Obec Rokytno na Pardubicku

Pardubický kraj chce v létě uvést do provozu nový obchvat Rokytna a Býště

Rokytno (Pardubicko) 22. března (ČTK) - Pardubický kraj chce během letních prázdnin uvést do provozu nový obchvat Rokytna a Býště na Pardubicku, který propojí dálnici D35 a silnici I/35. Stavba přivaděče začala v září 2022 a má být dokončena do konce října letošního roku. Následovat má výsadba zeleně kolem obchvatu, aby byla silnice vizuálně odcloněna od zástavby, uvedl Pardubický kraj v tiskové zprávě.

"Stejně jako u jiných staveb plánujeme, že provoz spustíme hned, jak budeme moci, a to v režimu předčasného užívání. Laicky řečeno, až bude vše bezpečné a budou se jen dodělávat detaily, tak po silnici necháme jezdit auta. Od stavební firmy i Správy a údržby silnic Pardubického kraje máme informace, že tomu tak bude již v červenci," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Nová propojka mezi dálnicí a silnicí I/35 bude dlouhá více než čtyři kilometry, standardní komunikace druhé třídy bude mít šířku 9,5 metru. Součástí stavby jsou také dvě stykové a jedna okružní křižovatka. Celkové náklady stavby dosáhnou 250 milionů korun včetně DPH. Jen archeologický průzkum v trase budoucí silnice stál asi 40 milionů korun, dalších téměř 45 milionů korun si vyžádaly výkupy pozemků. Dokončení obchvatu sníží dopravní zátěž Rokytna a Býště a přinese větší bezpečnost na silnicích a méně hluku a zplodin.

Vedení Rokytna jedná s hejtmanstvím o výsadbě zeleně kolem nové silnice. "Debatovali jsme o možnostech, jak nám kraj finančně může pomoci s výsadbou keřů a stromů podél komunikace. V rámci pozemkových úprav jsme vymezili pozemky na výsadbu zeleně podél obchvatu a moc mě těší, že podle předběžné domluvy už budeme moci na podzim letošního roku sázet," uvedla starostka Petra Vrbatová.

Autor: ČTK
Foto: Petr 1888, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org