Pět hlavních zásad pro izolace plovoucích podlah

Mezi nejzákladnější podmínky pro aplikaci jakýchkoli izolačních materiálů, jež by měly být vytesány zlatým písmem je, že izolace musí být jednolitá a mít předepsanou tloušťku. O vadách, způsobených nedodržením některého z těchto bodů, si nyní zkusíme říci pár doporučení, získaných z praktických zkušeností.

Zásada č. 1: Dodržujte tloušťku izolace požadovanou projektem.
   Nejčastější závadou je zabudování jiné tloušťky materiálu, než byla požadována ve stavební dokumentaci.

Zásada č. 2: Nerovnosti nelze deskami Rockwool vyrovnat.
   Díky různým mokrým procesům, zvláště na stavbách většího rozsahu a zkráceným termínům výstavby se podaří podkladní plochu pro izolaci podlah někdy značně potřísnit čerstvou maltou nebo betonem. Pokud se tyto nerovnosti včas odstraní, pak jsou rozdíly nejvýše do 3 mm vzhledem k tloušťce izolačních desek (okolo 30 mm) ještě snesitelné. Když ale ztvrdlé rozlité stopy překračují 10 až 20 mm, přestává legrace a účinnost izolace se může zcela vytratit. K podobnému jevu může dojít také v místech komunikačních uzlů, kde se často kabeláž pokládá do vrstvy určené pro kročejovou izolaci a kabelové svazky se ochrání zatřením chudým betonem. Vzniklé »hřbítky« mají za následek šíření nadměrného hluku z takových míst, která jsou zatížena i častějším provozem (komunikační jádro – okolí výtahů, schodišť atd.). Nutno říci, že takových postupů je třeba se rozhodně vyvarovat.

Zásada č. 3: Pokud dojde ke znečištění izolace, je třeba ji před aplikací dalších vrstev odstranit.
   Odlišná situace nastává v případech, kdy se při převážení mokrých malt a betonů přes roznášecí fošny nebo podlážky rozlije mokrá směs po povrchu izolačních desek, kde pak poměrně rychle zasychá. Potřísněné izolace mají většinou silně zhoršené funkce. Jejich, v tomto případě zvětšená tloušťka, má při silnějším nánosu cizorodých hmot za následek oslabení horní betonové desky u těžké plovoucí podlahy, vznik vrubů a oslabení na tažené straně až po inicializaci trhlin anebo nesprávné položení vrchních vrstev lehkých plovoucích podlah (vznikají vzduchové dutiny, které vedou k pohybům a průhybu podlah).

Zásada č. 4: Izolace nesmějí být po položení bodově zatěžovány. Proto je vhodné co nejdříve aplikovat roznášecí vrstvu.
   Jinou příčinou zhoršení vlastností izolačních desek ROCKWOOL, typu STEPROCK T i L je skutečnost, že desky jsou funkční a odolávají zatížení jen jako zabudované v konstrukci. Během stavby se však mnohokrát stane, že se vícenásobně přemisťují nejen izolační desky zabalené v původních obalech (balících), ale i jednotlivé desky, což nepřispívá jejich celistvosti a ostrohrannému geometrickému tvaru. A co je nejhorší – po rozprostřených deskách se nejednou přesunuje různý další materiál a chodí po nich řemeslníci. Než se desky zabudují, mohou proto i několikrát projít nevhodnými zatěžovacími cykly, jejichž důsledkem je tzv. »rozšlapání«. Tyto desky nejsou potom schopny odolat koncentrovanému a zejména opakovanému bodovému namáhání. Situace se mnohonásobně zhorší, pokud se desky před takovým zatížením zamokří (zatékající srážky, technologická voda v objektu, mytí a čištění nářadí, záměsová voda z betonu při betonáži v okolí apod.).

