Svitavy

Pardubický kraj chce začít stavět základny záchranky ve Svitavách a Litomyšli

Pardubice 8. ledna (ČTK) - Pardubický kraj chce letos zahájit výstavbu dvou výjezdových základen zdravotnické záchranné služby. Budou ve Svitavách a Litomyšli na místech s lepším dopravním přístupem než současné. V Hlinsku letos hejtmanství plánuje rozšíření dosavadní základny, v budoucnu chce postavit novou ještě v České Třebové, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Ve Svitavách vznikne výjezdová základna na nově otevřeném obchvatu města, její vybudování je nezbytným předpokladem pro další rozvoj Svitavské nemocnice. Předpokládaná hodnota této stavby podle projektu činí 88 milionů korun včetně DPH. "Předpokládáme, že na druhé únorové jednání krajské rady bude předložen výsledek výběrového řízení na dodavatele stavby," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM). Stavba by měla začít v květnu, kraj ještě čeká na rozhodnutí o přiznání dotace.

V Litomyšli záchranná služba opustí prostory v centru města, kde sídlí také profesionální hasiči. Z místa se velmi složitě vyjíždí na světelnou křižovatku u autobusového nádraží v centru. Náklady na výstavbu se odhadují na 42 milionů korun včetně DPH, dodavatele by mělo vybrat vedení kraje 15. ledna. Zahájení stavby se v případě přiznání evropské dotace plánuje na březen.

Téměř za deset milionů korun kraj připravil přístavbu garáže pro sanitní vozidla v Hlinsku. "Hlineckou základnu jsme upravili v roce 2015 a nyní nás čeká přístavba prostoru se dvěma garážovými místy pro zásahová vozidla, vybudování zpevněné plochy pro dieselagregát včetně jeho instalace a napojení na stávající budovu a přístavbu a vybudování zpevněné parkovací plochy pro zaměstnance a zásobování. Přístavba bude sloužit pro výjezd sanitních vozidel dvou posádek v 24hodinovém provozu," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar. V lednu by mělo být předáno staveniště, dokončení prací se předpokládá v říjnu.

Nová základna se plánuje v České Třebové na silnici I/14 směrem na Svitavy a Lanškroun. Kraj má připravenou studii na objekt se dvěma garážovými místy pro sanitní vozidla a jedním garážovým stáním pro speciální vozidlo určené k nasazení při vzniku mimořádných událostí s hromadným postižením osob. Zároveň by měl být na nové základně regionální strategický sklad zdravotnického materiálu a sklad pneumatik pro zásahová vozidla. Stavět by se mělo začít příští rok.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje má výjezdové základy v 16 městech, z toho tři jsou v Pardubicích. Na všech jsou velká sanitní vozidla rychlé záchranné pomoci, na některých působí také takzvané rendez-vous posádky v malém autě s lékařem.

Autor: ČTK
Foto: Michaela Jilkova, zdroj: Shutterstock