Ovládání světla v řadě Levit® od ABB

K základním funkcím elektroinstalace v obytných i komerčních budovách patří ovládání světelných zdrojů. Přitom nemusí jít pouze o běžné zapínání a vypínání pomocí klasických spínačů, je možné také automatické spínání na základě pohybu nebo plynulá regulace osvětlení. Podívejme se, jaké možnosti v tomto směru nabízejí přístroje nejnovější designové řady Levit®, kterou loni uvedla na trh firma ABB s.r.o., Elektro-Praga.

Spínače

Řada Levit® je specifická tím, že kryty i rámečky spínačů jsou složeny ze dvou plastových dílů. Je-li barva spodního dílu podobná barvě omítky, můžete mít dojem, že se vypínač na stěně vznáší, levituje. Zákazník si může vybrat z 11 nabízených barevných kombinací. Dokonce si i později může barevné schéma změnit sám – zakoupením samostatných vrchních dílů krytů a rámečků.

V designové řadě Levit® jsou k dispozici spínače všech řazení, aby bylo možné realizovat různé způsoby ovládání svítidel nebo jiných elektrických spotřebičů. Pro snazší orientaci za tmy poslouží kryt s průzorem, který bude prosvětlen bíle, červeně nebo modře, v závislosti na zvolené orientační LED diodě (obr. 1). V nabídce je rovněž kryt dvojpólového spínače s červeným průzorem nebo kryt pro trojpólový 16A spínač. Komfortnější možnosti ovšem poskytují elektronické přístroje, které jsou popsány dále.

Ovládání světla v Levitu a další novinky od ABB si můžete prohlédnout v rámci veletrhu For Arch v PVA Letňany, v hale 4, na stánku A18. Přijďte s námi oslavit také 20tileté narozeniny designové řady Tango®. Dárek bude pro každého!

Snímače pohybu

Automatický spínač (obr. 2), neboli přístroj s infrapasivním snímačem pohybu (PIR), je určen k bezdotykovému ovládání elektrických spotřebičů, nejčastěji svítidel. Přístroj přijímá záření v infračervené části spektra, které není pro lidské oko viditelné. Zaregistruje-li snímač změnu, kterou vyvolá např. pohyb osoby v oblasti zachycení, dojde za určitých světelných podmínek k sepnutí výstupu. Dvě detekční roviny zajišťují pokrytí prakticky celého prostoru pod úrovní instalace přístroje. Plošně je oblast zachycení dána horizontálním úhlem 180° a dosahem cca 8 m dopředu i do stran. Citlivosti detekce je nejvyšší v případě tečných pohybů vzhledem ke snímači, zatímco při čelním přibližování se dosah podstatně zmenšuje. Proto je třeba dbát na vhodné umístění přístroje. Dosah je závislý i na dalších okolnostech, jako je rychlost pohybu, teplota okolí, přítomnost blízkých rušivých zdrojů tepla (výkonná topná tělesa, svítidla apod.).

Obr. 2: Snímač pohybu Levit®

Po připojení k napájení se přístroj nachází v automatickém režimu. Pokud snímač zaregistruje pohyb a je-li současně intenzita okolního osvětlení nižší než je nastavená prahová hodnota (1–1 000 lx), dojde k zapnutí výstupu. Připojené svítidlo se tedy rozsvítí. Když osoba sledovaný prostor opustí, nebo v něm setrvá bez pohybu, svítidlo zhasne. To ovšem nenastane okamžitě, ale až po uplynutí nastavitelného zpoždění vypnutí (5 s–10 min). Upravit je možné také citlivost detekce. Všechny tři regulační prvky jsou umístěny na zadní straně ovládací jednotky.

Činnost výstupu je možné řídit také manuálně, nezávisle na pohybu v detekční oblasti. Stiskem tlačítka vpředu nahoře dojde k sepnutí na 15 minut. Opakovaným stiskem lze nastavit 30, 45 nebo 60 minut. Po uplynutí této doby se přístroj vrátí do automatického režimu. Nastavenou dobu lze kdykoliv zrušit delším stiskem tlačítka (vynulování je indikováno krátkodobým vypnutím svítidla). Přístroj poté pracuje v automatickém režimu.

Spínacím prvkem přístroje je relé, které zajistí spolehlivé spínání nejenom klasických žárovek (2 300 W), mn halogenových žárovek (1 750 V·A) a zářivek (500 V·A / 64 μF), ale také moderních úsporných světelných zdrojů, jako jsou kompaktní zářivky nebo LED. Galvanický kontakt také umožňuje paralelní zapojení dvou či více přístrojů, např. při náhradě spínačů v konfiguraci 6+6 nebo 6+7+6. Zejména při modernizaci starší elektroinstalace je třeba myslet na to, že automatické spínače s relé potřebují ke své funkci oba napájecí vodiče – L i N.

Regulátory osvětlení

Jsou situace, kdy je ostré světlo nepříjemné, nepotřebné, nebo dokonce nežádoucí, např. když si doma přejete vytvořit intimnější atmosféru, chcete sledovat televizní pořad nebo když potřebujete nechat odpočinout svůj unavený zrak. Optimální světelné pohody můžete dosáhnout pomocí stmívačů – elektronických přístrojů, které umožňují regulovat jas připojených svítidel. Z hlediska způsobu ovládání jsou k dispozici stmívače otočné nebo krátkocestné.

Stmívače s otočným ovládáním (obr. 3) umožňují regulovat jas zcela intuitivně: otáčením knoflíku se intenzita osvětlení snižuje nebo zvyšuje, opakovaným stiskem knoflíku se světlo rozsvěcí a zhasíná. Zapojení je dvojvodičové – stačí přivést vodič L na jednu z prostředních svorek a ke svítidlu odvést regulovanou fázi. Je-li třeba ovládat svítidlo z dalšího místa, použije se střídavý přepínač, tzv. řazení 6 (obr. 4). Odtud bude ale možné pouze zapínat a vypínat, nikoliv regulovat.

Obr. 3: Stmívač Levit® s otočným ovládáním
Obr. 4: Zapojení otočného stmívače s ovládáním z dalšího místa

Kdo dává přednost vyššímu komfortu, zvolí stmívač s krátkocestným ovládáním (obr. 5). Ten reaguje na jemné stlačení ovládací plochy a požadovaná funkce závisí na délce stisku: „ťuknutím” se světlo zapíná či vypíná, delším stiskem se zvyšuje nebo snižuje jas. Krátkocestné stmívače jsou vybaveny pamětí naposledy nastaveného jasu – při zapnutí krátkým stiskem se jas svítidla nastaví na tutéž úroveň jako před vypnutím. Základní zapojení je také dvojvodičové, pouze v některých případech se doporučuje připojit i vodič N. Pro ovládání z dalších míst se používají tlačítkové ovládače, tzv. řazení 1/0 (obr. 6). Těmi je možné stmívač ovládat plnohodnotně – spínat i regulovat jas. Pro správnou funkci je nezbytné vědět, jaký světelný zdroj bude nainstalován. Ten musí být nejenom stmívatelný, ale musí mít také odpovídající příkon a charakter zátěže, protože každý stmívač je konstruován pro určité použití. Jednotlivé typy stmívačů s fázovou regulací jsou vhodné např. pro obyčejné žárovky nebo pro halogenové žárovky napájené z 230 V či z transformátoru.

Obr. 5: Stmívač Levit® s krátkocestným ovládáním
Obr. 6: Zapojení krátkocestného stmívače s možností ovládání z dalších míst

V poslední době se na úkor klasických žárovek prosazují úsporné světelné zdroje, ať už se jedná o kompaktní zářivky či LED žárovky, někdy označované jako retrofitové. Pokud jsou stmívatelné, dají se obvykle regulovat fázovými stmívači s otočným ovládáním. Pro LED žárovky byly vyvinuty dva bezhlučné stmívače (pro otočné a krátkocestné ovládání), optimalizované pro řadu Master LED fy Philips. Mají ale širší využití, které však musí být podloženo otestováním nebo doporučením výrobce. Pro regulování LED pásků bohužel nelze nabídnout spolehlivé řešení, pokud nejsou vybaveny např. rozhraním 1–10 V nebo DALI.

Na závěr můžeme zmínit ještě speciální regulátory pro vícevodičové připojení. Pro svítidla s předřadníkem 1–10 V jsou k dispozici regulátory s oběma způsoby ovládání. Přitom knoflík otočného přístroje nemá stiskací funkci (zapnutí a vypnutí je v levé krajní poloze). Ovládání z jiných míst je možné pouze u krátkocestné verze. Pro jednoduché ovládání v digitálním systému DALI jsou v nabídce dva otočné přístroje. Výkonový (aktivní) regulátor má v sobě zabudovaný napájecí zdroj DALI, který dokáže napájet až 37 předřadníků DALI. Pasivní verzi lze použít v případě, že je k dispozici externí zdroj DALI, nebo může sloužit jako další ovládací místo pro daný světelný okruh.

Protože situace v oblasti stmívání není v současné době přehledná, měl by být výběr správného typu stmívače s ohledem na druh a příkon svítidla přenechán odborníkům. To se týká i případů, kdy se pro zvýšení komfortu spínače nahrazují stmívači nebo snímači pohybu.

Podrobnější informace lze najít např. v on-line katalogu na webových stránkách www.abb.cz/elektropraga.

Autor:
Foto: Archiv firmy