Zásada č. 5: Pozor na akustické mosty.
   Při odlévání betonu v těžkých plovoucích podlahách musí být okraje u stěn a svislých konstrukcí obloženy dilatačním páskem ROCK-WOOL. Případné nerovnosti u stěn, kam by mohl i přes zvednuté okraje hydroizolační fólie nebo ochranné lepenky zatéct beton, je mnohem lepší zapískovat nebo zasypat dřevěnými pilinami, než je nechat duté. Pokud bychom nechali na podlaze desky s velkými spárami nebo odlomenými rohy a překryli je tenkou polyetylenovou fólií, mohl by beton protlačit fólii a došlo by k částečnému nebo úplnému zalití dutin betonem. Tím by vznikl velmi nežádoucí akustický most. U betonáže na asfaltovou lepenku není pokládka tolik citlivá na podobné jevy, pokud se ve spojích použije dostatečný přesah v přeložení lepenek přes sebe. Konzistence betonové směsi by v tom případě však měla být zavlhlá, ne tekutá - aby voda ve spojích neprotekla pod lepenku a nezamokřila desky STEPROCK, které by po stlačení ve vlhkém stavu mohly zmenšit svoji tloušťku a zhoršily by se také akustické vlastnosti.
   Odstranění výše uvedených defektů těžkých podlah je tedy velmi jednoduché – lze pouze doporučit důslednou prohlídku izolačních desek před jejich zakrytím hydroizolační vrstvou a následně bez velké prodlevy a dalšího pohybu jiných řemesel v celé ploše překrýt hydroizolací a ihned postupně betonovat.
   Krátce se dotkneme ještě dalších problémů. Pokud se z nějakého důvodu podcení charakter a velikost zatížení podlah a dojde k jejich přetížení (změna užívání, podhodnocení zátěže, mnohem vyšší frekvence zatížení a odlehčení apod.), může se to projevit v odlupování vrchních nášlapných vrstev (zejména na bázi keramických dlažeb) nebo k jejich lomům, daným deformacemi podkladu. Tady nepomůže nic než řádné statické posouzení a případné zesílení betonové desky vč. jejího armování v podlaze, správná tuhost minerální desky a její tloušťka. Ze stejného důvodu může také dojít k vrzání nebo praskání v lehkých plovoucích podlahách a v zateplených trámových stropech s pochozí podlahou nad nimi, popř. při spojení dvou vrstev roznášecích desek na bázi dřeva - přetěžováním a také rozesycháním dřevěných konstrukcí se uvolňují běžné hřebíkové spoje, což se projevuje nepříjemnými pazvuky... V takových případech pomohou předepjaté spoje provedené za pomocí vrutů, kdy je mírně vyšší cena velmi dobře vyvážena tichým provozem bez nevhodných zvukových efektů.
   Mohli bychom vyjmenovat ještě další prohřešky, které se někdy i za zády přísného investora stávají: např. náhražky minerálně vláknitých desek ROCKWOOL pěnovým polystyrénem (za dosažení akustického propojení vrstev plovoucí podlahy a nastalého jevu dutého poklepu, který se šíří prakticky bez útlumu). Nemělo by docházet ani k bezmyšlenkovitému přejímání faktů z předchozích staveb (týká se hlavně dimenzování vrstev, nerespektování nutnosti dilatování podlah u velkoplošných staveb a místností).

Zamyšlení na závěr
   Závěrem jen malé zamyšlení: Jak pomocí pečlivého a zodpovědného přístupu odvést kvalitní dílo? Pokud se při prohlídce stavby a při kontrole prací a dodávek tímto směrem soustředí jak řemeslníci, tak i vedení stavby a stavební dozor investora, určitě pak uživatelům takových staveb odpadne v budoucnu mnoho starostí.
   Tento text vznikl na základě zkušeností z praxe. Neklade si za cíl zpracovat kompletní typologii vad, ale spíše se chce soustředit na nejčastější a nejvíce závažné momenty při montáži. Typické skladby podlahových konstrukcí s izolací proti kročejovému hluku popisuje prospekt firmy ROCKWOOL, a.s., označený »Plovoucí podlahy«. Jsou v něm uvedeny běžné konstrukce a popisují se také nároky na podklad, kvalitu izolačních materiálů a jednotlivých vrstev. Vážnějším zájemcům doporučujeme procházet prospekt a detaily na k prospektu přiloženém CD - ROMu zároveň se čtením tohoto článku. Prospekt »Plovoucí podlahy« i CD jsou dostupné zdarma – pro jejich získání kontaktujte společnost Rockwool, a.s. 
Autor: Ing. Pavel Matoušek
Foto: Archiv firmy