Ploché střechy a způsoby jejich prosvětlení

V budovách s plochými střechami se stává, že v některých místnostech nelze použít fasádní okna. Pro příjemný pocit by v každé místnosti měl být zdroj přirozeného světla. Ideálním řešením je pak montáž speciálně řešených oken do plochých střech. Přibližme si okna do plochých střech FAKRO typu F a typu C, systém šikmé montáže oken do plochých střech EF_ nebo sedlový systém EFR.

Výrobky do plochých střech prosvětlí interiéry přirozeným světlem, přinášejí možnost větrání a spojují v sobě vysokou funkčnost a velmi dobré termoizolační parametry. Nyní může být každá místnost pod plochou střechou prosluněná a plná přirozeného světla.

Konstrukce okna do plochých střech

Rám okna do plochých střech je vyroben z vícekomorových PVC profilů. Vnitřní povrch rámu je bílý (RAL 9010). Materiál, ze kterého jsou vyrobeny profily, je odolný vůči působení kyselin, charakterizuje ho malá nasákavost, a proto lze okno namontovat do každé místnosti. Vnitřek profilů je vyplněn termoizolačním materiálem (polystyrénem), což zlepšuje tepelněizolační parametry výrobku. Dodatečné přítlačné profily rámu usnadňují spojení okna se střešní krytinou.

Okno typu F je vybaveno inovativním zasklením, které vyniká velmi dobrými termoizolačními parametry a moderním vzhledem, a navíc může být vyrobeno v jakémkoliv rozměru.

Okno do plochých střech DEF s elektrickým ovládáním

Okno typu C je vybaveno bezpečnostním zasklením a kopulí z polykarbonátu. Okna do plochých střech jsou dostupná ve třech verzích otevírání:

  • DEF – s elektrickým ovládáním
  • DEC – s elektrickým ovládáním
  • DMF – s manuálním ovládáním
  • DMC – s manuálním ovládáním
  • DXF – neotevíratelné
  • DXC – neotevíratelné

Motorová jednotka je v oknech s elektrickým ovládáním umístěna v křídle, což omezuje nepříznivé vlivy atmosferických podmínek (déšť, sníh), příznivě ovlivňuje životnost jednotky a ovládacích prvků a konečně zvyšuje její bezporuchovost. V elektricky ovládané verzi jsou okna (typ F a typ C) vybavena dešťovým čidlem, které automaticky spouští funkci zavírání otevřeného křídla již během prvních dešťových kapek.

Venkovní doplňky – markýzy

Konstrukce oken do plochých střech umožňuje použití vnitřních i vnějších doplňků. Markýza absorbuje sluneční záření již před zasklením, proto během horkých slunečných dnů velmi dobře chrání interiér před přehříváním. Markýza představuje až 8× účinnější ochranu před nahříváním ve srovnání s vnitřní zatemňující roletou. Zároveň jde o efektivní zastínění interiéru při zachování dobré vnitřní osvětlenosti. Markýza chrání před škodlivými reflexy, což je důležité zejména při práci na počítači. Zároveň chrání před UV zářením.

Ovládání je dálkovým ovladačem nebo nástěnným ovládacím panelem.

Markýza AMZ/F Solar

Je určena pro okna do plochých střech typu F. Obsluha markýzy je pohodlná a automatická; inteligentní systém řídí markýzu v závislosti na intenzitě slunečního záření. Funkci čidla plní fotovoltaický panel. Při velké intenzitě slunečního záření se markýza automaticky rozvine. Je-li zamračeno, markýza se automaticky svine. Markýza je napájena ze solárních baterií.

Okno DEF s markýzou AMZ/F Solar

Markýza AMZ/C Z-Wave

Je určena pro okna do plochých střech typu C a je řešena v bezdrátovém systému Z-Wave. Inovativní systém profilů zajišťuje montáž markýzy pod kopulí světlíku. Napájena je z elektrické sítě.

Vnitřní doplňky – rolety

Vnitřní roleta chrání před přímým slunečním světlem a zároveň plní dekorativní funkci. V podkroví dokáže vykouzlit příjemné přítmí i během slunečných dnů ve chvílích, kdy chceme relaxovat. Díky vodícím lištám lze roletu zastavit v libovolné pozici a tím získat požadované množství světla až po celkové zatemnění. Lze volit dva způsoby ovládání. ARF/D umožňuje jen manuální ovládání, zatímco ARF/D Z-Wave je dálkově ovládaná roleta v bezdrátovém systému Z-Wave, napájená z elektrické sítě a s dálkovým ovladačem nebo nástěnným ovládacím panelem.

Systémy šikmé montáže oken v ploché střeše

Často je požadováno, aby okno umístěné ve vodorovné, případně mírně šikmé střeše mělo zvýšený úhel montáže, tzn., aby plocha byla okna a jeho zasklení měla větší sklon, než střešní rovina.

Systém do plochých střech EF_

Jde o speciální zešikmující pomocnou konstrukci, která umožní šikmou montáž okna ve vodorovné střeše. Používá se k prosvětlení podkroví obytných domů, kancelářských budov anebo k prosvětlení průmyslových hal a skladů. Systém se hodí do střech se sklonem od 0° do 15° a zachovává dobré termoizolačních vlastnosti celé sestavy s oknem.

Systém obsahuje speciálně konstruovanou dřevěnou základnu, vybavenou termoizolačním materiálem, a dále hliníkové těsnicí lemování, které spojuje okno se základnou. Dřevěný plášť vyžaduje provedení těsné izolace a správného spojení se střešní krytinou dle pokynů výrobce okna. Také k oknům, montovaných do tohoto sytému, lze použít vnitřní doplňky, které chrání před slunečním zářením, i venkovní doplňky chránící před přehříváním místnosti. Doporučují se doplňky s elektrickým ovládáním.

Systém do plochých střech je dostupný v několika variantách. Každá z nich umožňuje prosvětlení a větrání místností pod plochou střechou, ale v závislosti na použitém řešení mohou plnit také další funkce.

Systém do plochých střech EF_

Sedlový systém do plochých střech EFR

Systém EFR umožňuje montáž dvou střešních oken nebo dvou řad stejných střešních oken v sedlovém provedení na vodorovné střeše. Sedlová dřevěná konstrukce spolu se sadou lemování zkracuje dobu potřebnou pro vytvoření efektivního a estetického řešení, které účinně prosvětlí místnosti pod vodorovnou plochou střechou, na minimum. Systém plochých střech EFR zaručuje dobré termoizolační parametry a univerzálnost řešení. Konstrukce umožňuje montáž standardních dřevěných střešních oken.

Systém EFR se skládá ze základny s vysokou termoizolací, která je vyrobena z OSB a EPS desek. Zevnitř jsou stěny obloženy OSB deskou, ke které lze připevnit ostění. Vzdálenost mezi jednotlivými okny je 40 mm. Těsnící lemování ve verzi Thermo zajišťuje dobré termoizolační vlastnosti. Výrobek je dodáván jako kompletní systém složený ze skříně, těsnícího lemování a pomocné krokve. Okna je nutno dokoupit zvlášť.

Sedlový systém do plochých střech EFR

K namontovaným oknům lze zakoupit vnitřní a vnější stínící doplňky, které chrání interiér, resp. exteriér před slunečním světlem, resp. před přehřátím. Doporučuje se použití doplňků s elektrickým ovládáním.

Rozsah montáže ve střechách se sklonem 0° až 1°.

¹) Zpracováno podle technické dokumentace FAKRO CZECH s. r. o.
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy