Oslava 10. narozenin Bona CR

1. 9. 2001 oslavila Bona v Lysicích své 10. jubileum. Jako každý rok byl i letošní začátek září ve znamení již IV. ročníku fotbalového turnaje Bona Cup 2001. Úkolem těch, kteří se neúčastnili fotbalu aktivně, bylo povzbuzovat svůj tým snů, nebo se věnovat dobrému jídlu a pití.

  Oslava měla původně probíhat přímo na travnaté ploše stadionu, kde byly připraveny »party stany«. Deštivé a chladné počasí však změnilo připravený scénář a zábava byla přesunuta do místního hotelu Lidový dům. Oči přítomných jistě potěšil pohled na výborně sehraný soubor mažoretek a v pokročilejších hodinách všechny probral k životu bombastický ohňostroj.

Komu se gratulovalo v letoším ročníku?
1. místo: fa STOPO, Brno
2. místo: Lysice
3. místo: fa RENOVA PARKET, Kunštát
4. místo: GEOS, Bratislava


  Trofej za nejlepšího střelce (12 branek) si odvezl pan Adam, který reprezentoval firmu Jupeko, České Budějovice.


Oleje Carl´s pro nezávadné a neklouzavé podlahy! - Oleje Carl’s vyhověly testům podle DIN 18 032-2 a EN 71/3


Oleje Carl’s jsou na trhu již více než rok. Tyto výrobky byly kladně přijaty prakticky všude, a to především díky snadné práci s nimi. Pro velký zájem o tyto oleje nejen mezi podlahářskými firmami, ale i mezi laickou veřejností a vlastními uživateli podlah, byly podrobeny dvěma testům.

  Často byl vznesen dotaz, zda jsou oleje Carl’s vhodné do obchodních prostor z hlediska jejich protikluzných vlastností. Každý, kdo má zkušenosti s naolejovanými podlahami ví, že nekloužou. Bývá však těžké přesvědčit architekta, pokud nebyly tyto vlastnosti testovány a prokázány. Proto byly oleje Carl’s 90 a Carl’s 45 podrobeny zkouškám podle DIN 18 032 část 2 – Sportovní haly, haly pro cvičení a hry, sportovní podlahy, požadavky a zkoušky. Tato norma se samozřejmě zabývá hodnocením podlah sportovních, může být však alternativně aplikována i k hodnocení podlah jiných. Povrch s vyhovující střední hodnotou součinitele smykového tření je vhodný nejen k sportovním aktivitám, ale je samozřejmě vhodný i pro jiné podlahy. Jak Carl’s 90, tak i Carl’s 45 vyhověly požadavkům DIN 18 032 část 2.
   Znamená to, že tyto oleje jsou vhodné pro sportovní podlahy? Odpověď zní, bezpochyby ne. I když splňují požadavky na protikluzné vlastnosti, tyto oleje dřevo pouze impregnují, avšak neposkytují žádnou ochranu sportovních čar a barevného rozlišení hracích polí. Tyto se sešlapou mnohem rychleji než kdyby byly ošetřeny lakem. V porovnání s lakovanou podlahou je naolejovaný povrch více citlivý na kapky potu a začnou se na něm tvořit skvrny. Navíc, aby se sportovní podlaha nestala kluzkou, vyžaduje čištění vodou pro odstranění nečistot a mastnot. Čištění vodou odstraňuje olej z povrchu rychleji a významnou měrou tak zvyšuje náklady na údržbu.
   Carl’s 90 a Carl’s 45 byly taky testovány a vyhověly požadavkům normy EN 71/3 pro použití na dětské hračky. Nejsme samozřejmě zaměřeni na průmysl hraček, ale psychologický efekt tohoto typu atestu by se neměl podceňovat. Je to i pro zákazníka zajímavý prodejní argument. On pochopí, že pokud je tento olej vhodný na hračky, pak bude jistě i zdravotně nezávadný pro dobré bydlení a šetrný k životnímu prostředí. Tento typ atestu v kombinaci s materiálovým listem bezpečnostních dat výrobku bude mít samozřejmě významný efekt, pokud vyvstane problém se zákazníkem, který právě podlaze přičítá své zdravotní problémy. 
Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy