Originální podlaha ARTURO ve školicím centru

ARTURO je značka epoxidových a polyuretanových litých a průmyslových podlah a už v samotném názvu je obsaženo umění (ART = umění). ARTURO umožňuje vytváření tzv. Floorstylingu, což je moderní a kreativní design na podlahách. Je odolná mechanickým a chemickým vlivům, časem nežloutne (díky UV odolnosti) a navíc má velmi dobré akustické vlastnosti.

To vše jsme věděli, když jsem o lité podlaze ARTURO několikrát psali a jeli se podívat na pár předváděcích akcí. Nebylo tedy problém tuto podlahu doporučovat jiným. A když jsme řešili podlahu ve svém vlastním školicím centru (určeno je především pro architekty a projektanty) volba byla jasná – ARTURO.

Přípravy

Trvalo však více než dva roky, než k samotné realizaci podlahy došlo. Proč? Koupili jsme dům, který, jak se později ukázalo, se nacházel ve velmi špatném technickém stavu. Nezbylo než bourat a přestavovat. Došlo i na původní podlahu, ve které vedly zrezivělé vodovodní trubky. Odstranila se, vykopalo se zhruba 50 cm zeminy, sypal se štěrk, hutnilo se, zateplovalo. Nakonec se lila anhydritová podlaha, kterou jsme ještě rok nechali vysychat (jak se ukázalo, bylo to správně).

Potom jsme pozvali Ing. Josefa Mašteru, technika ze společnosti Uzin Utz Česká republika s.r.o. Ten proměřil vlhkost a pochválil, že je opravdu nízká. Společně jsme s pomocí vzorníku vybírali barevné kombinace. Základní barva byla jasná – shodná jako dlažba v chodbách, tedy šedá. Na několika místech jsme viděli ARTURO jednobarevné, ale to nebylo pro nás to pravé ořechové. Takže co k šedé, jak ji oživit? Nejdříve jsme vybrali barvy našich firemních produktů – modrou a červenou. Zajeli pro jistotu do školicího centra společnosti UZIN, abychom se ujistili, že volba je správná. Nebyla. Zbylé dvě barvy se vyměnily tak, aby ladily s okolím – zahradou a stromy, které jsou vidět z oken a balkonových dveří. Vybrali jsme světle a tmavě zelenou. Následně nám ze společnosti UZIN doporučili šikovnou firmu, která má s litím podlahy ARTURO již letité zkušenosti. S ní jsme upřesnili plochu, domluvili se na ceně a termínu provedení.

Jako hlavní vrstva se nanášelo ARTURO PU2030 (balení v kyblících po 20 kg)

Samotný průběh a výsledek

Samotná realizace probíhala tři pracovní dny. První den došlo ke kontrole povrchu anhydritové podlahy, utěsnění netěsností okolo stěn a celoplošné penetraci s Arturo EP6200. Druhý den se pracovalo ve dvou fázích. Nejprve se na podlahu nalila polyuretanová hmota ARTURO PU2030. Tu zručný řemeslník rovnoměrně rozprostřel do tloušťky cca 3 mm. Hned na to, co se ustálila hladina, vyrazil na čerstvě nanesený povrch v botách s dlouhými hřeby pan Pavel Šimůnek, šikovný a kreativní „floorstylista" s dvěma kyblíky PU roztoku. Jeden světle zelený a druhý tmavězelený. Od jednoho kraje místnosti postupoval k druhému a střídavě z obou kyblíků pomocí špachtlí lil na podlahu tenké pramínky, které v ní vytvořily čárovou strukturu patrnou z obrázků.

Zdobící barvy – světle a tmavě zelená – v kyblících před aplikací špachtlemi

Nápad použít špachtle vyšlo z momentálního nápadu. Původně jsme totiž plánovali lít barvy z konvičky, ale s panem Šimůnkem jsme se shodli, že by výsledný efekt působil hrubě, tzv. „humpolácky”.

Třetí den řemeslníci podlahu celoplošně přelakovali vrchním transparentním protiskluzným nátěrem ARTURO PU7985. A výsledek? Určitě zaujme a je originální. Posuďte sami.

Hned na to, co se ustálila hladina, vyrazil na čerstvě nanesený povrch v botách s dlouhými hřeby pan Šimůnek, šikovný a kreativní „l oorstylista” s kyblíky PU roztoku

Uzin Utz AG

Mezinárodní koncern Uzin Utz AG provozuje výrobní závody ve Francii, Polsku, Slovinsku, Švýcarsku, Holandsku, Číně a Spojených státech amerických. Kromě značky UZIN má kompletní sortimentní a systémovou nabídku pro podlahářské a parketářské práce pod jednou střechou. Ve stručnosti se jedná o WOLFF – výrobce nářadí a strojů pro podlahářské řemeslo, PALLMANN – výrobce parketových laků a olejů, CODEX – nabízí řešení obkladačům, RZ – značka čisticích a ošetřovacích prostředků na podlahoviny a ARTURO – systém litých průmyslových či designových podlah.

Výhodou lité podlahy ARTURO je i skutečnost, že se plynule a bez napojení vylíla též v navazujících sociálních prostorách

Kromě samotné výroby a prodeje dbá UZIN též na vlastní výzkum, vývoj, marketing, logistiku a poradenství. Všechny tyto činnosti přitom respektují trend posledních let, kdy vedle samozřejmé kvality je kladen důraz na trvale udržitelný rozvoj. Ekologie, maximální možná ochrana životního prostředí a vysoký standard sociálního zabezpečení pracovníků společnosti patří mezi základní priority.

V ČR zastupuje firmu společnost Uzin Utz Česká republika s.r.o.

Výhodou lité podlahy ARTURO je i skutečnost, že se plynule a bez napojení vylíla též v navazujících sociálních prostorách
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková