem referenda a vůlí občanů obce," uvedl Aras.

Nová průmyslová hala o výšce 16,5 metru by měla vyrůst blízko Opatovic nad Labem, v katastru obce. Průmyslový park má mít zastavěnou plochu skoro 24.000 metrů čtverečních a dalších více než 14.000 metrů čtverečních zpevněných ploch. Investor ji chce vybudovat na poli, které leží mezi velkou okružní křižovatkou a Čeperkou. Odpůrci projektu se také bojí, že stavbou příjezdové komunikace na obecních pozemcích se zpřístupní celý prostor a v budoucnu by na nich mohl vzniknout velký skladový komplex. Obecní silnice by měla být souběžná s dálnici D35.

Autor: ČTK
Foto: Karelj, zdroj: www.wikipedia.org