Střední průmyslová škola elektrotechnická a vyšší odborná škola, Pardubice, Karla IV. 13

Pardubický kraj dokončuje opravy památkově chráněné školy za 66 milionů korun

Pardubice 3. října (ČTK) - Pardubický kraj dokončuje rozsáhlou rekonstrukci Střední průmyslové školy elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Pardubicích. Opravy památkově chráněné budovy postavené podle návrhu architekta Ladislava Machoně vyjdou na 66 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Stavební práce trvaly během letních prázdnin a pokračují i během školní výuky.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněnou budovu, která byla postavena před téměř 100 lety, nemohli jsme řešit kompletní renovaci fasády, ale pouze některých částí," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Stavební firma také zateplila strop tělocvičny, obvodové zdi, podlahu půdy a střechy, součástí bylo odvlhčení objektu a výměna oken se žaluziemi, rovněž modernizace střechy, okapů a hromosvodů. Na opravy získal kraj téměř 20 milionů korun z evropského Operačního programu Životní prostředí.

Školní areál bývalé státní reálky Ladislava Machoně vybudovaný v letech 1925 až 29 ve stylu dekorativní moderny je podle památkářů kvalitní meziválečnou veřejnou stavbou. Je určujícím prvkem urbanistického rozvrhu Smetanova náměstí, kde tvoří nároží s frekventovanou ulicí. Je příkladem důležité moderní architektury, kde dekorativní tendence přecházejí v konstruktivistické. Areál tvoří dvojice do šíře rozvinutých dvoupatrových křídel s dominantní třípatrovou hmotou v nárožním kolmém styku. Tělocvična je navázaná kolmo na severní křídlo, obytný domek pro ředitele a školníka je připojený v uliční frontě Jahnovy ulice na západní straně areálu.

Kromě původního Machoňova návrhu doznala škola v pozdější době některých úprav. V roce 1974 byl dokončen pavilon dílen, laboratoří a výpočetní techniky, z roku 1985 pochází další přístavba.

Autor: ČTK
Foto: ŠJů, zdroj: Wikimedia Commons