OPTIMI – KVADRO systém pro zasklívání lodžií, balkónů a výklenků

Optimi je originální finský způsob zasklívání lodžií domů posuvnými a otočnými díly z bezpečnostního skla bez svislých rámů. Stará výstavba převážně panelových domů řešila více problém kvantity a kvalita, tedy i vzhled tak trochu utekl. Balkóny a lodžie slouží i dnes převážně jako sušárny prádla nebo skladiště nepotřebných věcí. Jejich zasklení rozšíří pobytovou plochu o atraktivní místo a přispěje ke zlepšení vzhledu domu i obytné lokality.

Zasklením těchto opomíjených venkovních míst systémem skel OPTIMI zvětšíme užitnou plochu bytu vhodnou k příjemnému pobytu a odpočinku, což uvítá asi každý z nás, obzvláště v panelovém bytě.

Z konstrukčního hlediska jde o posuvný a otočný systém tvrzených skel bez svislých rámů. Skla se posouvají k boční stěně lodžie, na kterou se přiklopí. Tento způsob umožní otevřít dle potřeby celou lodžii a dále je možno bezpečné a pohodlné mytí skel i z venkovní strany, jak ukazuje obrázek vpravo. Používají se bezpečnostní kalená skla o tloušťce 6 mm (kouřová nebo čirá), která jsou asi 5 x pevnější než skla obyčejná. Skleněné tabule nemají svislé rámy, jsou uloženy pouze ve vodorovných profilech. Mezi jednotlivými tabulemi je vzduchová mezera asi 2 mm zajišťující přirozené provětrávání prostoru lodžie, aby byla zajištěna ochrana proti vzniku plísní. Skla se lehce ovládají, snadno a rychle lze otevřít celou lodžii. Bezpečné uzavření prostoru zajišťují dvě západky ovladatelné pouze zevnitř. Při montáži jsou použity veškeré kotvicí prvky z nerezové oceli nebo z mosazi. Tím je vyloučena koroze a tedy i zaručena trvanlivost a dlouhodobá pohledová kvalita provedeného díla.

Výhody zasklení OPTIMI

Zasklení volných prostor, ať už klasických lodžií, balkónů, teras či výklenků, přináší mnoho výhod. V letních měsících doslova rozšíří naše obytné prostory, které se tak mohou stát velmi příjemným koutkem jak ke stolování, tak odpočinku. V jarních a podzimních měsících jsou zase přímo zdrojem akumulovaného tepla a v zimě minimalizují tepelné ztráty. Chrání proti hluku a vnějším vlivům, což ocení především obyvatelé domů ve městech u komunikací se silným provozem. Dále je potřebné připomenout, že zasklená lodžie je další a poměrně účinná překážka proti vniknutí do objektu. Vloupání přes zasklenou lodžii je totiž na první pohled a i z dálky velmi viditelné.

Celý systém OPTIMI je široce variabilní. Skleněné tabule jsou řešeny tak, že se jednotlivé díly dají posunovat a otáčet. Otevřít jde jeden nebo všechny díly. A to vždy tak, aby zabíraly co nejméně místa a snadno se udržovaly. Přitom přirozená funkce lodžie zůstává zachována.

Také prosklený balkón neztrácí nic ze své funkčnosti. Výhled do okolí je zachován, a naopak je byt chráněn před deštěm, sněhem, snižuje se hluk zvenčí a zvyšuje se bezpečnost bytu. Celý balkón je zabezpečen zamykáním posledního okna v celé balkónové sestavě.

Pokud se rozhodnete pro zasklení lodžie, balkónu či jiného volného prostoru, svěřte tuto práci odborníkovi. Jistě se nabízí mnoho firem či ”dobrých kutilů", kteří slibují provedení díla levněji, ale pozor! Zasklení výše zmiňovaných prostor má svá pravidla. Někde stačí ohlášení stavby, jinde musí být stavební povolení, a tedy i projektová dokumentace, zaměření apod. Všechna potřebná řízení a projektové přípravy před vlastní montáží zajistí specializovaná firma a předá dílo s řádnou zárukou.

Přednosti ve zkratce

 • minimalizace tepelných ztrát,
 • ochrana proti hluku, prachu, dešti, sněhu,
 • další překážka proti vniknutí,
 • snadné a bezpečné mytí skel i z venkovní strany,
 • nevyžaduje údržbu,
 • kompletní dodávka včetně montáže,
 • záruka 5 let,
 • dodávky v celé ČR.

Novinky

 • zvýšená únosnost,
 • zámek systému,
 • projektová dokumentace pro stavební povolení zdarma.

Ocenění

 • Velká cena Grand Prix na výstavě For Habitat 1994.

Realizace

Od roku 1994 bylo namontováno přes 45 000 ks systémů v celé ČR. Kontakty na dodavatele systému jsou uvedeny v záhlaví článku.

1 Čerpáno z podkladů firmy OPTIMI spol. s r.o.
Autor:
Foto: Archiv firmy OPTIMI spol. s r.o.