Gymnázium, secesní stavba z let 1904 až 1905 podle projektu Aloise Dryáka. Pohled od jihu, před nejbližším nárožím stojí socha lidické matky od Marie Uchytilové.

Oprava poškozených kamenných prvků na budově Gymnázia Kladno je hotová

Kladno 29. srpna (ČTK) - Oprava kamenných prvků na historické budově Gymnázia Kladno je hotová, už nehrozí, že by spadly. V červnu se z budovy odtrhla a spadla část ozdobného kamenného kříže. Po dobu úprav byl uzavřený hlavní chod do gymnázia, od začátku školního roku jej budou studenti opět bezpečně využívat, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Na začátku června se z objektu zřítil kus ozdobného kamenného kříže. Nikdo se nezranil, ale okolí budovy bylo včetně hlavního vchodu dočasně uzavřené. Studenti do školy mohli vstupovat až po několika dnech, a to jen provizorním šestimetrovým ochranným tubusem ze školního dvora. Část kamenného kříže zůstala neporušená. Odborníci našli způsob, jak jej bezpečně připevnit zpět. "Na budově gymnázia byly dokončeny také veškeré nutné opravy na římse, odkud byly odstraněny všechny ozdobné prvky, které by mohly odpadávat a být jakýmkoliv způsobem nebezpečné," uvedl Heral.

Cena oprav dosáhla 1,5 milionu korun. "Další už kosmetické opravy fasády jsou otázkou příštích let," doplnil mluvčí. Provoz školy nebude od září omezený, hlavní vchod bude fungovat normálně.

Gymnázium je památkově chráněnou budovou, má secesní fasádu. Postaveno bylo v roce 1903 podle projektu Aloise Dryáka, stavitelem byl Tomáš Amena. Vnější úpravu fasád navrhl Alois Bouda. Kapacita školy je 640 žáků.

Autor: ČTK
Foto: Miaow Miaow, zdroj: www.wikipedia.org