Panely HCE500 – novinka stropního systému

Společnost DYWIDAG PREFA a.s., výrobce stropních dutinových předpjatých panelů známých pod obchodními názvy SPIROLL a PARTEK, rozšířil sortiment těchto prvků s tloušťkami 150, 200, 250, 265, 320 a 400 mm o nový typ panelu tloušťky 500 mm.

Tento nový prvek je vyráběn obdobnou extruderovou technologií, jako předchozí typy SPIROLL a PARTEK a vychází z rozsáhlé řady podobných prvků, které jsou vyráběny u firem skupiny CONSOLIS SAS, do které patří i DYWIDAG PREFA a.s. Právě ve skupině CONSOLIS SAS, která je největším světovým výrobcem prefabrikace a dutinových předpjatých panelů, jsou tyto prvky nazývány HCS (Hollow Core Slabs).

Proto i tento nový prvek přechází na mezinárodní názvosloví a je značen základní zkratkou HCE500 (hollow core extruded, tloušťka 500 mm).

Outlet Tuchoměřice – pohled na rozestavěnou stavbu

Společnost DYWIDAG PREFA a.s. (DP a.s.) tak rozšířila svůj výrobní sortiment HCS na 7 základních tlouštěk a celkem 33 typů vyztužení.

Nový stropní prvek s vysokým rozponem pro vysoká zatížení HCE500 v pohledu na nedokončené stropní pole

Tím se DP a.s. stává nejen jedním z největších výrobců těchto prvků v ČR, ale hlavně nabízí uživatelů svého stropního systému nejucelenější škálu prvků, které snadno mohou díky svým parametrům obsáhnout a řešit stropy u každé stavby.

Právě HCE500 je stropní prvek, který doplňuje segment prvků s vysokou únosností (PARTEK 320 a 400) až na úroveň předpjatých TT stropních panelů, avšak s nižší vlastní hmotností a mnohem větší efektivitou montáže a její rychlostí. HCE500 je prvkem navrženým pro velké rozpony (14–18 m) a vysoká užitná zatížení (viz informace na stránkách výrobce, www.dwpl.cz).

Doprava stropních prvků HCE500 na stavbu

Optimalizované vyztužení

Panely HCE500 jsou vyráběny v 5 základních typech vyztužení. Pro jednotlivé projekty je však možné stupeň vyztužení optimalizovat (což ostatně platí pro všechny typy HCS vyráběných v DP a.s) a tím nabídnout investorům, projektantům a stavebním firmám právě to cenově a užitně nejvýhodnější řešení, které potřebují.

Uplatnění najdou prvky HCE500 všude tam , kde jsou požadovány stropní konstrukce s vysokým užitným zatížením a extrémními rozpony. To znamená všude tam, kde je preferována velká variabilita vnitřního prostoru staveb daná právě velkými rozpony bez zbytečných sloupů a podpůrných prvků.

Montáž prvků HCE500 na OC Kolín

První reference

Novinka HCE500 našla hned na začátku své existence v ČR uplatnění na jednom z největších projektů stropních konstrukcí v roce 2007. Tyto prvky byly navrženy na výstavbu prodejního centra Outlet v Tuchoměřicích, kde zvítězily v silné konkurenci ostatních stropních konstrukcí, a to hlavně díky svým parametrům:

  • Tloušťka a nosnost stropní konstrukce, při zachování velkých rozponů,
  • kapacita a rychlost výroby,
  • rychlost a jednoduchost montáže,
  • cenově příznivé řešení.

Celkově dodávané množství prvků HCE pro výše uvedený projekt je cca 50 tis. m2, z toho jen prvky HCE500 tvoří plochu více než 42 tis. m2. Toto množství bylo realizováno v krátké dodací lhůtě v rozmezí měsíců IV.-VII./2007. Další významnější stavbou, kde byl HCE500 použit, je výstavba obchodního centra v Kolíně v množství 12 tis. m2 (v termínu II/2008).

Autor: Ing. Antonín Jančařík
Foto: Archiv firmy