Plovoucí podlaha – základ zvukové pohody v interiéru

Správná volba podlahy a její skladby představují soulad mezi provozními požadavky na ni kladenými a mezi vlastnostmi jednotlivých podlahových vrstev. A vybrat, navrhnout a realizovat podlahu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Ptáte se, kdo by měl takovou koordinaci provést? Projektant, realizační firma či investor? A zde již nastávají první otázky správného definování všech požadavků na podlahu. Zcela určitě by to měl být projektant, který zná požadavky, systémy a stanoví parametry a požadavky. Ovšem je tomu tak vždy?

Termín plovoucí podlaha představuje takovou podlahu, která je oddělena od ostatních konstrukcí pružným materiálem, tzn. že podlaha „plave” v jakési vaně z tohoto materiálu. Obvodové stěny a ostatní prostupující konstrukce je nutné z akustických důvodů po celém obvodě oddělit pružným dilatačním páskem.

Pokud mluvíme o plovoucí podlaze, máme na mysli systém podlahového souvrství, kde rozlišujeme tři základní vrstvy: nášlapnou, nosnou (roznášecí) a izolační.

Pojmem plovoucí podlaha je často z důvodu zjednodušení označována pouze roznášecí vrstva podlahy ležící na tenké separační podložce (např. laminátová plovoucí podlaha). U laické veřejnosti tak může docházet k záměně a dezorientaci pojmů, pokud si vybíráme podlahu. Správným pojmenováním bychom měli mluvit o lehké plovoucí nášlapné vrstvě nebo laminátové plovoucí krytině, které je, jak asi sami uznáte, pro laika velice krkolomné.

Lehká plovoucí podlaha (jako oddělená konstrukce) omezuje přenos hluku do okolních konstrukcí. Vyznačuje se převážně rychlým a suchým způsobem montáže, což mimo jiné zkracuje dobu výstavby z několika týdnů na několik dnů.

Nosná vrstva je provedena ze suchých desek s tloušťkou většinou do 30 mm (plošná hmotnost mezi 15 a 45 kg/m2). Naproti tomu těžké plovoucí podlahy jsou prováděny mokrým způsobem, tzn. litím betonové nebo anhydritové směsi většinou v tloušťce 50 mm (plošná hmotnost nad 75 kg/m2), kde je dále nutná přestávka na vyschnutí této vrstvy řádově několika týdnů.

Lehká plovoucí podlaha AKUFLOOR®

Jako příklad lehké plovoucí podlahy lze uvést systém s certifikovanými akustickými a statickými vlastnostmi zvaný AKUFLOOR® viz obr.

Lehká plovoucí podlaha AKUFLOOR® sestává z přesně definovaných prvků. Základními prvky je jedna deska ROCKWOOL Steprock HD (v tl. 20–50 mm) a dvě desky KRONOSPAN OSB SUPERFINISH® ECO (tl. 15 mm nebo 18 mm), které jsou vhodně doplněné o dilatační a okrajový pásek.

Tyto pásky zlepšují zejména akustické a statické vlastnosti podlahy v místech nespojitosti (okraje, dilatační spáry apod.) a vyrovnávají tak rozdílné vlastnosti podlahy v ploše i nespojitých okrajích. Dvojitou vrstvou desek, vzájemně otočených o 90°, se vzájemným střídavým skládáním a jejich následným propojením lepením, šroubováním nebo sponkováním docílí kompaktní tuhá deska se zvýšenou tuhostí povrchu. Roznášecí vrstva je tak schopna přenášet zatížení rovnoměrně ve všech směrech.

Nášlapné vrstvy podlah na roznášecí OSB desce

Nášlapná vrstva je z hlediska funkčního, provozního, estetického i bezpečnostního nejexponovanější vrstvou celého souvrství podlahy.

Tato vrstva musí být vytvořena podle zamýšleného typu podlahy a nároků na ně kladených s ohledem na odolnost proti oděru, odolnost proti nárazu, odolnost proti opotřebení, nasákavosti a dalších funkčních požadavků daných platnými normami a předpisy.

Nášlapnou vrstvu na systémové podlaze AKUFLOOR® lze vytvořit :

  • volným kladením dalších vrstev na vrchní OSB desku (laminát, koberec, PVC apod.),
  • lepením dalších vrstev na vrchní OSB desku pružným lepidlem (dlažba, parkety apod.) nebo lepením dalších podlahový systémů nášlapných vrstev,
  • finální povrchovou úpravou vrchní OSB desky lakováním nebo olejováním podobným způsobem jako u masivního dřeva nebo parket.

Laminátové plovoucí podlahy Krono Original® jsou volně kladené nášlapné vrstvy, které pokládáme vždy volně (jako plovoucí), tzn. nelze je lepit ani přibíjet nebo upevňovat jiným způsobem k podkladní OSB desce. Pod podlahu (krytinu) Krono Original® na podlahový systém AKUFLOOR® pokládáme pouze tenkou PE fólii slepenou mezi jednotlivými pásy sloužící jako pojistná hydroizolační podložka. Měřením akustických vlastností ve zkušebně bylo zjištěno, že aplikace dalších zvukoizolačních podložek pod laminátovou plovoucí krytinu (např. Mirelon apod.) je zbytečná. Tato vrstva u podlahového systému AKUFLOOR nemá znatelný vliv na zlepšení vzduchové ani kročejové neprůzvučnosti. Výhodou kombinace laminátové podlahy Krono Original® a podlahového systému AKUFLOOR® je zaručení výborných akustických i statických vlastností ale i rychlost montáže a možnost používat podlahu ihned po položení.

Koberce a PVC folie pokládáme nejlépe volně na podkladní OSB desku. Pod koberci je nutné vždy použít pojistnou PE fólii min. tl. 0,2 mm. Pásy překryjeme přes sebe min. 20 cm a slepíme je lepící páskou.

1 Jan Kníže je technickým konzultantem OSB
Autor: Ing. Jan Kníže
Foto: Archiv firmy