ZEN HOUSES, ateliér a dům. Autor návrhu: Petr Stolín a Alena Mičeková.

Petr Stolín převzal cenu Architekt roku 2021

Svou cenu si Petr Stolín převzal včera, 21. září, na výstavišti v pražských Letňanech. Porota jej ocenila za jeho přístup. Stavby, za které získal opakovaně hlavní cenu v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu, přinášejí do české krajiny přívětivý impuls. Jde o neokázalé, skromné, levné a přitom působivě uspořádané objekty.

Návrhy vítěze letošní ceny Architekt roku se nepodřizují rychlosti a fotogeničnosti mediálních událostí, protože jejich cílem je rozvíjení autentické zkušenosti obývaného prostoru. Důvodem úspěchu je tak především dlouhodobé ohledávání základních kvalit stavebního umění, které jej přivedlo k rozvinuté poetice střídmosti.

Cenu Architekt roku převzal Petr Stolín od architekta Zdeňka Fránka, držitele ocenění za minulý rok. Foto: Helena Hejhálková

Průlomové realizace experimentálních domů ZEN-houses v Liberci a nekonvenční Mateřské školy ve Vratislavicích nad Nisou získaly řadu ocenění a byly nominovány na cenu Mies van der Rohe Award. Známý je také realizovaný návrh administrativní budovy Ermeg v Liberci, která byla v minulosti oceněna v soutěži Stavba roku Libereckého kraje, nebo rekonstrukce městského úřadu ve Svitavách a Střední umělecko-průmyslová škola v Železném Brodě. Stolín projektoval rovněž památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti a dům s pečovatelskou službou.

Petru Stolínovi (*1958) se po stranicky vynuceném nástupu na učňovský obor zedník podařilo přestoupit a absolvovat střední průmyslovou školu v Liberci a pak v Brně, kde následně v letech 1978–1983 vystudoval Fakultu architektury na VUT. Vrátil se znovu do Liberce, kde získal pozici ve Stavoprojektu Liberec a také v SIALu pod Karlem Hubáčkem. Roku 1993 si založil vlastní architektonickou praxi a od roku 2008 začal spolupracovat s Alenou Mičekovou pod svou ustálenou značkou PETR STOLÍN ARCHITEKT. Společně se také věnují vedení ateliéru konceptuálního analogového modelování na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vede i Katedru architektury.

Kromě Petra Stolína byli mezi finalisty letošního ročníku Architekta roku i architekti Petr Janda, David Kraus a dvojice Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. V předchozích dvou letech získali cenu architekti Stanislav Fiala a Zdeněk Fránek.

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Helena Hejhálková, archiv České ceny za architekturu

1) Čerpáno z: https://architektroku.cz/